Шольц на волосині
Ще ніколи Олаф Шольц не був настільки близький до провалу, як цієї осені.
У німецькій землі Бранденбург минулої неділі відбулися вибори до земельного парламенту – треті цього вересня на сході Німеччини. Явка стала рекордною з 1990 року – 72,9% (у 2019 році – 61,3%).
Як і раніше у Тюрингії та Саксонії, антимігрантська та антиукраїнська «Альтернатива для Німеччини» покращила результат порівняно з 2019 роком. Але, на відміну Тюрингії (і як і, як у Саксонії), АдН змогла посісти лише друге місце. В землі, яка розташована навколо столиці ФРН, вона поступилася соціал-демократам чинного прем'єр-міністра землі Дітмара Войдке і федерального канцлера Шольца.
Традиція не порушена: від моменту об'єднання Німеччини цією землею ФРН керували виключно представники соціал-демократів. У них цього разу 30,9%, в АдН – 29,2%, ліві популісти Сари Вагенкнехт (BSW) набрали 13,5%, консерватори ХДС – 12,1%. Зелені (4,1%) та Ліві (3,0%) не змогли подолати 5% і більше не представлені в ландтазі.
Напередодні виборів у Бранденбурзі ходили чутки про те, що у разі поразки СДПН може відмовитися від висування Шольца на виборах до Бундестагу. Олафу поталанило... Втім, успіхом канцлера перемогу можна назвати лише з величезною натяжкою – Шольц фактично не брав участі у передвиборчій кампанії саме через свої низькі рейтинги. Його не світили на перегонах. Жодного разу чинний канцлер Німеччини не виступив спільно з однопартійцем Войдке, який вів соціал-демократів до перемоги на земельних виборах!
Усі провідні німецькі видання пишуть, що соціал-демократи врятувалися завдяки виборцям, які прагнули не пустити до влади у Брандербурзі «фашистів з АдН» (лідера партії в Тюрингії Бйорна Геке так дозволив називати суд у 2019 році). Люди голосували за «менше зло». Істотним був також факт популярності самого Войдке.
Мінімальна перемога соціал-демократів врятувала Шольца від дострокових виборів. Після поразки його партії на голосуванні до Європарламенту на початку червня канцлер відчував тиск конкурентів «світлофорної коаліції» (соціал-демократи, «зелені» та Вільні демократи), сукупний рейтинг яких впав з 52% у 2019 році до нинішніх 28%.
Тому невідомо, чи соціал-демократи висуватимуть Шольца наступної осені на виборах до Бундестагу. Його опонент у партії – популярний міністр оборони Борис Пісторіус. А конкуренти уже визначилися: Фрідріх Мерц поведе поки опозиційний ХДС-ХСС, а міністр економіки Роберт Хабек – «зелених».
Інтрига в тому, яким буде новий уряд у Бранденбурзі. Вибори засвідчили чергове досягнення яскраво антиукраїнської партії – лівого «Альянсу Сари Вагенкнехт», без якого соціал-демократи не зможуть сформувати коаліцію більшості. Третє місце BSW, який виступає за негайні переговори з Росією і припинення допомоги Україні, буде визначальним. Екскомуністка Вагенкнехт ще у серпні сказала, що для неї у питанні блокування з іншими партіями вагомим є саме «українське питання». А у ньому риторика Сари – це вимоги Путіна.
Прем'єр-міністр Войдке заявив, що збирається обговорити формування коаліції з ХДС, але зазначив, що можливі переговори і з BSW для тристоронньої коаліції. Цікаво буде подивитися, як соціал-демократи домовляться з партією, яка вимагає фактично капітуляції України.
Небезпека й у тому, що АдН, з якою жодна з партій пообіцяла співпрацювати, здобула понад третину місць, що дає їй можливість блокувати рішення, які потребують двох третин голосів, як-от вибори суддів Конституційного суду.
Позитив у тому, що увесь вищеописаний треш стосується сходу ФРН, а рейтинги загалом по країні інші – проукраїнські партії мають понад 60% підтримки. До парламентських виборів у Німеччини лишився рік. Наступний чек-тайм, який покаже настрої німців, наступить 2 березня 2025 року, коли відбудуться вибори до Гамбурзького парламенту.
Читайте також: Кредит G7 замість бюджету: як Шольц вирішив зекономити на Україні