Без росіян, але з Макроном: політичні підсумки Олімпіади-2024

12 Серпня 2024, 18:20
Еммануель Макрон. Фото - Politico 1712
Еммануель Макрон. Фото - Politico

Переконаний, що ніхто з читачів ніколи не стежив за олімпіадами як суто за спортивними змаганнями. І до, і під час війни ми щовечора тицяли мишкою на медальний залік: а що там наші? А як американці – чи виграють у Китаю?

Якщо відштовхуватися від цього, то Олімпіада-2024 – перемога України, яка веде екзистенційну війну з московитами. Як інакше назвати 22 місце у медальному заліку з-поміж понад 200 країн-учасниць?!

А ще Олімпіада – перемога Франції та мить перепочинку для Еммануеля Макрона.

Без «руского духа»

Олімпіада – традиційно не тільки спортивне змагання, а й політичні перегони наддержав. США та Китай домінували всі Ігри та понад два тижні йшли нога в ногу в медальному заліку, показуючи свою перевагу. Американці на фінішній стрічці взяли гору. Приємно, що цього разу у ці розбірки не втручалася Росія. Її вдалося зробити світовим вигнанцем та безхатьком.

І це перемога України, бо ще на початку року здавалося, що в МОК та міжнародних спортивних федерацій не вистачить сміливості викинути представників агресора з Олімпіади, яка символізує мир та єдність. Врешті й рішення МОК щодо рекомендацій допуску здавалося  зрадою, чимало росіян могли пролізти на Ігри за будь-яку ціну.

І ось Олімпіада минула, а про росіян та білорусів – ні слуху ні духу. Не лунав їхній совковий гімн, не видно було триколорів-ганчірок, не було перемог, які можна було засвідчити удавану велич рашки.

Читати також:  Необхідні реформи у спорті та канселинг росіян, – Олег Щербаков в «Олімпійському Районі»

Ігри політиків

Загалом організатори Олімпіади пообіцяли тримати політику подалі від Ігор. Але, як завжди, не вдалося. Бо усі ми бачили вимогу до українки Анастасії Рибачок заліпити на човні напис «I`am Ukrainian», який потрактували як … політичну пропаганду. 

Анастасія Рибачок. Фото - Суспільне.Спорт
Анастасія Рибачок. Фото - Суспільне.Спорт

А ще бачили дискваліфікацію афганської спортсменки з команди біженок, яка у брейкінгу  виступила з надписом «Свободу афганським жінкам», і афганської легкоатлетки з написом «Освіта. Спорт. Наші права». Усе це – «привіти» «Талібану», який перетворив життя афганок у пекло.

Афганська спортсменка. Фото - Politico
Афганська спортсменка. Фото - Politico

Але найбільше дісталося ізраїльтянам на тлі війни з ХАМАСом та обурення частину світу тим, як Ізраїль відповів і йому, і палестинцям. Раніше МОК відхилив заклики не допустити Ізраїль до участі в Іграх через війну та гуманітарну кризу в Газі. Не дивно, що 88 спортсменів з цієї країни цілодобово охороняли, бо трьом ізраїльським спортсменам погрожували вбивством.

На початку Ігор ізраїльтян зустріли протести, погрози вбивством і жорстке поводження. Глядачі на матчі між Ізраїлем і Парагваєм розгорнули банер з написом «ГЕНОЦИД ОЛІМПІАДА», а люди з палестинськими прапорами освистали національний гімн Ізраїлю, дзюдоїсти з Таджикистану та Марокко відмовилися потиснути руку ізраїльтянину.

Палестинці обрали власні засоби протесту. Боксер Васім Абусал на церемонію відкриття одягнув футболку із зображенням дітей, яких бомбили, а президент НОК Палестини сказав, що не потисне руку своєму ізраїльському колезі, якщо ізраїльська делегація не визнає право його держави на незалежність.

Макрон та французька політика «на паузі»

Олімпійські ігри в Парижі мали стати коронним, тріумфальним моментом для президента Еммануеля Макрона, святкуванням величі Франції, яке розпочалося з церемонії відкриття, настільки сміливої, що нічого подібного тут не бачили з часів Людовика XV.

Макрон завжди прагнув використовувати силу спорту, часто уявляючи себе заледве не головним тренером збірної Франції. Він любить підбадьорливі розмови з футболістами та грати у доброчинних матчах. Еммануель показово розвиває стосунки з Кіліаном Мбаппе – зіркою національної збірної. А у 2022 році президент вийшов на поле в Катарі, щоб втішити гравців після поразки у фіналі від Аргентини (це неабияк роздратувало вболівальників).

Еммануель Макрон. Фото - Politico
Еммануель Макрон. Фото - Politico

Але, на думку соціолога Бруно Жанбара, малоймовірно, що Макрон отримає користь від будь-яких олімпійських благ, подібних до того, що сталося, коли Франція виграла домашній Чемпіонат світу у 1998 році під керівництвом президента Жака Ширака.

Зараз Макрон просто сподівається на перепочинок у внутрішній політиці, бо його політична доля, мабуть, ніколи не виглядала такою похмурою.

Французький президент здивував свій власний табір й увесь світ, коли оголосив позачергові вибори після поразки від ультраправих на червневих європейських виборах.

Згодом коаліція Макрона зазнала поразки у першому турі парламентських виборів і втратила десятки місць. Тоді жодна партія чи коаліція не змогла отримати більшість у парламенті та сформувати уряд.

Перед Іграми президент Франції закликав до «політичного перемир’я», тобто відпочити від політичних потрясінь, які він сам розв’язав і закликав співвітчизників пишатися тим, що вони французи, попри напружену політичну ситуацію.

Тим не менш, Олімпійські ігри можуть зіграти йому на користь, вважає дослідник Ipsos Матьє Галлард

«Вся увага ЗМІ та французів буде прикута до ігор», — сказав він.

А от після Олімпіади Макрона очікує сувора реальність. Угода в парламенті про формування уряду здається далекою. У країні тимчасовий уряд. Ліві, які допомогли Макрону побороти Марін Ле Пен, закликатимуть президента прийняти їхнього кандидата на посаду прем’єра, а парламент буде паралізований, якщо Макрону не вдасться домовитися про коаліцію.

Хіт для французів

Ще за кілька тижнів до Ігор парижани готувалися до найгіршого. Скептики очікували переповненого метро, нескінченних перевірок безпеки та логістичних невдач під час Олімпіади.

Але кошмарний сценарій не здійснився. Після шикарної церемонії відкриття, яка сподобалася Франції, побоювання хаосу поступилися місцем ентузіазму, оскільки парижани сприйняли олімпійський дух. Натовпи стікалися на заходи просто неба та збиралися щовечора, щоб побачити, як олімпійський вогонь підіймається над містом на повітряній кулі.

Читати також:  За кулісами Олімпіади французи підтримують Україну. Ірина Козюпа в «Олімпійському районі».

Не обійшлося без проблем. Підпал на початку Олімпіади призупинив роботу французької залізниці, спортсмени скаржилися на якість і кількість їжі в Олімпійському селищі, а тріатлон відклали через трохи забруднену Сену, яку раніше ретельно відчистили за 1,3 млрд євро.

Але французька публіка була захоплена Іграми, і вболівальники, яку розкупили усі квитки, з тривогою спостерігали за виступами своїх улюблених спортсменів на майданчиках столиці. По всьому Парижу створили фан-зони, щоб насолоджуватися змаганнями на великих екранах і колективно вболівати за спортсменів.

Тож принаймні у Парижі симпатиків уряду та Макрона побільшало – Ігри вдалися.

Читати також: 

 

Олімпіада 2024. Фото - Politico
Олімпіада 2024. Фото - Politico

 

Коментар
16/09/2024 Понеділок
16.09.2024
15.09.2024