Вчасна для України німецька коаліція

10 Квітня 2025, 08:00
Вчасна для України німецька коаліція 980
Вчасна для України німецька коаліція

Три німецькі партії, які підтримують Україну, 9 квітня погодили коаліційну угоду: Християнсько-демократичний союз (ХДС), Християнсько-соціальний союз (ХСС) та соціал-демократи (СДПН).

Це дуже вчасне рішення. Як штолен на Різдво. І, певною мірою, трагікомічне. Лідер ХДС Фрідріх Мерц, який у травні має стати наступним канцлером ФРН, назвав домовленість «сильним і чітким сигналом» для німців та партнерів у ЄС.

Ці слова пролунали 9 квітня - саме тоді, коли опитування засвідчили: вперше рейтинги крайніх правих популістів з «Альтернативи для Німеччини» найвищі з-поміж усіх політичних сил в країні.

В опитуванні Ipsos за ультраправу АдН готові проголосувати 25%, а за консерваторів із блоку ХДС/ХСС - 24%. Підтримка соціал-демократів залишилася на рівні 15%.

Не краща ситуація і з індивідуальним рейтингом. Лише 32% німців вважають, що кандидат від ХДС/ХСС Фрідріх Мерц пасує посаді канцлера. Політичний барометр RTL і ntv засвідчив, на початку квітня, що 60% вважають Мерца непридатним очолити уряд (63% – на сході Німеччині, 59% – на заході).

І це при тому, що німці півтора місяця тому, 23 лютого, дуже дружно сходили на вибори, де 28,5% проголосувало за консерваторів, а приблизно 60% - за помірковані проєвропейські партії.

Чому Мерц швидко розгубив рейтинг

Як пояснив таблоїду Bild глава соціологічного інституту Insa Герман Бінкерт, багато виборців розчаровані консервативним блоком, оскільки вважають, що йому не вдалося відстояти свої передвиборчі обіцянки в коаліційних переговорах із СДПН.

Інша причина – не всім симпатикам консерваторів сподобався ефектний трюк зі зміною Основного закону, коли ХДС\ХСС, СДПН та зелені ініціювали перегляд правила боргового гальма старим складом бундестагу. У ньому ці партії мали необхідні дві третини голосів, щоб скасувати обмеження для урядових запозичень. Це рішення дозволило створити 500-мільярдний фонд для інвестицій в інфраструктуру та “оборонку” ФРН. Але при цьому майбутній канцлер відступив від однієї з головних передвиборчих обіцянок – не звалювати на плечі Німеччини нові великі борги.

Це поки що все. Усі заяви Мерца, що лунали під час передвиборчої боротьби, схоже, вже забуті. Розчарування наростає. Мерц не поводиться як рішучий лідер. У принципі, зараз він не робить взагалі нічого - він чекає і гірко за це поплатиться, – так писав наприкінці березня колумніст DW Дірк Еммеріх.

Хай там як, але швидкі переговори про новий уряд у ФРН – це хороша новина для України у війні, та Євросоюзу, який шукає точки стабільності, щоб протистояти Путіну і Трампу.

Вибори відбулися дуже вчасно для нас. Якби не їхня дочасність, то восени прихильники України та ЄС набрали б менші відсотки. Більшість у новій коаліції й так майже на волосині: вона матиме 328 депутатських мандатів із 630. 

Три німецькі партії, які підтримують Україну, 9 квітня погодили коаліційну угоду
Три німецькі партії, які підтримують Україну, 9 квітня погодили коаліційну угоду

У багатосторінковій коаліційній угоді окремо зазначається, що ХДС/ХСС та соціал-демократи підтримуватимуть Україну зброєю та у вступі до НАТО:

Ми підтримуємо перспективу вступу України до НАТО, яка була підтверджена на саміті НАТО у Вашингтоні. Ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для адекватного переслідування та покарання за злочин агресії проти України, – зазначається в угоді.

Читайте також: Що означає перемога Мерца

Куди підуть чорно-червоні

Серед пріоритетів майбутнього коаліційного уряду (чорно-червона коаліція) Німеччини будуть посилення конкурентоспроможності економіки ФРН, збільшення інвестицій і протидія міграції.

 Відомий і розподіл міністерств. Соціал-демократи отримали дуже багато: міністерства фінансів, економічного співробітництва, оборони, праці та соціальних питань, юстиції, міністерство захисту клімату та міністерство будівництва та житла.

ХДС: відомство канцлера, міністерства закордонних справ, економіки та енергетики, цифрових технологій, освіти, охорони здоров'я, диджиталізації та транспорту

ХСС (сестринська баварська партія ХДС): міністерства внутрішніх справ, сільського господарства та міністерство досліджень та космонавтики.

У Німеччині також домовилися запровадити добровільну військову службу, скоротити бюджетні видатки, включно з добровільним фінансуванням міжнародних організацій і зупиняти тих, хто в'їжджає до Німеччини на кордоні, навіть якщо вони подали прохання про надання притулку. На два роки буде призупинено програму возз'єднання сімей, припинено програми добровільного прийому біженців, а список безпечних країн для депортації - розширено. Крім того, посилять контроль на кордонах Німеччини.

Новий уряд Німеччини скасує прискорену «турбо-натуралізацію» (отримання німецького паспорта за особливі заслуги) після трьох років життя. Це правило раніше запровадила коаліція уряду Шольца, коли реформувала закон про громадянство. Однак спрощена натуралізація через п'ять років залишається чинною.

Нова влада дала зрозуміти, що хоче скасувати ключову програму допомоги біженцям з України в Німеччині. Голова ХСС Маркус Зьодер заявив, що в майбутньому для новоприбулих біженців з України більше не буде виплачуватися грошова допомога, що відповідала базовому матеріальному забезпеченню в Німеччині (Bürgergeld).

На відміну від шукачів притулку з інших країн українці одразу отримують звичайні базові виплати й пільги, які мають і німецькі громадяни. Їм виплачують базову соціальну допомогу: 563 євро на місяць. Натомість інші біженці, поки вони до декількох років чекають на розгляд своїх клопотань про притулок, отримують 460 євро на особу. Саме стільки у майбутньому мають отримувати новоприбулі українці, вважають політики від ХДС/ХСС.

 Норма щодо Bürgergeld може змінитися для біженців з України з квітня, написала агенція epd.

Коментар
29/04/2025 Вівторок
29.04.2025
28.04.2025