Орбан особисто наказав захопити «золотий конвой» Ощадбанку, – ЗМІ
Скандальний рейд на український інкасаторський конвой біля Будапешта у березні цього року не мав жодних юридичних підстав, а був спланованою політичною операцією за особистим наказом тодішнього прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.
Про це йдеться у розслідуванні угорського видання Telex, пише Район.Закордон.
Журналісти з’ясували, що Державний секретаріат з нагляду за службами цивільної національної безпеки виконував пряму вказівку Орбана, який вимагав провести рейд саме 5 березня. Урядове Управління з захисту Конституції підтвердило виданню, що директива щодо точної дати штурму надійшла з кабінету прем’єра, якого в день нападу постійно інформували про перебіг подій.
Чинний прем'єр-міністр Угорщини Петер Мадяр різко відреагував на результати розслідування у фейсбуці, заявивши, що Віктор Орбан керував спецслужбами та правоохоронцями в ручному режимі й повинен понести за це відповідальність.
За даними інсайдерів, Орбан зважився на цей крок, аби силою змусити Київ відновити транзит російської нафти нафтопроводом «Дружба», який зупинився через пошкодження від російських обстрілів. Угорський експрем’єр вважав зупинку прокачки політичним кроком України. Паралельно підконтрольні Орбану медіа намагалися дискредитувати Ощадбанк, поширюючи фейки та згенеровані штучним інтелектом зображення українських інкасаторів як «затриманих злочинців», які нібито везли гроші для угорської опозиції.
Нагадаємо, інцидент стався 5 березня, коли угорські силовики поблизу Будапешта захопили конвой Ощадбанку, який перевозив із австрійського Raiffeisen Bank близько 80 мільйонів доларів готівкою та золотом. Українських інкасаторів тримали в кайданках, а одного з них піддали примусовим ін’єкціям між допитами. Згодом Будапешт відпустив працівників банку, проте ухвалив закон про вилучення валюти й цінностей з їхніх автомобілів.
Бекграунд скандальної справи:
- 5 березня 2026 року в Угорщині незаконно затримали два інкасаторські автомобілі «Ощадбанку». Вони транзитом із Відня до Києва перевозили значний вантаж: 40 мільйонів доларів США, 35 мільйонів євро та 9 кілограмів банківського золота. Кошти транспортували в межах офіційної угоди з «Райффайзен Банк Австрія» для забезпечення готівкового обігу в Україні, а вантаж пройшов усі європейські митні процедури.
- 6 березня 2026 року затриманих сімох інкасаторів депортували з Угорщини, після чого вони повернулися на батьківщину.
- 12 березня 2026 року угорська сторона повернула банку обидві затримані спецмашини.
- 6 травня 2026 року «Ощадбанку» вдалося повністю повернути всі незаконно утримувані мільйонні кошти та банківське золото в Україну.
Читайте також:
- Закордон
Дипломатичний скандал через затримання інкасаторів: МЗС України викликало посла Угорщини
- Закордон
Затримання інкасаторів в Угорщині: одного з українців госпіталізовано
- Закордон
Україна вимагатиме від Угорщини компенсації за напад на інкасаторів «Ощадбанку», – голова НБУ
- Закордон
Угорщина скасувала депортацію інкасаторів «Ощадбанку», яких затримували з мільйонами євро та золотом
