Допомога Україні: зупинити дорожче, продовжувати

05 Листопада 2024, 14:30
Допомога Німеччини Україні. Система ППО IRIS-T. Фото ілюстративне 1649
Допомога Німеччини Україні. Система ППО IRIS-T. Фото ілюстративне

Інститут світової економіки Кільського університету (IfW Kiel) випустив дослідження, у якому дуже доступно показав німцям, що військова підтримка України є для Німеччини в нинішніх умовах найвигіднішим варіантом з економічного погляду.

Його поява дуже вчасна. Так, після США Німеччина все ще друга у постачанні зброї в Україну. Але дедалі більше німців знову повертаються до «класики антимілітаризму», який у ФРН плекали десятки років після Другої світової і перебування на газовій голці Росії. Відмова в постачанні Україні крилатих ракет Taurus підтримується 58% опитаних жителів Німеччини (дані YouGov), вже 39% громадян Німеччини вважають, що обсяг німецької підтримки України надто великий.

Найвищий відсоток людей (68%), які вважають, що ЗСУ надається надто багато зброї – серед виборців «Альтернативи для Німеччини», яка наразі друга за рейтингами у країні.

У серпні німецькі медіа припустили, що обсяг мілітарної допомоги Україні у 2025 році впаде з нинішніх 8 до 4 мільярди євро.

Напередодні земельних виборів, що відбулися у вересні, а також майбутнього голосування до Бундестагу у 2025 році частина керівної партії Німеччини повертається до традиційного курсу на зближення з Росією. Новим генсеком соціал-демократів став Маттіас Мірш, сподвижник Герхарда Шредера – друга Владіміра Путіна.

У східних землях ФРН соціал-демократи обговорюють коаліцію з проросійським Союзом Сари Вагенкнехт (BSW), яка навіть на регіональному рівні вимагає припинення допомоги Києву.

Аргументи авторів звіту Кільського університету

Висновки Йоханнеса Біндера та Моріца Шуларіка суперечать голосам, які закликають до скорочення чи навіть припинення військової підтримки України.

«Лише з економічної точки зору, якщо ми ігноруємо політичні та гуманітарні причини, в інтересах Німеччини надавати більше військової допомоги Україні, оскільки це, зрештою, є для нас дешевшою альтернативою», — каже Біндер, співавтор Кільської аналітичної записки «Чого коштує не підтримувати Україну».

«Ми оцінюємо, що ціна для Німеччини в разі перемоги Росії буде приблизно в 10 разів вищою, ніж та допомога, що ми надаємо наразі», — резюмує Шуларік, президент IfW Kiel і співавтор дослідження.

Обидва стверджують, що військова підтримка України Німеччиною з 2022 року була незначною з макроекономічної точки зору. З початку війни в лютому 2022 року до серпня 2024 року надійшла військова допомога на суму 10,6 млрд євро. Це відповідає приблизно 0,1% ВВП Німеччини, в середньому приблизно 4 млрд на рік.

Для порівняння: під час війни в Перській затоці в 1991 році Німеччина сплатила 0,6% ВВП того часу за один рік, що відповідає поточній вартості 25,5 млрд євро.

За даними Ukraine Support Tracker Інституту світової економіки, Німеччина займає 16 місце, якщо порахувати допомогу у відсотках до ВВП. Попереду, як видно на діаграмі, північ Європи та Балтія. Ці країни, включаючи Данію (0,65%), Естонію (0,57%) і Латвію (0,43%), мають значно більшу, ніж у ФРН, частку їхнього економічного продукту, яку витратили на військову підтримку України.

Автори пишуть, що низький рівень допомоги Україні стає ще очевиднішим у порівнянні з готовністю німецького уряду виділяти значні суми на внутрішні сектори та заходи з незначною суспільною вигодою. Податкова пільга на дизельне пальне («дизельна пільга»), наприклад, зменшує податкові надходження приблизно на 9,6 мільярда євро на рік. Сума на поточні субсидії на службові автомобілі з двигунами внутрішнього згоряння (13,7 млрд євро) перевищує загальну військову допомогу Німеччини Україна з лютого 2022 року.

Висока ціна російської перемоги

Згідно з дослідженням, є три основні причини, які призведуть до високих додаткових витрат у разі припинення підтримки та перемоги Росії в результаті.

По-перше, Німеччині доведеться впоратися з напливом додаткових біженців і, таким чином, нести додаткові витрати на житло, охорони здоров'я та освіти.

По-друге, Федеративна Республіка мала б значно збільшити свій внесок у безпеку Європи.

І по-третє, вона зіткнеться з витратами через порушення торгівлі та втрату прямих інвестицій в Україну.

«У випадку перемоги росіян в Україні майбутня оборонна стратегія Німеччини вимагала б від уряду ФРН масштабних інвестицій у танки, ППО системи (такі як IRIS-T), системи морської оборони, безпілотні літальні апарати (БПЛА), електронні протизаходи, системи кіберзахисту та місцеві гіперзвукові ракетні системи», - йдеться у звіті.

У цій діаграмі Біндер і Шуларів порахували, скільки коштує німцям підтримка України зброєю сьогодні (сині стовпці) та упродовж 5 років (за нинішнього рівня підтримки та за песимістичного сценарію – поразки Києва, оранжеві стовпці).

Ще жорсткіші цифри автори Кільської аналітичної записки наводять щодо міграції: у випадку поразки України додатково від 9,4 млн до 19,1 млн людей могли б шукати притулку за кордоном. Нижня межа припливу біженців у Німеччину оцінюється у 1,9 млн людей.

Автори також стверджують, що з економічної точки зору Москву можна буде переконати розпочати серйозні мирні переговори, лише якщо режим не матиме шансів на військову перемогу і більше не зможе спекулювати на виснаженні України чи припиненні підтримки Заходу.

«Тому найкращий шлях до миру — це збільшення військової допомоги замість того, щоб ставити під сумнів поточний рівень», — рекомендує Біндер. – «Військова підтримка України Німеччиною відповідає економічним і стратегічним інтересам країни».

Читайте також: Шольц на волосині

 

Коментар
08/12/2024 Неділя
08.12.2024
07.12.2024
06.12.2024
18:55
БЛОГ TikTok вибори 410