TikTok вибори

06 Грудня 2024, 18:55
TikTok вибори: президента у Румунії обиратимуть з нуля 2138
TikTok вибори: президента у Румунії обиратимуть з нуля

Якщо ви скучили за трешем у політиці, бо в Україні поки її (на жаль чи на щастя) немає, то вам негайно до Румунії. Тут у понеділок Конституційний суд ухвалив рішення, що перший тур президентських виборів відбувся законно і треба чекати другого, а вже через три дні анулював результати першого туру.

При цьому у Румунії спочатку був перший тур президентських, через тиждень парламентські (на них важко, але перемогли прозахідні сили), а 8 грудня мав відбутися другий тур виборів глави держави.

Це, звісно, не щоденні «шахеди» та ракети, але й тут запахло «рускім міром» з китайським душком, бо виборчі технології використали соцмережу ТікТок.

Отож, відповідно до рішення Конституційного суду вибори президента у Румунії відновлять з нуля, а уряд призначить нову дату. Кандидатам доведеться повторно зареєструватися та пройти процедуру перевірки в ЦВК.

Дуже короткий зміст попередніх серій

 У першому турі 24 листопада несподівану перемогу здобув ультраправий 62-річний політик Келін Джорджеску (22,95%). Напередодні голосування євроскептик, тіктокер та фанат румунських фашистів посідав 4−5 місце в опитуваннях соціологів.

Друге місце посіла Єлена Ласконі (19,17%), колишня журналістка, яка йшла від прозахідного ліберального «Союзу порятунку Румунії».

Перше місце Джорджеску викликало не тільки побоювання та протести, особливо серед молоді, щодо майбутнього демократії. Маловідомого кандидата в Румунії запідозрили у використанні заборонених схем чи інструментів впливу. Як згодом виявиться – недарма.

Після першого туру суд ухвалив перерахувати голоси, реагуючи на скаргу одного з вибулих кандидатів. Крістіан Тергес заявив про нібито фальсифікацію голосів за Ласконі.

Але 2 грудня Конституційний суд визнав дійсними результати першого туру. Тому до фінішної прямої мали дістатися ультраправий Джорджеску та проєвропейська Ласконі.

Між першим і другим туром Джорджеску заявив, що в разі своєї перемоги, заборонить транзит українського зерна та припинить військову допомогу. Мовляв, для нього на першому місці – румунський народ, тому не може уявити собі, «щоб поряд з Румунією, посеред Європи, була війна». Також Джорджеску поставив під сумнів ефективність фінансування з фондів ЄС, яке спрямоване на економіку та розвиток Румунії.

У другому турі усе могло бути для нас невесело, якщо вірити опитуванням. У Ласконі за кілька днів до другого туру було 48,6%, а у Джорджеску – 46,4%.

Читайте також: Права сенсація на виборах у Румунії

Ласконі та Джорджеску, колаж - hotnews
Ласконі та Джорджеску, колаж - hotnews

Усе буде TikTok

Але 6 грудня зявилося нове рішення Конституційного суду, яке ухвалили після чотирьох звернень різних відомств та інституцій.

Девятеро суддів одноголосно підтримали скасування результатів виборів після того, як президент Румунії Клаус Йоганніс розсекретив дані розвідки. У них йшлося про масштабну кампанію з використанням тисяч акаунтів у соцмережах TikTok і Telegram для просування Джорджеску, який задекларував нульові витрати на кампанію.

Суд послався на порушення ст. 146, пункт «f» Конституції, тобто вважає, що процедури вільних виборів не були дотримані.

Румунська розвідка виявила, що лише за місяць один акаунт заплатив 381 тисячу доларів інфлюенсерам для підтримки Джорджеску. Водночас було зафіксовано близько 85 тисяч спроб зламати виборчі сайти, а дані справжніх користувачів опинилися на хакерських платформах, пов’язаних із Росією

Розвідка стверджує, що операція була спланована зовнішніми гравцями, а її масштаб та методи характерні для спонсорованих державою атак, наприклад, про «експлуатацію алгоритмів соцмереж для прискореного зростання популярності Джорджеску».

Єврокомісія зобов’язала TikTok зберегти дані, пов’язані з виборами президента Румунії, після розсекречення інформації про втручання РФ. Там зазначили, що цей наказ поширюється і на дані щодо інших прийдешніх виборів у країнах ЄС.

ТікТок Джорджеску, скриншот
ТікТок Джорджеску, скриншот

TikTok повідомив румунську владу про мережу акаунтів, пов’язаних із російським держЗМІ Sputnik, що націлювалися на користувачів у Румунії та Молдові. Алгоритми соцмереж використовували для маніпуляцій громадською думкою за два тижні до голосування і це різко підвищило популярність Джорджеску.

Національна рада телебачення і радіомовлення заявила, що у TikTok передвиборча кампанія тут базувалася на «координації облікових записів, які активно поширювали агітацію, без належних позначок».

Читайте також:  У Румунії розсекретили документи, що вказують на використання 25 тисяч акаунтів TikTok у виборчій кампанії Джорджеску

У зоні посиленої турбулентності

На основі розсекречених документів Вищої ради оборони країни щодо кампанії Джорджеску відкрили кримінальне провадження – «за фактами незаконних операцій з комп’ютерними пристроями чи програмами, замаху на порушення роботи комп’ютера. системи та спроби незаконного доступу до комп’ютерної системи».

Цікаво, що рішення суду Єлена Ласконі розкритикувала.

 

 «Сьогодні румунська держава розтоптала демократію. Я рішуче засуджую те, що вони зробили сьогодні, вони знищили 35 років демократії», – заявила вона у себе на Фейсбук.

Ситуація екстраординарна, адже повноваження нинішнього президента Румунії Клауса Йоганіса тривають до 21 грудня. Тобто у країні слід негайно проводити вибори, адже цілком ймовірно, що доведеться йти й на другий тур.

Конституція країни передбачає два чітких сценарії, протягом яких повноваження президента можуть бути продовжені: у разі війни чи катастрофи.

Крім того, румуни у діаспорі вже почали голосування на другому турі, який скасував 6 грудня Конституційний суд країни.

Читайте також: Вибори в Румунії: за попередніми підрахунками у другий тур виходить проросійський кандидат

Вибори в Румунії. Фото -  hotnews
Вибори в Румунії. Фото - hotnews

 

Коментар
16/01/2025 Середа
15.01.2025
14.01.2025