«Заборона російської нафти прискорює зміни на світовому ринку», – перші шпальти світових ЗМІ

02 Січня 2023, 17:36
«Заборона російської нафти прискорює зміни на світовому ринку», – перші шпальти світових ЗМІ 548
«Заборона російської нафти прискорює зміни на світовому ринку», – перші шпальти світових ЗМІ

Перші шпальти світових ЗМІ і далі наповнені інформацією про війну росії в Україні.

Найактуальнішу інформацію зібрали кореспонденти Район.Закордон.

«The Wall Street Journal»: «Заборона російської нафти прискорює зміни на світовому ринку»

Західні санкції щодо російського викопного палива прискорюють зміну глобальних енергетичних потоків, при цьому Китай та Індія все частіше користуються перевагами російських знижок на нафту, а близькосхідні постачальники перенаправляють свою сиру нафту до Європи.

росія пропонує значні знижки найбільшим покупцям нафти в Азії, намагаючись утримати частку ринку після заборони продажу своєї нафти та нафтопродуктів у країни, які вводять обмеження цін. Обмеження забороняє доставку, фінансування або страхування російської морської нафти, якщо вона не продається за ціною 60 доларів США за барель або менше. Ця санкція була введена у відповідь на вторгнення в Україну.

Тим часом Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати та інші великі експортери енергії на Близькому Сході зміщують увагу зі своїх традиційних ринків в Азії, щоб продавати за вищою ціною європейським країнам, які прагнуть забезпечити свої енергетичні потреби.

Тривалі зв’язки з торгівлею енергетикою зриваються, оскільки країни по всьому світу намагаються накопичити достатньо викопного палива, щоб забезпечити опалення будинків, електростанції та підтримувати економічну стабільність протягом наступних кількох років. Перекроювання глобальної енергетичної карти також, ймовірно, вплине на геополітичні альянси, оскільки уряди намагатимуться зміцнити зв’язки, які стануть основою їхньої енергетичної безпеки.

москва прагне пом’якшити вплив санкцій, знизивши ціни та захопивши більшу частку ринку в Китаї та Індії, які не приєдналися до Заходу у введенні обмеження цін. За даними Міжнародного енергетичного агентства, з кінця листопада росія продає свою флагманську нафту Urals на цілих 17 доларів менше, ніж обмеження.

«Навіть якщо ціни зростуть до 100 доларів за барель, Китай та Індія можуть продовжувати купувати російську нафту, якщо вони матимуть доступ до власного страхування», – сказала Амріта Сен, директорка з досліджень лондонської нафтової консалтингової фірми Energy Aspects.

російський експорт до Китаю, найбільшого в світі імпортера нафти, обійшов Саудівську Аравію в листопаді. Згідно з даними Головного митного управління Пекіна, Росія експортувала до Китаю 1,9 мільйона барелів на день, що на 16,5% більше, ніж рік тому. Китайський імпорт із Саудівської Аравії склав 1,61 мільйона барелів на день, що на 11% менше, ніж роком раніше.

росія та Саудівська Аравія є союзниками в групі виробників нафти ОПЕК+, але кажуть, що вони не скоординували свою відповідь на обмеження цін Заходом.

Поставки москви до Індії зросли до 1,4 мільйона барелів на день у листопаді порівняно з лише 36 000 барелів на день роком раніше, згідно з даними постачальника даних про товари Kpler. Тим часом індійські нафтопереробники експортують нафтопродукти, які містять перероблену російську нафту, до Європейського Союзу – виключення, дозволене програмою санкцій блоку.

Країни Заходу намагаються зменшити доходи, які росія отримує від своєї нафти, щоб завдати шкоди москві, водночас утримуючи російську нафту від надходження на ринки – і таким чином стабілізуючи світові ціни.

Не всі покупці в Азії стоять у чергах за зниженою російською нафтою. Союзники США Японія, Південна Корея і Таїланд практично припинили імпорт з росії.

Віце-прем'єр росії Олександр Новак 23 грудня заявив, що частина московських нафтопродуктів також була перенаправлена до Африки та Латинської Америки.

«Внаслідок недружніх дій наші енергетичні ресурси перенаправляються на інші ринки, ринки дружніх країн», – цитує його російське інформаційне агентство «Інтерфакс».

Останніми місяцями Оман, ОАЕ, Марокко, Нігерія, Сенегал і Бразилія черпали дешеві російські дизель і бензин, незважаючи на те, що в деяких випадках самі були виробниками нафти.

Brent, міжнародний еталонний показник, дещо знизився після того, як Росія пригрозила у вівторок відключити покупців, які дотримуються обмеження цін на нафту, на тлі побоювань щодо зростання через відновлення Covid-19 у Китаї. Brent зросла на 2,9% у п'ятницю до 85,91 долара за барель, що на 10% більше за рік.

Оскільки російський експорт тисне на ціни на енергоносії на найбільших ринках Азії, Саудівська Аравія та інші великі виробники нафти на Близькому Сході перенаправляють частину своєї нафти з Китаю та Індії до Європи.

Цей крок є різким відходом від багаторічної зосередженості на розширенні Китаю та Індії, які колись вважалися єдиними ринками зростання. Згідно з даними Євростату, Саудівська Аравія була найшвидше зростаючим постачальником нафти в ЄС у третьому кварталі з 9,1% ринкової частки імпорту цього товару порівняно з 5,1% у середньому у 2021 році.

Поставки Саудівської Аравії до Єгипту, більшість з яких реекспортуються до Європи через Суецький канал, наблизилися до 1 мільйона барелів на день у листопаді проти 600 тисяч барелів на день у жовтні та 866 000 барелів на день роком раніше, каже Kpler.

У Польщі державний нафтовий гігант Саудівської Аравії Aramco погодився збільшити свої поставки провідній енергетичній компанії країни PKN Orlen до 337 000 барелів на день у 2023 році. Це більше ніж 220 000 барелів на день, які Росія експортувала трубопроводами в 2021 році.

Aramco також передала понад 100 000 барелів на день TotalEnergies для поставок до Франції, які замінять втрачені російські барелі, за словами французьких і саудівських енергетичних чиновників.

У липні Total Energies також підписала угоду з Abu Dhabi National Oil Co., яка гарантує Франції 300 000 тонн дизельного палива на місяць, або 75 000 барелів на день, у разі дефіциту, повідомили два французьких чиновники та офіційний представник ОАЕ.

Total Energies і Adnoc не відповіли на запит про коментар. Aramco не дала коментарів.

Останніми місяцями міністр енергетики Саудівської Аравії Абдулазіз бін Салман заявив, що королівство прагне постачати більше сирої нафти до Європи.

«Ми співпрацюємо з багатьма урядами, – сказав принц Абдулазіз на галузевому заході в жовтні. – Просто для прикладу, Німеччина, Польща, Чехія, Хорватія, Румунія та інші».

Німеччина, яка заявляє, що не купуватиме нафту в росії з січня, заявила, що отримуватиме сиру нафту з Казахстану, щоб замінити поставки.

У зв’язку з тим, що ринки нафти, здається, все ще пристосовуються до обмеження цін і загрози Росії помститися, члени Саудівської організації країн-експортерів нафти кажуть, що не бачать необхідності скасовувати скорочення видобутку на 2 мільйони барелів на день, продовжене в грудні.

За даними Kpler, морський експорт російської нафти в грудні впав на 22% від середнього показника за перші 11 місяців року. «росія не в змозі повністю замінити своїх втрачених європейських покупців», – сказала пані Сен з Energy Aspects.

росія запустила понад десяток озброєних безпілотників по українських містах та об’єктах інфраструктури, у тому числі один, який вдарив по будівлі районної влади в Києві вранці в п’ятницю, повідомила українська влада.

путін і Сі пообіцяли зміцнити стратегічне співробітництво між росією та Китаєм, підкресливши їхній зв’язок, оскільки їхні країни дедалі більше ворогують із США та їхніми союзниками.

«The Washington Post»: «путін знекровлює друзів, коли війна гальмується»

З падінням авторитету Кремля російський президент усе більше ізольований і втрачає довіру еліти

Президент росії путін, показаний цього тижня на неформальному саміті колишніх радянських держав у Санкт-Петербурзі, відклав свою промову до нації та скасував щорічну пресконференцію марафону.

Коли минулого тижня путін відвідав Мінськ, щоб обговорити поглиблення співпраці, саркастичний жарт його господаря, білоруського президента Олександра Лукашенка, здавався надто правдивим. 

«Ми двоє – співагресори, найшкідливіші та найтоксичніші люди на цій планеті. У нас тільки одна суперечка: Хто більший? Ось і все», – сказав Лукашенко.

Коли путін наближається до новорічної ночі, 23-ї річниці свого призначення в 1999 році виконуючим обов’язки президента росії, він виглядає більш ізольованим, ніж будь-коли.

Понад 300 днів жорстокої війни проти України підірвали десятиліттями старанно культивовані економічні відносини росії із Заходом, перетворивши країну на ізгоя, тоді як спроби Кремля замінити ці зв’язки більш тісною співпрацею з Індією та Китаєм, схоже, зазнають невдачі. війна точиться.

путін, який розпочав свою кар’єру агентом радянського КДБ, завжди дотримувався власної думки, покладаючись на близьке коло старих друзів і довірених осіб, але, здавалося, ніколи повністю не довіряв комусь. Але тепер між путіним і більшою частиною еліти країни виникає нова прірва, згідно з інтерв’ю російських бізнесменів, чиновників і аналітиків.

путін «відчуває втрату своїх друзів», — сказав один російський державний чиновник із тісними зв’язками в дипломатичних колах, який говорив на умовах анонімності через побоювання покарання. «Лукашенко єдиний, до кого він може серйозно поїхати. Всі інші бачать його тільки в разі необхідності».

Незважаючи на те, що цього тижня путін зібрав лідерів колишніх радянських республік на неформальний саміт у санкт-Петербурзі, в усьому регіоні авторитет Кремля слабшає. Путін розмовляв із президентом Китаю Сі Цзіньпіном під час відеоконференції в п’ятницю вранці в москві, намагаючись продемонструвати зв’язки двох країн. Хоча Сі заявив, що готовий покращити стратегічне співробітництво, він визнав «складну та досить суперечливу міжнародну ситуацію». У вересні він чітко висловив свою «стурбованість» війною.

Цього місяця Нарендра Моді з Індії написав статтю для впливової російської щоденної газети «Коммерсант», закликаючи покласти край «епосі війни». «Ми все це читаємо і розуміємо, і я думаю, що він (путін) теж читає і розуміє», – сказав держчиновник.

Навіть Папа Римський, який на початку війни, здається, дбав про те, щоб пристосуватися до поглядів Кремля, цього місяця порівняв війну в Україні з нацистським геноцидом євреїв.

Серед російської еліти зростає питання щодо тактики путіна, що йде до 2023 року після принизливих військових відступів цієї осені. За словами державної чиновниці  Тетяни Станової, старшого наукового співробітника Фонду Карнегі за міжнародний мир, виникає розрив між тими в еліті, які хочуть, щоб путін зупинив військову атаку, і тими, хто вважає, що він повинен продовжувати ескалацію.

Незважаючи на масовий бліц у ЗМІ протягом останніх 10 днів, коли путін проводив ретельно сплановані телевізійні зустрічі з військовим керівництвом і офіційними особами військово-промислового комплексу, а також сесію запитань і відповідей з обраною групою лояльних журналістів, російська еліта, опитана The Washington Post, сказала, що не може передбачити, що може статися наступного року, і висловила сумнів, що сам путін знає, як він може діяти.

«Існує величезне розчарування серед людей навколо нього», – сказав один російський мільярдер, який підтримує контакти з високопоставленими чиновниками. 

російський державний чиновник сказав, що єдиний план Путіна, схоже, полягав у «постійних спробах змусити Захід і Україну розпочати [мирні] переговори» за допомогою авіаударів по критично важливій інфраструктурі України та інших загроз. Цього тижня Путін повторив цю тактику, оголосивши на Різдво, що він відкритий для мирних переговорів, навіть коли росія завдала ще одного масованого ракетного удару лише через кілька днів у четвер, припинивши постачання електроенергії в кількох регіонах. «Але, – сказав чиновник, – путін готовий говорити «тільки на своїх умовах».

Мільярдер, державний чиновник і кілька аналітиків вказали на перенесення щорічного звернення путіна до народу, коли російський президент загалом викладає плани на наступний рік, і скасування його щорічної пресконференції-марафону, як ознаки ізоляції Путіна та спроба захистити його від прямих запитань, оскільки він не має карти дороги попереду.

Пресконференція, зокрема, могла виявитися ризикованою, враховуючи, що сотні журналістів зазвичай привозять до москви з віддалених регіонів росії, які непропорційно постраждали від жертв і нещодавньої часткової мобілізації.

«У зверненні має бути план. Але плану немає. Думаю, вони просто не знають, що сказати, – сказав мільярдер. - Він, звичайно, в ізоляції. Він і так не любить спілкуватися з людьми. У нього дуже вузьке коло, а тепер воно ще звузилось».

У бесіді з купкою журналістів путін парирував такі твердження про перенесення його виступу в парламенті. Він сказав, що розглядав ключові питання на останніх публічних зустрічах, і «мені та адміністрації було складно знову втиснути все це в офіційне звернення, не повторюючись».

Але його коментарі щодо війни були скупими на деталі. Він не пішов далі, ніж заявив, що умови на чотирьох українських територіях, які він незаконно анексував, є «надзвичайно складними», і що його уряд намагатиметься покласти край конфлікту «чим швидше, тим краще».

путін знову спробував покласти провину за затягування війни на Сполучені Штати та НАТО, що здавалося майже мовчазним визнанням того, що він втратив контроль над процесом. «Як він може нам говорити, що все йде за планом, коли ми вже на 10-му місяці війни, а нам говорили, що це займе всього кілька днів», – сказав державний чиновник.

путін виглядав виснаженим у своїх останніх виступах, сказала Станова. І навіть якщо у нього є секретний план дій, більшість російської еліти втрачає в нього віру, сказала вона.

«Це фігура, яка в очах еліти виглядає нездатною дати відповіді на запитання, – додала вона. – Еліта не знає, у що вірити, і бояться думати про завтрашній день».

«Здебільшого складається відчуття, що виходу немає, що ситуація непоправна, – продовжила вона, – що вони повністю залежні від однієї людини, і вплинути ні на що неможливо».

Олександра Прокопенко, колишня радниця Центрального банку росії, яка пішла у відставку та покинула росію через кілька тижнів після початку вторгнення, сказала в інтерв’ю, що її колишні колеги «намагаються не розглядати війну з точки зору переможців і переможених. Але вони знають, що для росії зараз немає хорошого виходу».

«Таке відчуття, що ми не можемо досягти тих політичних цілей, які були спочатку висунуті, – сказав державний чиновник. - Це всім зрозуміло». Але ніхто не знає, наскільки великих втрат може зазнати Росія, перш ніж її лідери повірять, що її існування під загрозою, сказав він.

Ще більше підкреслюючи зростання дистанції між президентом і бізнес-елітою, також скасував свою щорічну новорічну зустріч з мільярдерами країни, офіційно пославшись на ризик зараження.

З таким величезним знаком питання, який висить протягом наступного року, всередині еліти виникли два табори: «прагматики, які вважають, що росія взяла на себе тягар війни, який вона не може витримати і має припинити», і ті, хто хоче ескалувати, сказала Станова.

Серед тих, хто виступає за ескалацію, є пригожин, соратник путіна, який очолює Групу найманців Вагнера та продовжує публічно критикувати російське військове керівництво.

Зростаючий розкол створює для Путіна ще одну небезпеку на порозі 2023 року, останнього року перед президентськими виборами в 2024 році.

Незважаючи на те, що останні опитування показують, що Путін зберігає підтримку переважної більшості населення, яке поки що продовжує сприймати кремлівську пропаганду, переважна більшість серед еліти вважає, що наступного року ситуація може стати більш нестабільною.

«Ми не знаємо, що станеться в майбутньому, – сказав давній співробітник російських дипломатичних кіл, який говорив на умовах анонімності через побоювання репресій. – Можливо, буде чергова хвиля мобілізації. Економічна ситуація в наступному році почне погіршуватися серйозніше».

марков, колишній кремлівський радник, який досі підтримує контакти з командою путіна, сказав, що очевидно, що путін досі не має відповіді на головне запитання. «Попереду є два можливі шляхи, — сказав Марков. - По-перше, армія продовжує воювати, а решта суспільства живе нормальним життям — як це було цього року. Другий шлях – це те, що було під час Другої світової війни, коли все було для фронту і для перемоги. Відбулася така мобілізація суспільства та економіки».

Існують також неминучі питання щодо кричущих слабкостей російської армії, які стали очевидними в останні місяці, включаючи її очевидну нездатність належним чином навчити та спорядити 300 000 військовослужбовців, призваних під час осінньої мобілізації.

«Справа в тому, що цим 300 тисячам мобілізованих не вистачає зброї, – сказав Марков. - Коли вони отримають військову техніку? На це питання у путіна теж немає відповіді».

За словами Маркова, який підтримує ескалацію, сумніви Індії та Китаю виникли через те, що путін не виграв достатньо швидко. «В приватному порядку вони кажуть: «Вигравайте швидше, але якщо ви не можете виграти, ми не зможемо побудувати з вами хороші стосунки, – сказав він. – Ви повинні або виграти, або визнати свою поразку. Нам понад усе потрібно, щоб війна закінчилася якнайшвидше».

Інші говорили, що причиною прохолодних відносин з лідерами Індії та Китаю стало те, що вони були явно більше стурбовані подальшою ескалацією. «Ми чуємо, що існує занепокоєння щодо перспективи ескалації до ядерного рівня, – сказав давній представник російських дипломатичних кіл. -І тут, мені здається, всі дуже чітко сказали, що це вкрай небажано і небезпечно».

Усередині Росії час від часу представники ліберально орієнтованої еліти висловлюють свою стурбованість.

Минулого тижня в інтерв’ю російському щоденнику РБК Михайло Задорнов, голова правління одного з найбільших російських банків «Открытие», який обіймав посаду міністра фінансів з 1997 по 1999 роки, зазначив, що Росія втратила ринки на Заході, які вона створювала ще з радянських часів. . «50 років будувався ринок, взаємні економічні зв'язки. Зараз вони знищені на десятиліття вперед», – сказав Задорнов.

Загалом представники російської економічної еліти «розуміють, що це нічим добрим не закінчиться», — сказав російський мільярдер. Прокопенко, колишній чиновник Центробанку, сказав, що російська еліта, в тому числі багато хто під санкціями, з жахом спостерігає за ситуацією: «Все, що вони побудували, зруйнувалося без причини».

Прем’єр-міністр Угорщини неодноразово гальмував ЄС санкції проти росії та наполягає на тому, щоб Київ був змушений домовитися про мирну угоду з Москвою.

Канада «Saturday Star»: «Рік постійної кризи» 

У 2022 році було таке враження, що Канада – і світ – завжди перебувають у стані безладдя. Чи це нова норма?

 

Коментар
25/04/2024 Четвер
25.04.2024
24.04.2024