МАЯтник хитнувся

21 Жовтня 2024, 12:45
Президентка Молдови Мая Санду БЛОГ 2019
Президентка Молдови Мая Санду

Результати виборів президента у Молдові та референдуму про вступ країни до Євросоюзу розчаровують.

Розрив Маї Санду з експрокурором Стояноглу, який прийшов другим, критично малий. Тому 3 листопада буде другий тур. Його ще треба виграти, бо якщо суто математично додати усі голоси проросійських опонентів Маї, то ситуація вкрай хитка – перемогу Санду у другому турі ще треба відстояти.

Президентка Молдови сказала у ніч після голосування, що росіяни намагалися купити 300 тисяч голосів. Їй можна вірити, якщо послухати і подивитися, що напередодні 20 жовтня говорили мені молдовські колеги про російський вплив і втручання у вибори.

Навіть якщо суперники євроінтеграції не здобудуть перевагу, Москва все одно використає непевні результати, щоб показати хитку перевагу прихильників ЄС.

Читайте також: Санду заявила про серйозні фальсифікації і не поспішає визнавати результати виборів

Попередні результати парламентських виборів у Молдові
Попередні результати парламентських виборів у Молдові

Чому так сталося?

Росіяни розгорнули у Молдові справжню машину підкупу виборців – передусім пенсіонерів. У Гагаузії їм надсилали по 100 євро. На підкуп, фейки, тітушок, соцмережі Кремль видав від 100 до 150 млн дол. Це різні оцінки, але для невеликої за розмірами та населенням Молдови – це фантастичні кошти.

Саме літні люди виявилися традиційно найбільш дисциплінованими виборцями і дружно прийшли на голосування. Погляньмо на цей скриншот з сайту ЦВК.

У 2024 році у Молдові викрили кілька потужних схем переправляння готівки у Молдову з Росії та від проросійського олігарха Ілана Шора. Кишинів закрив доступ до майже усіх головних інформаційних рупорів Кремля, обмеження були у фейсбуці та телеграмі. Але духу (ресурсів?) повністю придушити російський вплив не вистачило.

Молдова різко поляризована на темі ЄС, Росії та ставлення до війни в Україні. Фактично у Молдові є чотири ідентичності: румунська, молдовська, гагаузька і радянська. Перші дві проєвропейські, дві останні – проросійські.

Напередодні голосування у частини молдаван переважав євроскептицизм з огляду на  страх війни й слабку допомогу Україні.

А ще Санду та її команда наробили помилок. По-перше, провалилася ставка команди президентки на референдум як спосіб мобілізувати проєвропейськи налаштованих молдован. Так, номінально Санду виграла перший тур і кілька десятих відсотка на євореферендумі. Ця непевна перевага показала, що власне у Молдові проголосували більше проти євроінтеграції, а до ЄС країну «тягне за вуха» діаспора, яка й так є частиною Європи.

По-друге, попри те, що Санду розгорнула кампанію «від дверей до дверей», активної кампанії за референдум по усій Молдові не було. Цю функцію взяли на себе громадські активісти та журналісти.

Попередні результати єврореферендум у Молдові
Попередні результати єврореферендум у Молдові

Чого може навчити єврореферендум у Молдові?

Росія й далі братиме Україну в облогу та зривати євроінтеграцію Молдови та Грузії (у ній ключові вибори наступної неділі, 27 жовтня).

Результати Молдови мусять стишити голоси в Україні про «ЄС за два роки» (це переконання Дениса Шмигаля) і про те, що «80% українців за ЄС та НАТО». Реальний стан справ після трьох років повномасштабки може бути інший. А важкі переговори про вступ, які точно будуть супроводжуватися кампанією дезінформації росіян ці відсотки здатні ще зменшити.

Результат референдуму у Молдові дає сигнал Євросоюзу, особливо противникам розширення ЄС. Важко очікувати, що переговорний процес Брюсселя та Кишинева прискориться.

Є ще один чинник, який часто забувають, коли говорять про голосування 20 жовтня. Влітку 2025 року у Молдові відбудуться парламентські вибори. На них партія Маї Санду мала б піти з головними козирями – впевненою перемогою президентки та цифрами по єврореферендуму, щоб далі рухати євроінтеграцію. Натомість ці карти тепер в руках Росії.

Вона змогла використати усіх місцевих популістів, які обіцяли молдаванам підвищення зарплат та пенсій, чи не безкоштовний газ, вічний мир та дружбу з усім світом.

Чому Україні залежить від подій у Молдові?

Росія у другому турі кине усі гроші та зусилля, щоб Санду програла, а ситуація в Молдові дестабілізувалася, можливо, навіть почалися заворушення в Кишиневі.

Якщо Європа та Україна втратять Молдову, росіяни здатні отримати плацдарм потенційного наступу не тільки через Придністров’я.

Якщо припустити знову проросійську владу у Кишиневі, то... Ми вже маємо проблеми з Угорщиною і Словаччиною, ростом антиукраїнських настроїв у Польщі і відверто ворожу Білорусь. Додамо ще Молдову – і коло замкнеться.

Нагадаємо, Район Закордон кілька тижнів вивчав Молдову, яка йшла на президентські вибори і референдум про прийняття до ЄС 20 жовтня.

Коментар
10/11/2024 Субота
09.11.2024
08.11.2024