Дев'яності роковини Голодомору: реакція країн світу про геноцид українського народу

15 Грудня 2022, 14:00
Пам’ять жертв голодоморів в Україні вшановують щороку в четверту суботу листопада 5944
Пам’ять жертв голодоморів в Україні вшановують щороку в четверту суботу листопада

Голодомор, який влаштовувала радянська влада у 1932–1933 роках, Верховна Рада України визнала геноцидом українського народу  у листопаді 2006 року. Пам’ять жертв голодоморів в Україні вшановують щороку в четверту суботу листопада.

Напередодні президент України обговорював з прем’єром Великої Британії Ріші Сунаком питання визнання Британією Голодомору геноцидом, а у жовтні Володимир Зеленський на зустрічі з президентом Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром у Києві просив посприяти тому, щоб Бундестаг визнав Голодомор геноцидом українського народу.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба закликав Нідерланди визнати Голодомор геноцидом українського народу.

Тим часом підтримку напередодні 90-их роковин подій Голодомору Україна отримала від США, Ірландії, Молдови, Румунії та від Об'єднаного Перехідного Кабінету Білорусі.

15 грудня

Європарламент визнав Голодомор геноцидом українського народу

Джерело: Суспільне

Європарламент проголосував за резолюцію про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу.

«За» проголосували 507 депутатів, 12 висловилися проти.

Чехія визнала Голодомор геноцидом українського народу

Джерело: Володимир Зеленський

Сенат Чехії (верхня палата парламенту) визнав Голодомор 1932—1933 років геноцидом українського народу. У квітні аналогічне рішення ухвалила Палата депутатів чеського парламенту.

28 листопада

Чеченська Республіка Ічкерія визнала Голодомору 1932—1933 років в Україні актом геноциду українського народу

Відповідна Постанова оприлюднена на сайті Президії уряду ЧР.

«Сьогодні, коли росія знову чинить агресію щодо України, дуже важливо називати історичні події своїми іменами… Президія уряду ЧР – Ічкерія ухвалює: Визнати Голодомор 1932—1933 років в Україні актом геноциду українського народу», – йдеться у документі.

На сайті президента зазначають, що впродовж історії, під прикриттям заяв про дружбу та «братні народи», москва просто намагалася знищити українців. Одним із найжорстокіших прикладів є штучно створений голод 1932—1933 років, який забрав до 7 мільйонів життів українців та українок. Це результат політики насильницької колективізації, яку проводив уряд радянського союзу, який вважав українське селянство опорою для національного руху, тому вживав заходів щодо його знищення. У селян забирали не лише зерно, а й усі харчі і навіть те, що можна було обміняти на продукти, прирікаючи їх на голодну смерть.

«В Україні Голодомор сприймається як акт геноциду українського народу, інспірований урядом срср. Чеченський народ із глибоким розумінням та співчуттям ставиться до боротьби українців за незалежність. У наших народів однакові цілі та спільний ворог», – зазаначають у постанові.

Прем'єр-міністр Польщі вшанував жертв Голодомору

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький 26 листопада прибув до Києва з візитом. Він вшанував пам'ять жертв Голодомору покладанням квітів до пам'ятного знаку на Михайлівській площі. Про це повідомляє канцелярія польського прем'єра у Twitter.

У німецькому Бундестазі дійшли згоди щодо спільної резолюції про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу

Про це поінформував у своєму Twitter-акаунті міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

За його словами, голосування по резолюції має відбутися наступного тижня.

«Усі демократичні фракції в Німеччині досягли згоди щодо важливої спільної резолюції про Голодомор, голосування відбудеться наступного тижня. Вже вирішено: Бундестаг вважає це геноцидом», – наголосив Кулеба.

Він висловив вдячність політикам від Соціал-демократичної партії, Зелених, Вільних демократів та Християнсько-демократичного союзу за вшанування пам’яті українців.

Як інформує німецьке видання Spiegel, депутати від цих політсил підготували позапартійну резолюцію, в якій виступили за визнання Голодомору геноцидом.

США: «Ми робимо паузу, щоб також вшанувати жертв минулих несправедливостей і жахів, заподіяних Україні»

Президент США Джо Байден виступив із заявою, вшановуючи жертв Голодомору в Україні у 1932-1933 роках.

Заява опублікована 23 листопада на сайті Білого дому:

«Незважаючи на те, що хоробрий український народ продовжує захищати свою демократію та свободу від жорстокої агресії Росії, ми робимо паузу, щоб також вшанувати жертв минулих несправедливостей і жахів, заподіяних Україні. У листопаді цього року виповнюється річниця Голодомору — «голодної смерті». Під час свого режиму Йосип Сталін нав’язував Україні жорстку та репресивну політику, включно зі створенням навмисного голоду в 1932-33 роках, який спричинив загибель мільйонів невинних українських жінок, чоловіків і дітей. Ми вшановуємо всіх загиблих у цій безглуздій трагедії та віддаємо належне стійкості українського народу, який витримав спустошення та тиранію, щоб зрештою створити вільне та демократичне суспільство. Цього місяця ми згадуємо жертв Голодомору. Ми знову підтверджуємо нашу непохитну відданість суверенітету та територіальній цілісності України. І ми вшановуємо хоробрий український народ, який продовжує мужньо протистояти нападу Росії на його демократію».

Парламент Румунії визнав Голодомор злочином проти людства і українського народу

Румунські депутати та сенатори 23 листопада проголосували у середу на спільному засіданні за Декларацію румунського парламенту про засудження навмисного голоду (Голодомору), якого зазнав український народ внаслідок радянської окупації у 1932 - 1933 роках.

Про це, як пише Європейська правда з посиланням на  видання Agepress.

Декларація була підтримана 248 голосами «за» при одному «утримався».

Депутат від правлячої Національної ліберальної партії Румунії Александру Мурару наголосив, що Румунія історичним рішенням приєднується до демократичних та гідних держав усього світу, які визнають та урочисто беруть на себе не лише вшанування пам'яті жертв голоду 1932-1933 років, але й "визнання геноцидних, систематичних, прямих, цинічних, злочинних дій Радянського Союзу та його керівників з метою фізичного знищення української нації".

«Голодомор був унікальним вбивством на території Радянського Союзу за масштабами, темпами та характером злочинів, скоєних керівниками та інституціями Радянського Союзу. На початку 1930-х років мужність і рішучість українців чинити опір колективізації викликали нестримну ненависть тоталітарної системи. Історики підрахували, що на початку 1930-х років відбулося понад 4 000 повстань та місцевих повстань проти колективізації, оподаткування, терору та насильства з боку радянської влади. (...) Втрати людських життів склали близько 10 мільйонів жертв. Реальні цифри ніколи не будуть відомі», – сказав Александру Мурару

Декларація була зачитана на пленарному засіданні депутатом від групи національних меншин Ніколає Мирославом Петрецькі і визнає Голодомор злочином, скоєним проти українського народу і людства.

Водночас у документі висловлюється солідарність з українським народом, який постраждав у цій трагедії, віддається данина пам'яті мільйонам жертв штучного голоду 1932-1933 років.

Декларація також рішуче засуджує аналогічний злочинний метод, за допомогою якого румуни в Бессарабії були піддані навмисному, штучному голоду з метою примусової колективізації у 1946-1947 роках, та висловлює підтримку захисту та повазі основних прав і свобод людини.

Верхня палата парламенту Ірландії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні геноцидом

24 листопада верхня палата парламенту Ірландії визнала Голодомор українського народу геноцидом

Про це інформує у твіттері посольство України в Ірландії.

Сьогодні на засіданні уряду Ірландії депутати проголосували й засудили геноцид українців у 30-х роках минулого століття.

«Воістину історичне рішення Шенад Ерен про визнання Голодомору 1932 - 1933 років в Україні геноцидом українського народу. Ірландія належить до числа наших найближчих друзів, які не бояться називати речі своїми іменами», – йдеться в повідомленні.

Парламент Молдови визнав Голодомор геноцидом українського народу

Парламент Молдови на засіданні у четвер ухвалив декларацію про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Як пише Європейська правда, за документ проголосували 54 депутати, жодного голосу проти не було. Представник Комуністичної партії Молдови Олег Рейдман перед голосуванням пропонував зняти з порядку денного декларацію. 

Перед голосуванням депутати від комуністів та партії «Шор» вийшли з сесійної зали.

«Парламент Республіки Молдова в дусі солідарності з українським народом і в ім'я справедливості заявляє, що більшовицький тоталітарний режим колишнього СРСР у результаті застосування політики Голодомору несе відповідальність за акт навмисного геноциду проти українського народу», – йдеться в декларації.

Парламент Молдови також звернувся із закликом до всіх парламентів світу, міжнародних установ проявити повну солідарність з Україною і дати правильну оцінку злочинним діям, вчиненим у 1932-1933 роки.

«Пам'ять Голодомору і прихильність загальнолюдським цінностям зобов'язує нас до солідарності з українським народом задля припинення політики геноциду українського народу у XXI столітті та порятунку миру і свободи на європейському континенті», – йдеться в документі.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення парламентів Ірландії, Молдови та Румунії щодо визнання Голодомору геноцидом українського народу.

Об’єднаний перехідний кабінет Білорусі визнав Голодомор в Україні геноцидом

Опозиційний до режиму Лукашенка Об’єднаний перехідний кабінет Білорусі 24 листопада визнав Голодомор геноцидом українського народу та засудив злочини комуністичної влади проти національних республік СРСР у міжвоєнний період

Про це повідомили в телеграм-каналі Об’єднаного перехідного кабінету.

В ухваленій постанові йдеться про визнання злочинної політики комуністичної держави щодо народу України, яка призвела до штучного голоду 1932–1933 років, актом геноциду проти українського народу та злочином проти людства. 

«Ми також засуджуємо ці та інші злочини, скоєні комуністичним урядом проти національних республік Радянського Союзу у міжвоєнний період. Визнаючи події Голодомору актом геноциду українського народу, ми також віддаємо шану багатьом білорусам, які стали жертвами цього злочину на території радянської України та Криму», – зазначено в документі.

Згадуючи про випадки масового голоду в період 1932-1933 років, які траплялися також на території самої Білорусі, у постанові зазначають, що «це ще один факт, який пов’язує історію білоруського та українського народів і свідчить про спільну злочинну політику більшовицького режиму на території національних республік. Знищення національної інтелігенції, масові депортації, голодомор – це далеко не повний перелік злочинів комуністичного режиму проти народів України та Білорусі у ХХ столітті». 

«Висловлюємо нашу безумовну підтримку та солідарність з народом України, який став жертвою цієї нелюдської політики у міжвоєнний період історії, та рішуче засуджуємо наслідки злочинів більшовицької влади проти українського та білоруського народів, спрямованих проти знищення своїх національних еліт і генофонду. Ми стверджуємо, що гідне майбутнє для народів України та Білорусі стане можливим лише в результаті послідовної політики декомунізації та повернення до національних цінностей», – додають в Об’єднаному перехідному кабінеті Білорусі.

Коментар
02/12/2024 Понеділок
02.12.2024
01.12.2024