«Німеччина повернулася» після «зміни епох»

«Німеччина повернулася!», — заявив Фрідріх Мерц журналістам у Берліні 14 березня.
Його інтонація нагадала не стільки Трампове «Зробимо Америку знову великою», скільки Zeitenwende («зміна епох») від Олафа Шольца. Це вислів від 27 лютого 2022 року навіть визнали в Німеччині словом року. Тоді Шольц використав його, щоб описати перегляд зовнішньої та безпекової політики після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Аж ось «Німеччина повернулася». Бо тільки через три роки після Zeitenwende заяви, декларації та стурбованість німців будуть підкріплені реальними грошима.
Це сталося після того, як Бундестаг 18 березня ухвалив рішення змінити Основний закон (так у ФРН називають Конституцію). Рішення дозволяє позичати країні на оборону та політику безпеки в обхід правила так званого «боргового гальма». Крім того, йдеться про створення спецфонду в розмірі 500 млрд євро «для додаткових інвестицій в інфраструктуру та досягнення кліматичної нейтральності до 2045 року».
Із 720 депутатів «за» проголосували 513, проти – 207. Це рішення повинен схвалити більшістю у дві третини Бундесрат – вища палата німецького парламенту, де представлено голоси земель. Але проблем там поки не прогнозують.
Боргове гальмо чи більмо?
Історичне голосування у Бундестазі стало можливим після того, як майбутні союзники по коаліції – консерватори ХДС-ХСС Фрідріха Мерца та соціал-демократи Олафа Шольца – домовилися із «зеленими» про реформування боргового гальма.
Так у Німеччині називають норму Основного закону, яке обмежує зростання держборгу. «Боргове гальмо» Німеччини набуло чинності в 2009 році, під час правління Ангели Меркель і в розпал європейської боргової кризи. Відтоді держава могла витрачати стільки грошей, скільки вона отримує. Правило «боргового гальма» суворо діяло щодо 16 федеральних земель (за винятком кризових ситуацій). За них це міг робити уряд ФРН, але не більш як 0,35% ВВП.
Про удосконалення цього механізму німці давно сперечалися. Саме через це формально розпалася колишня коаліція й Німеччина дострокового пішла на вибори. Колишній лідер партії Вільних демократів Крістіан Лінднер на посаді міністра фінансів в уряді Шольца був затятим прихильником збереження «боргового гальма».
І ось німцям довелося зламати майже релігійну віру в неправомірність збільшення боргів.
Інше значення німецького слова Schuld, що означає «борг», – це також «провина». Коли Меркель ініціювала «боргове гальмо», то посилалася на ощадливу «швабську домогосподарку», яка має здоровий глузд, щоб знати, що кожна сім’я повинна жити за доходами.
Ця традиція має давнє коріння в німецькій психіці. Німецькі домогосподарства заощаджували навіть тоді, коли це не мало сенсу, наприклад, у період гіперінфляції міжвоєнної Веймарської республіки.
Читайте також: Партія союзниці Путіна у Німеччині втрачає підтримку

Український бонус
Послаблення цього обмеження необхідне німцям, щоб збільшити витрати на оборону та відновлення інфраструктури. Українцям важко після трьох років щоденних бомбардувань московитів зрозуміти, що у ФРН «втомилося» багато мостів і через старі колії немилосердно запізнюються потяги. Але це правда і падіння мосту в Дрездені у вересні 2024 року стало символом зношення німецької інфраструктури.
Ці галузі, як і німецька армія, хронічно недофінансовувалися. Тому узгоджено й створення спецфонду у 500 млрд євро для інвестицій в інфраструктуру. З нього 100 млрд отримають федеральні землі, ще 100 млрд під тиском «зелених» виділять на захист клімату. За їхнім наполяганням боргове гальмо послаблять і для витрат на кібербезпеку, цивільну оборону та потреб розвідки.
«Це чітке послання наших партнерам і друзям, а також ворогам нашої свободи: «Ми здатні до оборони і більше ніколи не відчуватимемо нестачі грошей для захисту миру в Європі». Німеччина повернулася!», – промовив Мерц після компромісу у Бундестазі, прямо натякаючи, що Німеччина розуміє близьку перспективу прямого конфлікту з Росією і можливість відходу контингенту США з Європи.
Нова угода також може означати несподіваний бонус для України. Позичені урядом кошти можна буде спрямувати на допомогу країнам, які піддалися незаконному нападу згідно з міжнародним правом. Німеччина зможе надати багатомільярдну допомогу Україні шляхом запозичень. На 2025 рік заплановано 4 млрд військової допомоги, до цієї суми, дуже ймовірно, незабаром додадуться ще 3 млрд. У Бундестазі Мерц заявив, що рішення про це плановане додаткове збільшення допомоги Україні оприлюднять уже 21 березня.
Читайте також: Що означає перемога Мерца
Маневр Мерца
Провести усі ці реформи лідер Християнсько-демократичного союзу (ХДС) і переможець виборів у Німеччині 23 лютого Фрідріх Мерц зміг тільки зі старим складом Бундестагу.
Зміни до Основного закону вимагали двох третин голосів, а у новому складі парламенту Мерц не може спиратися на таку кількість голосів. Консерватори, соціал-демократи і зелені разом матимуть тільки 56,5% мандатів. Ультраправа, прокремлівська партія «Альтернатива для Німеччини» (AfD) і Ліва партія, яка виступає проти військових витраті, зможуть заблокувати конституційну реформу — і, як наслідок, величезний пакет витрат.
Тому Мерц заручився підтримкою соціал-демократів Шольца та «зелених» у старому складі бундестагу, який чинний до 25 березня.
Рішення розв'язати руки уряду Німеччини для інвестицій у військово-промисловий комплекс депутати бундестагу, які підтримали зміни до Основного закону, назвали одночасно сигналом Європі, Україні, Путіну і Трампу.
Європа та Україна відчують зміцнення бундесверу та підтримки, а Росія та США епохи Трампа – «повернення Німеччини», з якою треба рахуватися.
Тепер майбутній уряд готує ФРН до нових запозичень. Плани вражають. Увесь федеральний бюджет Німеччини у 2024 році склав 467 млрд. З них лише 25 млрд профінансували за рахунок кредитів, а решта – надходження від податків і зборів.
Нові правила поширюються на всі витрати, що перевищують 1% ВВП. Якщо виходити з обсягу економічного виробництва 2024 року, то 1% – це приблизно 43 млрд євро. Усе, що перевищує цю суму, більше не підпадатиме під обмеження на запозичення.
Мерц отримав фінансову потужність, необхідну для інвестування значних коштів у оборону та економіку Німеччини, але це лише початок битви. Лише вливання грошей самі по собі не вирішать проблеми конкурентоспроможності Німеччини й не відновлять боєздатність німецьких збройних сил, якою вони хвалилися під час холодної війни.
Майбутній канцлер виконав найлегшу частину: дозвіл витрачати більше. Питання в тому, чи будуть позичені гроші використані з користю.
Мерц це розуміє.
«Ми стоїмо перед головним завданням реформування нашої держави», — сказав лідер ХДС. «Одні тільки гроші не зроблять нас успішними».
Читайте також: Рейтинг німецьких друзів України: що треба знати про вибори у ФРН