Китай оголосив нові навчання навколо Тайваню

Через візит спікерки Конгресу Ненсі Пелосі до Тайваню Сполучені Штати та Китай – на межі військового протистояння, – пишуть світові ЗМІ.
Китай пообіцяв вдарити по Тайваню, який вважають своєю територією, якщо туди прилетить американська політикиня. У Вашингтоні натомість відправили до берегів Тайваню авіаносець.
Якщо спікерка Пелосі прибуде до Тайваню, вони завдадуть по острову військового удару, – попередив речник міноборони Китаю. Після цієї заяви до Тайванської протоки 25 липня з Сингапуру вийшов американський авіаносець «Рональд Рейган» та його ударна група.
Тайвань підняв у небо свої винищувачі та розгорнув системи протиповітряної оборони. Китай зробив наступне попередження – щойно авіаносна група увійде у їхні води, буде знищена, не виключено, ядерним ударом. І оголосив 30 липня військові навчання зі стрільбами поблизу Тайваню.
15 серпня
20:30
Китай оголосив нові військові навчання довкола Тайваню на тлі прибуття на острів нової делегації членів Конгресу США, яка планує залишатися там до вечора 15 серпня. Про це повідомляє «Європейська правда».
В оборонному відомстві заявили, що мета навчань – «рішуча відповідь і стримування проти змови й провокації між США і Тайванем». Незрозуміло, чи анонсовані маневри вже почалися, оскільки цього разу, на відміну від попередніх, деталей щодо часу і зони проведення не надали.
5 серпня
17:39
Міністерство закордонних справ Китаю, яке рішуче засудило візит спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі до Тайваню, запровадило проти неї санкції. Також до санкційного списку Китаю потрапили родичі спікерки Палати представників США.
Про це йдеться у заяві МЗС Китаю, опублікованій 5 серпня.
Зокрема, в повідомленні китайського дипломатичного відомства наголошується, що саме Пелосі наполягала на візиті на Тайвань. У Китаї вважають, що своїм візитом Пелосі «серйозно підриває суверенітет і територіальну цілісність Китаю, зневажає принцип одного Китаю, що загрожує Китаю та миру і стабільності у Тайваньській протоці».
«Спікер Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі наполягала на тому, щоб відвідати Тайвань, ігноруючи серйозні занепокоєння та тверду опозицію Китаю, серйозно втручаючись у внутрішні справи Китаю, серйозно підриваючи суверенітет і територіальну цілісність Китаю, серйозно зневажаючи принцип одного Китаю та серйозно загрожуючи Китаю, миру і стабільності у Тайванській протоці.
У відповідь на злісні та провокаційні дії Пелосі Китай вирішив накласти санкції на Пелосі та її найближчих родичів, згідно з відповідними законами Китайської Народної Республіки», – сказано у заяві.
4 серпня
08:51
Китай наступного дня після візиту спікерки Палати представників США почав військові навчання довкола острова.
Про це повідомляє The Guardian, цитуючи китайського державного мовника, пише Європейська правда.
В повідомленні йдеться, що навчання триватимуть до опівдня 7 серпня, з живими стрільбами.
«Під час цих бойових навчань задіяні шість значних територій довкола острова. Протягом цього періоду усі кораблі та літаки не мають заходити у відповідні морські зони і повітряний простір», – заявили у КНР.
Визначені Китаєм зони для навчань знаходяться довкола Тайваню і місцями перекривають ділянки, які Тайвань вважає своїми територіальними водами, подекуди – впритул до важливих портів. Керівництво Тайваню звинувачує Китай у де-факто блокаді.
В оборонному відомстві Тайваню зазначили, що армія Тайваню – у звичайному режимі та моніторить ситуацію.
3 серпня
Літак спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі вилетів з аеропорту Тайбею — її візит тривав менш як добу.
Під час візиту Пелосі та ще п’ять членів Конгресу США у складі делегації зустрілися з керівництвом Тайваню
2 серпня
23:55
Заступник міністра закордонних справ Китаю Се Фен у вівторок увечері викликав посла США Ніколаса Бернса у зв’язку з візитом спікерки американської Палати представників Ненсі Пелосі на Тайвань.
Про це повідомляє «Європейська правда» з посиланням на CGTN.
У повідомленні МЗС Китаю зазначається, що Се Фен «передав суворі заяви» проти візиту Пелосі. Інших подробиць не уточнюється.
Зазначимо, що це перший з грудня 2018 року виклик американського посла в Китаї – тоді він відбувся на тлі затримання фінансового директора Huawei, яку США оголосили причетною до промислового шпигунства.
20:30
21 китайський військовий літак (J-11, J-16) увійшов до розпізнавальної зони ППО Тайваню, – ЗМІ з посиланням на Міноборони острова.
18:43
Китай заявив, що проведе додаткові військові навчання в Південно-Китайському морі поблизу Тайваню. Інформаційне агентство «Сіньхуа» уточнило, що навчання триватимуть у шести морських районах і повітряному просторі від 4 серпня до 7 серпня.
17:58
Тепер офіційно: борт із Ненсі Пелосі сів в аеропорту Тайбея. За деякий час вона вийшла з літака.
17:45
Літак, в якому ймовірно перебуває спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі, приземлився в аеропорті Тайбею, столиці Тайваню, повідомило Reuters. Літак супроводжували американські винищувачі та авіаносці.
Вдень кілька китайських військових літаків пролетіли близько до середньої лінії, що розділяє Тайванську протоку, а військові кораблі пропливали впритул до неофіційної лінії розмежування, повідомило Reuters з посиланнями на джерела.
17:36
У Східному Китаї (провінція Фуцзянь) спрацювали сирени повітряної тривоги. Тим часом місцеві ЗМІ повідомляють, що Китай підняв у повітря винищувачі, які зараз перетинають Тайванську протоку і летять у бік Тайваню.
15:39
Тим часом Китай стягує війська у провінції Фуцзянь — найближчої до Тайваню. У соцмережах викладають відео з танками, БМП та ешелонами з технікою. Reuters пише, що китайські військові літаки небезпечно пролетіли над лінією, що розділяє Тайванську протоку. Також до лінії підійшли військові кораблі КНР. Війська Тайваня також привели у бойову готовність. Наразі вони відстежують китайські сили.
15:37
Сервіс відстеження авіації Flightradar перестав працювати через високе навантаження. Понад 300 тисяч людей спостерігали на ньому за літаком спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі, яка попри погрози Китаю може відвідати сьогодні Тайвань. Літак Пелосі вилетів із Куала-Лумпуру близько 11:00 за Києвом, а через три години повернув у напрямку до Тайваню.
11:34
Літак Ненсі Пелосі вилетів з Малайзії і рухається в південному напрямку. Наступною зупинкою має бути Тайвань.
У МЗС КНР заявили, що США переходить рамки дозволеного і «Китай позбавить сепаратистів та їхніх посібників найменших шансів на незалежність Тайваню», а також, що «Китай неодмінно вживе рішучих і жорстких заходів для захисту суверенітету та інтересів безпеки».
10:45
08:44
Китай закриває небо – у південних провінціях масово скасовуються цивільні рейси.
08:20
Ненсі Пелосі – в Малайзії. Звідти вона має вилетіти в Тайвань.
China Times пише, що Пелосі прилетить на Тайвань у супроводі п'ятьох членів палати представників від Демпартії США в проміжку між 21:00 та 22:00.
08:17
Китай розпочав нові військові навчання в Південнокитайському морі напередодні передбачуваного візиту Ненсі Пелосі до Тайваню.
Вони відбудуться з 2 до 6 серпня, – повідомило морське командування КНР.
На цей період захід сторонніх кораблів за вказаними координатами буде заборонено
05:50
Міністерство оборони Тайваню посилило рівень бойової готовності з ранку 2 серпня до полудня 4 серпня. Про це повідомляють джерела центрального інформаційного агентства острова, – пише Reuters.
Довідково: Тайвань довгий час був точкою напруженості у відносинах США і Китаю. Китай заявляє, що острівна демократія є частиною його території. Хоча США номінально дотримуються політики «одного Китаю», яка визнає Тайвань і Китай частинами однієї країни, вони зберігають «стратегічну двозначність» у своїх відносинах з ними. З моменту вступу на посаду президент США Джо Байден кілька разів припускав, що США захищатимуть Тайвань військовим шляхом, якщо Китай спробує повернути острів силою.