Польське місто Білгорай вимагає перейменувати вулицю Бандери у Нововолинську

Багаторічна співпраця між польським Білгораєм та українським Нововолинськом опинилася під загрозою через розбіжності у поглядах на історичні постаті. Депутати польського міста офіційно звернулися до українських партнерів із вимогою прибрати ім’я Степана Бандери з назви однієї з вулиць Нововолинська.
Про це повідомляє Район.Закордон з посиланням на dblfyyz Kronikatygodnia.pl.
Рішення про направлення відповідного звернення ухвалили під час засідання ради міста Білгорай 29 квітня. За ініціативу проголосували 16 депутатів, один виступив проти, а четверо утрималися. Автори проєкту наголошують, що партнерство має базуватися на взаємній повазі, а постать лідера ОУН є для поляків «раною, яка не хоче загоюватися» через події на Волині та у Східній Галичині у 1943–1945 роках.
Голосування супроводжувалося палкими дискусіями. Депутат Павел Єднач, який є істориком за освітою, розкритикував таку ініціативу. Він зазначив, що для сучасних українців «бандеризм» є передусім щитом проти російської агресії, а не інструментом проти Польщі.
«Важко очікувати, що міськрада Нововолинська змінить керівника під впливом звернення представників місцевого самоврядування міста з сусідньої держави. Маю враження, що вся ця ініціатива – це спроба діячів ПіС (партія «Право і Справдість») залучити виборців «Конфедерації», граючи на емоціях», – заявив Павел Єднач.
Він також нагадав колегам, що під час апогею волинських подій сам Бандера був в’язнем німецького концтабору, проте автори звернення ігнорують цей факт. Крім того, у кулуарах мерії Білгорая звучать думки, що такі кроки є проявом популізму, покликаним відвернути увагу від внутрішніх проблем міста.
Критики рішення застерігають: цей жест не призведе до реального перейменування вулиці, але може серйозно отруїти відносини між містами-партнерами, що в умовах війни грає лише на користь Кремля.
Поки що невідомо, як на такий дипломатичний тиск відреагує влада Нововолинська.
До слова, Білгорай та Нововолинськ протягом багатьох років вважалися зразком успішної транскордонної співпраці. Міста реалізували чимало спільних соціальних проєктів, проводили молодіжні обміни та культурні фестивалі.
