Світові ЗМІ про російсько-українську війну: «не чекали такого жаху»

30 Листопада 2022, 21:06
Перші шпальти світових ЗМІ – про війну в Україні 662
Перші шпальти світових ЗМІ – про війну в Україні

Перші шпальти світових ЗМІ продовжують писати про події війни в Україні.

Журналісти Район.Закордон зібрали найактуальніші станом на 29 листопада 2022 року. 

Головні теми газет

  • Пані Зеленська відвідує Лондон для участі в міжнародній конференції із запобігання сексуальному насильству під час конфліктів.

  • росія скасовує свою домовленість із США по переговорах щодо ядерної зброї.

  • Похмурі економічні прогнози для Європи після початку війни в Україні навряд чи справдяться. Австрія, схоже, позбавляється від легкої рецесії взимку, приватне споживання залишається високим.

  • У Херсоні вже знайшли чотири будинки, де росіяни катували ув'язнених. Розповідь одного з них.

  • НАТО допоможє Україні пережити зиму.

  • Україна. Boeing пропонує свої ракети великої дальності».

  • Росіяни готуються до оборони шляхів до Криму та контрнаступу.

  • Бомби та холод ускладнюють життя мешканцям українського Херсона.

  • Російські дисиденти, які втікають до США, перебувають під вартою, а не на свободі

  • У звільненому українському місті точиться боротьба за відновлення посеред зими.

Німеччина «Potsdamer Neueste Nachrichten»: Хто зараз допомагає?

Потсдам більше не фінансує координацію українських волонтерів.

Помічники біженців критикують Потсдам.

«The Daily Telegraph» 

«Пані Зеленська відвідує Лондон для участі в міжнародній конференції із запобігання сексуальному насильству під час конфліктів». «Святкові перші леді». Дружина прем'єр-міністра Акшата Мурті вчора вітала першу леді України Олену Зеленську на Даунінг-стріт, 10, де вони зустрілися з дітьми початкових класів, які виготовляли ялинкові прикраси. 

«The Times»: Олена Зеленська прикрасила ялинку на Даунінг-стріт c Акшатою Мурті, дружиною Ріші Сунака. Українська перша леді відвідує Лондон для участі в конференції із запобігання сексуальному насильству під час конфлікту. Вона сказала, що російські війська «систематично» знущаються над жінками в її країні.

«Metro»: «ГАНЬБА РОСІЇ»

«Metro» наводить заяву дружини українського президента про те, що російським військам наказують використовувати сексуальне насильство як зброю війни. Виступаючи на конференції у Лондоні, Олена Зеленська заявила, що деякі російські дружини закликали своїх чоловіків ґвалтувати українок, пише газета

Італія. «Il Fatto Quotidiano»: «Уряд та Україна: 2% ВВП на зброю, постачання за весь 23 рік» 

«Атаки в Херсоні. Порожні арсенали у США та Німеччинi».

«Il Giornale» - «Папа Римський: «Жорстокі росіяни».

 «А ПМ розколює партію "п'ять зірок" на зброї до Києва та стосунках з путіним»

Іспанія «El Pais»: «росія скасовує свою домовленість із США по переговорах щодо ядерної зброї»

«La Vanguardia»: «МАДРИД. Українське мистецтво шукає притулку в Тіссена»

«У Херсоні життя зупинилося, це був жах»

Австрія «Der Standard»: «Покращено економічні прогнози. «Коротка рецесія в Австрії повинна бути помірною»

Похмурі економічні прогнози для Європи після початку війни в Україні навряд чи справдяться. Австрія, схоже, позбавляється від легкої рецесії взимку, приватне споживання залишається високим. У цілому за 2023 рік, згідно з прогнозом Bank Austria зросте на 0,3 %. З єврозони надходять також інші позитивні економічні сигнали, наприклад збільшення банківського кредитування. Німецька економіка нещодавно зросла більшою мірою, ніж очікувалося, і автомобільна промисловість знову очікує зростання експорту в майбутньому.

Бельгія «De Standaard»: «Не чекав такого жаху»

У Херсоні вже знайшли чотири будинки, де росіяни катували ув'язнених.

«Мене били електрошоком через день», – каже боєць опору, який провів у в'язниці 75 днів.

Кров все ще на стіні. За кілька футів від нього залізними штирями до бетонної підлоги прибитий стілець. «Вони били ув'язненого, який сидить на стільці, ціпками, і кров забризкала там стіну», - розповів прокурор Херсона Олексій Кудь. На іншому кінці кімнати тверді чорні крапки показують місця ударів гумовими палицями слідчих об стіну. Російські окупанти влаштували в Херсоні тортури в ІТТ, в будівлі, де до вторгнення утримувалися підозрювані в попередньому ув'язненні. «Ми знайшли електричні дроти, протигази та наручники. На допитах росіяни змушували заарештованих українців відчувати, що вони задихнуться під протигазами або використали воду для посилення електрошоку».

Група, яка розслідує російські військові злочини в Херсоні, наразі виявила чотири місця, де катували мирних жителів. ІТТ – один з них. Наскільки нам відомо на сьогоднішній день, там закатували 43 жертви. «Їхні тортури починалися, як тільки вони потрапили у полон. Восьмеро з них помістили в камеру, розраховану на двох-трьох людей. Місця було так мало, що їм доводилося спати позмінно. Ще до того, як почався перший допит, вони вже одурманіли», — каже прокурор.

Людина, кого ми називаємо Василем, перебувала в руках росіян 75 днів. Говорити він хоче лише анонімно, бо його товариші з партизанами перебувають у російському полоні у Криму. Ми познайомились із ним після того, як за нас заступився надійний житель Херсона. Його показання неможливо перевірити незалежними джерелами.

Василь брав участь у збройному опорі, і росіяни вистежили його групу. Коли одного партизана взяли в полон, Василь боявся, що він буде наступним. Він переїжджав з одного місця на інше та постійно змінював телефони. У його третій притулок вторглися росіяни. «Я досі не знаю, як вони мене знайшли, – каже він .-  Вони взяли зарядний кабель від смартфона, повісили його, як петлю на шию, і сильно потягли. Я мало не задихнувся».

Вони відвезли його до поліцейської дільниці і почали допитувати. 

«Мені довелося сісти на стілець, який був прив'язаний до підлоги, а на руки, вуха, носа наділи залізні канцелярські скріпки, якими зазвичай скріплюють папери... До цього приєднали електричний кабель. У мене були судоми по всьому тілу, кожен нерв смикався і відчував нестерпний біль. Найболючішим був електрошок по руках», – каже Василь. 

Російські слідчі били його.

Вони мали гнучкі гумові трубки, якими били його по руках, плечах і спині. «Коли мене знову допитували наступного дня або післязавтра, вони били по місцях, які все ще були сині та сирі».

Кожен день Василя катували. Щоразу він отримував кілька розрядів у 110 вольт через своє тіло. «У мене було відчуття, що допити тривали лише півгодини, але співкамерники розповідали мені, що іноді я залишався в камері тортур понад шість годин. Я намагався обдурити слідчих. Я сказав їм, що я не справжній партизан, а лише збирав розвіддані, щоби передати їх українським спецслужбам за великі гроші».

Він робив спроби збити росіян з пантелику. Розповів, що його мати була росіянкою та читала російські вірші. Його слідчі були в масках, але Василь чув, як вони говорять російською мовою. Ніде він не міг почути акцент, який він асоціював із меншинами. Він сказав, що вони були етнічними росіянами.

Після тортур ув'язненого повернули до камери. В ІТТ, куди нас привів прокурор, ми побачили холодний бетон, залізні столи. Стіни рясніють російськими текстами: гімном, текстами з Біблії, «Хай живе Росія». Тут дуже брудно. Як і в інших місцях, де росіяни зупинялися на деякий час, вони залишають по собі страшний безлад. Зламаний одяг, зіпсовані книги, пластмасові капці…

Більшість часу Василь перебував у камері один. Кілька квадратних метрів з ліжком та столом. Раз на день його годували, зазвичай давали макарони або консерви, по одному пакетику чаю раз на п'ять днів.

Якось протягом шести днів мені не давали ніякої їжі, лише воду. Я намагався не пити некип'ячену воду, бо вона була дуже погана. Спочатку у мене був пронос, і мене не пускали до туалету. У мене була лише сумка...»

За 75 днів полону Василь схуд на 20 кг.

Його камера була між двома камерами тортур. «Я чув, як решта полонених кричали. Це розбудило мене вночі».

Він розповідає, як начальник росіян увійшов вранці до будівлі, вдарив черевиком по залізних дверях камери і вигукнув: «О, який чудовий ранок, що починається з тортур. Мені подобається цей запах. Ласкаво просимо до Російської імперії». Було видно, що людину надихнув фільм «Апокаліпсис сьогодні», в якому командувач армії вигукує, що йому подобається запах напалму вранці, —зауважує Василь.

Португалія «Diário de Coimbra»: «Свідоцтва про крадіжки та руйнування предметів мистецтва в Україні»

«I - informação»: «Україна. Boeing пропонує свої ракети великої дальності»

Польща «Dziennik»: «росіяни готуються до оборони шляхів до Криму та контрнаступу»

Румунія «Informatia Zilei»: «Бомби та холод ускладнюють життя мешканцям українського Херсона»

Литва «Kauno Diena»: «У підвалі каунаської церкви роблять свічки для України»

Ось уже два тижні в Каунаській Воскресенській базиліці вечорами, а іноді і вдень чути молитви, а в її підвалі луною віддаються різкі звуки м'ясорубки, якою ріжуть банки для виготовлення свічок.

Швеція «Aftonbladet»: Після невдач: НОВІ ЦІЛІ ПУТІНА

Експерт щодо зміни стратегії росії 

  • Він хоче зламати волю до боротьби

США «Arkansas Democrat-Gazette»:«росія відкладає переговори з США про зброю»

«The New York Times»: «російські дисиденти, які втікають до США, перебувають під вартою, а не на свободі»

Вони покохали одне одного під час першого року навчання в медичній школі в Росії, їх об’єднала їхня відданість розбудові демократії в країні, де будь-яка надія на це зникала.

Коли на початку цього року Росія вторглася до України, Марія Шемятіна та Борис Шевчук, які одружилися та стали практикуючими лікарями, опублікували в соціальних мережах відео кровопролиття та антивоєнні повідомлення. «Я закликаю росіян побачити правду, не вірити брехні російських ЗМІ», — написала 29-річна Шемятіна в Instagram. 

За її словами, влада знову і знову видаляла її пости, поки її облікові записи не заблокували.

Поліція у пошуках пари, яка переховувалася,викликала її родину. Переконавшись, що вони були на межі призову служити медиками на передовій або  ув’язнення за політичну діяльність, подружжя вирішило втекти.

Їм вдалося потрапити до Мексики в середині квітня. Через два тижні вони приїхали до пункту пропуску в США, віддали свої паспорти та попросили притулку, очікуючи, що вперше відчують справжню свободу. Натомість їхні руки й ноги скували в кайданки й доставили до віддалених центрів утримання іммігрантів у сільській місцевості Луїзіани. Минуло більше півроку, перш ніж вони знову побачили одне одного.

«Я думав, коли ми покинули росію, що наші страждання закінчаться, - 29-річний Шевчук сказав в інтерв’ю з імміграційної та митної служби в Пайн-Прері, штат Луїзіана. – почуваюся безпорадним».

Поки путін розправляється з дисидентами та арештовує тих, хто ухиляється від призову, все більше росіян перетинають південний кордон США. Але всупереч їхнім очікуванням притулку та свободи, багатьох із них розміщають у центрах утримання іммігрантів, які нагадують в’язницю. 

«The Washington Times»: «НАТО підтвердить свою обіцянку членства України на тлі війни»

«WSJ»: «Росія відклала переговори з контролю над озброєннями, заплановані на цей тиждень, що стало новою невдачею для зміцнення останнього великого договору про ядерну зброю між США та Москвою.

Канада «National Post»: «КАНАДА ВИКЛИКАЄ РОСІЙСЬКОГО ПОСЛА З «НЕНАВИСТНИМИ» ПОВІДОМЛЕННЯМИ

Велика кількість гомофобних твітів у посольстві викликає гнів

ОТТАВА: Федеральний уряд викликав російського посла для відповіді на гомофобні твіти російського посольства в Канаді, які широко критикувалися, і були опубліковані лише через тиждень після смертельної стрілянини в американському ЛГБТ-барі.

Прессекретар міністерки закордонних справ Мелані Джолі підтвердила National Post, що міністерка у суботу вимагала від уряду зробити надзвичайний крок і викликати російського посла Олега Степанова на зустріч.

«Не дивно, що росіяни знову обрали ворожу пропаганду», – заявила заступниця директора з комунікацій Joly Емілі Вільямс.

Починаючи з четверга, російське посольство в Канадії неодноразово і гучно поширювало анти-ЛГБТК-пропаганду в соціальних мережах, доходячи до того, що закликало федерального міністра Паскаль Сент-Онж, яка є відкритою лесбійкою, «дослідити та пояснити», як вона «з'явилася на цьому світі».

Це повідомлення супроводжувалося незрозумілою фотографією сім’ї Романових, яка правила Росією, поки не була страчена в 1918 році.

«Російська гомофобна пропаганда тут не вітається. Поводження з ЛГБТК-людьми в Росії є ганьбою та посяганням на основні права людини», – написав Сент-Онж до посольства. 

Перед цим росіяни опублікували у Твіттері фотоілюстрацію прапора прайду з «забороненим» символом на ньому разом із повідомленням про те, що «це все про сім’ю». Сім'я - це чоловік і жінка та діти».

Коментар
24/04/2024 Вівторок
23.04.2024