Війна в Україні в об'єктиві репортерів
«Чи можеш ти пояснить, про що ця світлина?», – запитує мій косовський друг. Його збентежило моторошне фото десятирічної давнини, на якому зображено страждання прикутої до «стовпа ганьби» українки Ірини Довгань у Донецьку.
Я розповідаю йому, що у 2014 році проросійські сепаратисти схопили її за те, що тримала вдома український прапор. Цього було досить, аби звинуватити жінку в «шпигунстві». Ірину кинули до катівні, де вона пройшла сім кіл пекла. Після звільнення з «деенерівських» підвалів вона зайнялась правозахисною діяльністю. Ірина очолила українське відділення організації SEMA, яка допомагає жінкам, які пережили сексуальне насильство під час війни.
Ця, а також інші фотографії є частиною експозиції «Україна: воєнний злочин», яку днями відкрили в Приштині за підтримки Open Society Foundations – Western Baikans та FotoEvidence в партнерстві з Barabar Centre.
Експозиція містить близько 100 фотосвідчень репортерів, які висвітлюють російське вторгнення в Україну. Ці роботи увійшли до однойменної книги, що включає понад 360 фотографій і свідчень очевидців із 29 країн.
Показово, що виставка проходить у будівлі Гранд Отелю, яка була базою для журналістів під час війни в Косові. На це звернув увагу директор фондів Відкритого суспільства на Західних Балканах Люра Лімані.
«Іноземні журналісти документували злочини військ, яких підозрюють у катуванні албанських цивільних осіб прямо на території цього готелю», – розповів він.
Світлана Бачеванова чверть сторіччя тому також працювала на Балканах як фотокор і добре пам'ятає свої гнітючі емоції від побаченого. Нині вона є виконавчою директоркою Асоціації FotoEvidence та кураторкою проєкту «Україна: воєнний злочин».
«У косовському селі Круша мені довелося сфотографувати тіла мирних албанців, убитих групою «Тигри» Аркана. Протягом п’яти днів село чекало на фотокореспондентів і журналістів, перед тим як поховати своїх односельців. Ті зображення стали свідченням злочинів, скоєних сербами. Сьогодні я тут, щоб представити книгу з фотографіями російських злочинів в Україні», – розповіла вона під час відкриття виставки.
Один із співавторів проєкту, Брендан Хоффманн, як фотограф-документаліст висвітлював війни в різних країнах світу, в тому числі в Україні. Публікувався в The Washington Post, The New York Times, Stern, Time, Newsweek, The Wall Street Journal та інших виданнях. Нині живе в Києві, одружений з українкою та продовжує знімати війну.
«Це потужна робота. Це зібрання фактів, які наблизять нас до правди про війну Росії проти України. Водночас я сподіваюся, що ці докази сприятимуть справедливості для України за злочини, задокументовані в книзі», – каже він про візуальний проєкт «Україна: воєнний злочин».
Про актуальність для косоварів теми російсько-української війни говорить і той факт, що виставку відвідав і прем'єр-міністр Альбін Курті, а також численні співробітники іноземних місій у Косові. Після Приштини проєкт «Україна: воєнний злочин» вирушить до Скопьє та Бєлграда.
Фото: Людмила Макей та з фейсбук-сторінки Fondacioni Shoqeria e Hapur per Shqiperine
Читайте також: Мир, що дістався косоварам надто дорогою ціною