Злочини в Україні мають бути покарані: що пишуть у світі про російсько-українську війну

19 Січня 2023, 10:28
У Дніпрі число загиблих від ракети збільшилося до 40 осіб. Перша шпальта «FinancialTimes» 2105
У Дніпрі число загиблих від ракети збільшилося до 40 осіб. Перша шпальта «FinancialTimes»

Перші шпальти світових ЗМІ 17 січня про війну росії в Україні.

Головні теми видань:

  •        Велика Британія: Рятувальники Дніпра Число загиблих від ракети збільшилося Франція: Важкі танки для України: знято табу. Європейці змушені поставити Україні важкі танки
  •          Німеччина: Злочини в Україні мають бути покарані
  •          Люксембург: Україна бачить своє майбутнє в НАТО
  •          Нідерланди: про опозицію Росії — Путін руйнує наші життя. Ми руйнуємо його
  •          Швеція: До погроз Путіна потрібно ставитися серйозно
  •          Туреччина: Туреччина планує переговори з Путіним і Зеленським про гуманітарний коридор
  •          Бермуди: Україна вимагає зброї
  •          Саудівська Аравія: Кількість жертв російського ракетного удару по українському місту зросла
  •          США: Ознака занепаду могутності Росії
  •          Україна звільнила Херсон. Тепер Росія його знищує
  •          США посилюють навчання українських військових
  •          «WSJ» – «Використання енергоресурсів Росією як зброї мало зворотний ефект».

 

Велика Британія,      «FinancialTimes» – «Рятувальники Дніпра Число загиблих від ракети збільшилося до 40 осіб»

                  У Дніпрі тривають рятувальні роботи після того, як у неділю російський ракетний обстріл зруйнував житловий будинок у центрі України: офіційні особи заявили, що щонайменше 40 людей загинули, а десятки зазнали поранень або зникли безвісти.

                  Росія почала атакувати цивільну інфраструктуру України після того, як її сили були витіснені зі сходу та півдня країни. Невдачі її регулярної армії призвели до того, що воєнізована група Вагнера почала грати дедалі помітнішу роль на передовій.

                  Колишній член групи пообіцяв дати свідчення проти неї після драматичної втечі та пошуку притулку в Норвегії. Андрій Медведєв, який каже, що був командиром підрозділу, є першим відомим перебіжчиком з групи Вагнера на захід після вторгнення.

 

 

 

Франція, «LeFigaro»  – «Європейці змушені поставити Україні важкі танки»

Слідом за Лондоном Берлін і Париж по черзі повинні вирішити, доставляти чи ні «Leopards» і «Leclercs» Києву.

Лондон пообіцяв Києву «Челленджери», Польща та Фінляндія планують продати частину своїх «Leopard» німецького виробництва, чекаємо рішення Парижа щодо цього.

Леклер і Берлін на своїх «Леопардах»: після легкої бронетехніки європейці один за одним порушили табу на бойові танки, кинувши виклик загрозам Росії.

Табу знято. І для західників почався порив на схід. Спочатку повільно, з оголошенням про постачання легкої броньованої техніки Францією, США та Німеччиною. На цьому початковому етапі Франція першою зробила рішучий крок, запропонувавши Києву танки західного виробництва, тоді як до того часу східні союзники Києва постачали українцям лише танки радянського виробництва. Безсумнівно, тому що їй  мали багато чого пробачити, зокрема невдалу фразу президента про «гарантії безпеки», які повинні бути надані Кремлю, чи його наказ не «принижувати» Росію.                             «Надання колісних танків було способом зайняти політичну позицію, тому що це правда, що ставлення Парижа було піддано сумніву Києвом», – визнає високопоставлений дипломат. 

 

 

 

«LeMonde» – «Важкі танки для України: знято табу»

                  Велика Британія передасть 14 важких танків Challenger 2 військовим у Києві, вперше для західної країни після російського вторгнення

                  Поки що союзники зробили постачання цих потужних бронемашин червоною лінією, вважаючи, що це може призвести до ескалації з Москвою.

                  Але страх перед затяжною війною та інтенсифікація російських страйків зрештою переконали низку країн зробити рішучий крок.

                  Крім Великої Британії, Фінляндія та Польща готові відправити танки, але їм потрібне зелене світло з Берліна. Канцлер Шольц перебуває під тиском перед зустріччю союзників України в п'ятницю в Рамштайні.

 

 

 

Німеччина, «F. A.Z.» – «Шольц: У мене є чітке уявлення про те, як все буде відбуватися без Ламбрехт»

Міністр оборони йде у відставку через «фокус ЗМІ» на її особі

            Після відставки міністра оборони Крістін Ламбрехт федеральний канцлер Олаф Шольц (обидвоє СДПН) хоче повідомити про наступника цього вівторка. «У мене є чітке уявлення, і всі дуже швидко дізнаються, як це має тривати», — сказав Шольц у понеділок під час відвідування збройової компанії в Ульмі. Бундесвер і всі, хто бере участь в обороні, заслуговують на те, щоб це було швидко з'ясовано. «Я знаю, як все має тривати, і ми оголосимо про це вчасно».

            Раніше в урядових колах говорили, що про призначення "з поваги" до роботи міністра буде оголошено лише через день. Ламбрехт, яка протягом багатьох місяців зазнавала критики і чия відставка вже вважалася доконаним фактом на вихідних, оголосила в понеділок вранці, що вона попросила Шольца звільнити її, пояснюючи це рішення висвітленням себе в ЗМІ.

            «Місяці зосередженості ЗМІ на моїй особі навряд чи дозволяють висвітлювати факти та дискутувати про солдатів, Бундесвер і визначення курсу політики безпеки в інтересах громадян Німеччини», — написала міністр, що покидає посаду, у заяві. Ламбрехт не коментувала власні помилки. Заступник речниці уряду Крістіан Хоффман сказала, що Шольц подякував Ламбрехт за її роботу, він прийняв прохання про її відставку.

            Коли посада міністра буде заповнена, гендерний паритет в кабінеті, очевидно, буде збережено. колишнього федерального міністра юстиції звинуватили у відсутності досвіду та такту на її новій посаді.

            Зовсім недавно її розкритикували за приватне відео, зняте в новорічну ніч. У ньому вона сказала, посилаючись на війну в Україні, що вона справила на неї «багато особливих вражень».

            Тим часом прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький закликав збільшити поставки зброї в Україну. «Поразка від України може стати прелюдією до третьої світової війни, — сказав Моравецький на заході, організованому фракцією союзу в Берліні. -Німеччина повинна забезпечити постачання в Україну «всіх видів зброї».

            Польща хоче відправити в Україну німецькі бойові танки Leopard 2 спільно з іншими країнами НАТО. федеральний уряд мав би схвалити такий експорт. 

«Бербок сприяє спеціальному трибуналу»

  •    Злочини в Україні мають бути покарані 
  •    Штаби плануються за кордоном.

            Міністр закордонних справ Анналена Бербок висловилася за створення спеціального трибуналу для притягнення російського керівництва до відповідальності за агресивну війну проти України.

            Спеціальний трибунал щодо злочину агресії обговорювався з Україною, сказала вона у своїй промові в Гаазі в понеділок. Можна уявити суд, який виводить свою юрисдикцію з українського права. Він повинен бути доповнений міжнародними елементами. Це повинно бути помітно вже в локації за межами України.

            Потрібне «чітке повідомлення російському керівництву», сказала вона, і, таким чином, усім іншим державам, «що загарбницька війна в цьому світі не залишиться безкарною».

            Таким чином, Бербок висловилася на користь одного з двох варіантів, які Комісія ЄС рекомендувала державам-членам наприкінці листопада.

            Тому змішаний трибунал міг би застосувати статтю 437 Кримінального кодексу України, яка карає за планування, підготовку та ведення агресивної війни та передбачає покарання для останнього від 10 до 15 років позбавлення волі.

            Згідно з рекомендацією Брюсселя, це має стосуватися керівників відповідно до статуту Міжнародного кримінального суду (МКС). Крім того, слід застосовувати міжнародні стандарти збору доказів і судового процесу. «Щоб забезпечити міжнародну легітимність такого гібридного трибуналу, він повинен бути створений або на основі рішення Ради з питань безпеки, або Генеральної асамблеї ООН», — йдеться в пропозиції комісії.

            Оскільки Росія має право вето в Раді безпеки, шлях повинен пройти через асамблею держав-членів. Вони могли б уповноважити Генерального секретаря ООН укласти угоду з Україною про спеціальний трибунал або принаймні призначити суддів.

            Німеччина, включаючи саму Бербок, прийняла його із застереженнями. У понеділок міністр дала зрозуміти, що спеціальний трибунал не може бути спрямований проти «трійки» на чолі російської держави - оскільки президент, прем'єр-міністр та міністр закордонних справ користуються недоторканністю. 

«Російська армія закрита від зовнішнього світу»

Зараз група найманців «Вагнера» одностайно оголошує про підкорення Соледару.

 

 

 

 Люксембург, «LuxembourgTimes» – «Україна бачить своє майбутнє в НАТО»

            Віце-прем’єр-міністр України Ольга Стефанішина припускає, що черговий великий напад Росії на її країну неминучий. Тим не менш, уряд під керівництвом Президента Володимира Зеленського прагне боротися з корупцією, щоб задовольнити вимоги щодо вступу до Євросоюзу, заявила політикиня виданню «LuxembourgTimes». Вона також бачить свою країну членом НАТО. Військовий альянс має хотіти, щоб Україна приєдналася, тому що українська армія є однією з найбільших у Європі та має великий досвід на полі бою.

 

Нідерланди, «de Volkskrant» – «Путін руйнує наші життя. Ми руйнуємо його»

            Рівно два роки тому російський опозиціонер Олексій Навальний був засланий у колонію. Поки його там тортурують, його права рука Марія Певчич (35) наполегливо продовжує боротьбу з корумпованими олігархами. «Звичайно, мною рухає помста».

            Фото: З Лондона справу Навального продовжує Марія Певчич.

 

 

 

Швеція,  «Aftonbladet» –  «До погроз Путіна потрібно ставитися серйозно»

            Захід тисне – де є кордон Росії?   

            Зіткнувшись із загрозою успіху Росії, готовність західних країн постачати Україні дедалі потужнішу та досконалішу зброю зростає. Питання в тому, коли путін серйозно підійде до своїх погроз застосувати, наприклад, ядерну зброю?

            Британці, схоже, вперше готові відправити танки в Україну. Польща хоче поставити німецькі  десять танків Leopard2. Навіть Німеччина, схоже, збирається відмовитися від своєї опозиції щодо постачання Leopard. Франція відправляє бронетранспортери.

            США взялися навчити українських військових керуванню зенітною батареєю Patriot, яку США обіцяли доставити. Також зростає тиск на США щодо поставки снарядів більшого радіусу дії до системи Himars, яка вже надана Україні.

            Після успіхів України минулої осені війна зайшла в глухий кут, і жодна зі сторін не здобула значних успіхів. Війна набула характеру окопних боїв Першої світової.

            Але через примусову мобілізацію Росія зможе вкинути ще сотню тисяч військових протягом кількох місяців.

            На Заході є страх, що це може повернути долю війни на користь Росії.

            Тому зараз він готовий допомогти Україні ще більш досконалою зброєю в надії, що Україна зможе не тільки протистояти новому наступу Росії, але й просунути свої позиції та повернути собі більше окупованих територій. Але це важко балансувати.

 

 

 

Туреччина,  «DailySabah» – «Туреччина планує переговори з Путіним і Зеленським про гуманітарний коридор»

ЗУСТРІЧ минулого тижня в столиці Анкарі породила надію на посередництво Туреччини для гуманітарного вирішення триваючого російсько-українського конфлікту.

Посадовці з прав людини двох країн зустрілися на полях міжнародної конференції омбудсменів, тоді як Туреччина висловила зацікавленість у роботі над гуманітарним коридором між двома країнами. Газета Hürriyet повідомила в понеділок, що очікується, що президент Реджеп Таїп Ердоган найближчими днями зустрінеться з президентом Росії Володимиром Путіним і Президентом України Володимиром Зеленським для досягнення цієї мети.

Анкара, яка займається припиненням конфлікту, який триває вже другий рік, прагне забезпечити безпеку поранених, людей похилого віку, жінок і дітей, які постраждали від війни.

Головний омбудсмен Туреччини Шереф Малкоч провів вісім зустрічей між двома сторонами під час заходу минулого тижня в столиці Анкарі. Hürriyet повідомляє, що сторони узгодили триетапний план і що українська та російська сторони представили список з 800 і 200 осіб відповідно для потенційного обміну полоненими. Малкоч попросив сторони вжити конкретних кроків і поговорити зі своїми лідерами для створення механізму.

Три місяці тому ЮНІСЕФ запропонував Інститут омбудсмена Туреччини, очолюваний Малкочем, стати мостом для допомоги неповнолітнім без супроводу, які постраждали внаслідок конфлікту. 

«Міністр оборони Німеччини Ламбрехт пішла у відставку через критику України»

Міністр оборони КрістінЛамбрехт подала у відставку вчора через критику щодо її реакції на російське вторгнення в Україну та низку помилок.

Відставка відбувається в той час, коли її відомство керує масштабним проєктом модернізації армії країни та контролює розширення поставок зброї в Україну.

У своїй заяві КрістінЛамбрехт заявила, що подала заяву про відставку канцлеру Олафу Шольцу, додавши, що «місяці уваги ЗМІ до моєї особи» стали на заваді фактичним дебатам про армію та політику безпеки Німеччини.

«Цінна робота солдатів і багатьох людей у моєму відділі має бути на першому плані», — сказала вона.

            57-річна жінка була міністром оборони після того, як Шольц став канцлером у грудні 2021 року. Критики довгий час зображували її ненормальною, але Шольц підтримав її, описавши її минулого місяця як «першокласного міністра оборони». Тиск на неї нещодавно посилився після неоціненогоноворічного відеозвернення. 

«Екстрадиція терористів є обов’язковою для Швеції, яка сподівається на вступ до НАТО»

            Президент Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Швеція повинна співпрацювати з Туреччиною та видати близько 130 терористів, якщо вона хоче отримати підтримку Анкари щодо права вступу в альянс НАТО.

 

 

 

Бермуди,  «The Royal Gazette» – «Україна вимагає зброї»

      Україна наполягала на необхідності швидшого постачання зброї із Заходу, оскільки центральне місто Дніпро переживає російський ракетний удар, у результаті якого загинули щонайменше 40 людей у житловому будинку.

 

 

 

Саудівська Аравія, «ArabNews» – «Кількість жертв російського ракетного удару по українському місту зросла до 40 осіб»

Міністр оборони Німеччини пішла у відставку, оскільки тиск на постачання Берліном танків Leopard зростає

Співробітники МНС працюють у понеділок на місці торгового центру, зруйнованого під час військових дій у підконтрольній Росії Донецькій області на сході України.

Кількість загиблих в результаті російського ракетного удару по центральному українському місту Дніпро в понеділок зросла до 40, що зробило цей інцидент з найбільшим числом жертв серед цивільного населення протягом тримісячної кампанії Москви з нападу на міста далеко від лінії фронту.

Київ каже, що масова загибель цивільного населення, яку він описує як тероризм, демонструє, чому йому потрібно більше зброї, щоб перемогти російські сили через 11 місяців після їхнього вторгнення. Міністр оборони Німеччини Крістін Ламбрехт подала у відставку в понеділок, оскільки її уряд зазнав зростаючого тиску, щоб дозволити союзникам відправити Україні важкі танки, на початку тижня, який, як очікується, стане ключовим для планів Заходу озброїти Київ.

Українські чиновники визнали, що немає надії знайти ще когось живого під завалами після суботньої атаки в Дніпрі, але президент Володимир Зеленський заявив, що рятувальні роботи в місті триватимуть, «поки є хоч найменший шанс врятувати життя». Зеленський зазначив: «З-під завалів врятовано десятки людей, у тому числі шестеро дітей. Ми боремося за кожну людину».

У Києві заявили, що в житловий будинок у Дніпрі влучила російська ракета класу "корабель-корабель", збити яку Україна не має можливості. За словами представника міської влади Геннадія Корбана, під час нападу загинули щонайменше 40 людей, 30 досі вважаються зниклими безвісти, 75 людей отримали поранення, у тому числі 14 дітей.

Західні країни не надсилали Україні важку бронетехніку, і ця політика припинилася на вихідних, коли Велика Британія пообіцяла відправити першу ескадрилью з 14 танків Challenger. Набагато більш широко використовувані «Леопарди» німецького виробництва багато хто розглядає як найімовірнішу робочу конячку майбутньої української бронетанкової техніки, але вони потребують дозволів на реекспорт, яких Берлін не надав. Союзники Німеччини стали все більш категоричні у своїх вимогах, щоб вона надала Leopards або дозволила їм це зробити.

«Я закликаю до рішучих дій уряд Німеччини», – заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький у понеділок під час візиту до Берліна.

«Поки ми говоримо, вирує битва за свободу і наше майбутнє. Танки не залишати на складах, а віддавати в руки».

Міністр оборони Фінляндії Мікко Савола сказав: «Це дуже залежить від керівництва Німеччини, як ми будемо діяти з цими танками Leopard. Для цього потрібен дозвіл Німеччини на експорт, і крім того, німецька оборонна промисловість відіграє дуже важливу роль у тому, як можна отримати замінне обладнання».

Фото: Співробітники МНС працюють у понеділок на місці торгового центру, зруйнованого під час військових дій у підконтрольній Росії Донецькій області на сході України.

 

 

Читайте такожТанки НАТО – ключ до українського наступу: що пишуть у світі про російсько-українську війну

 

США, «ArkansasDemocrat-Gazette» – «США посилюють навчання українських військових»

            У понеділок військові повідомили, що США активізували навчання українських військових у святкові вихідні, доклавши нових зусиль щодо навчання складній військовій тактиці на американській базі в Німеччині та навчання тому, як керувати складною системою протиповітряної оборони в Оклахомі.

            Навчання в Німеччині покликане навчити сотні українських військовослужбовців. користуватися складною військовою  технікою, яка могла б покращити здатність української армії розпочинати нові наступальні дії та захищатися від нападів Росії.           

За словами міністра оборони, близько 500 солдатів пройдуть загальновійськову підготовку на півдні Німеччини, під час якої вони навчаться координувати підрозділи в бою з використанням артилерії, бронетехніки та наземних сил.

            Генерал Марк Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів, відвідав американську базу в Графенвері, Німеччина, у понеділок, щоб переглянути навчання, яке розпочалося у неділю. 

«Arizona Daily Star» – «Кількість жертв удару по Україні досягла 40»

ДНІПРО, Україна. У понеділок українські бригади швидкої допомоги перевірили те, що залишилося від житлового будинку в Дніпрі, зруйнованого російською ракетою, помістивши тіла загиблих внаслідок однієї з найбільш смертоносних одиничних атак війни за кілька місяців у чорні мішки та обережно переносячи їх через круті купи щебеню.

                Влада повідомила, що кількість загиблих під час суботнього удару зросла до 40 і що 30 людей вважаються зниклими безвісти в понеділок. Високі крани гойдалися через зубчасті проміжки в ряді житлових веж, двигуни гарчали, а жителі одного з найбільших міст України спостерігали переважно мовчки під сірим небом.

 

 

 

 США, «The NewYork Times» – «Ознака занепаду могутності Росії»

Москва допомогла припинити війну 2020 року між Азербайджаном і Вірменією та забезпечила припинення вогню. Але це мало що дало, оскільки розгорається нова криза.

 

 

 

 «The Washington Post» – «Україна звільнила Херсон. Тепер Росія його знищує».

            ХЕРСОН, Україна. У бомбосховищі пологового відділення залишилося лише чотири обгорілі ліжечка.

            Решту кімнати було зруйновано в середу, коли російські війська атакували місто, завдавши удару по одній із лікарень у Херсоні, де все ще можуть народжувати дітей.

            Волею долі чи вдачі, багато співробітників, які звикли майже до постійних обстрілів, вирішили сховатися в коридорі, а не бігти туди, де вони, здавалося, могли бути в повній безпеці. Це рішення, ймовірно, їх і врятувало.

            «Тепер подивіться на нашу безпеку», — сказала Оксана Томченко, 58 років, гінеколог, тимчасово виконувач обов’язків головного лікаря лікарні, показуючи рукою на спалений підвал.

            Мешканці, які пережили дев’ять місяців російської окупації, кажуть, що тепер, коли їхнє місто знову під контролем України, вони стикаються з болісною реальністю: якщо Росія більше не може володіти містом, вона, схоже, має намір знищити його.

            Удар по лікарні Томченко став принаймні п’ятим випадком, коли російські війська вдарили по лікарні

 

 

 

«The Washington Times» – «Російські удари по мирному населенню руйнують надії на припинення тривалої кровопролитної війни»

            Надія на припинення вогню між Москвою та Києвом у понеділок ще більше згасла, оскільки українські лідери пообіцяли помститися за авіаудар Росії у вихідні по житловому будинку в Дніпрі, внаслідок якого загинуло щонайменше 40 мирних жителів, а рятувальники шукали десятки інших, які опинилися в пастці під завалами.

            Цілодобові рятувальні роботи в південно-східному українському місті тривають третій день на тлі ознак того, що Кремль має намір посилити свої жорстокі атаки на цивільні цілі та розпочати потенційно новий великий наступ проти українських сил.

            Західні аналітики вважають, що Москва закладає основу для «затяжної війни», яка може тривати місяцями або довше. Російське військове командування, очевидно, вважає, що у них є вікно на сході України, щоб повернути назад досягнення контрнаступу Києва наприкінці минулого року.

            Оскільки кровопролитна, затяжна війна виглядає більш вірогідною, Захід бореться з видами та обсягами військової допомоги, яку слід надати українським силам, одночасно обмежуючи ризик небезпечної ескалації з Москвою.

            За останні кілька тижнів США та Велика Британія збільшили пакети допомоги.

Генерал Марк А. Міллі, голова Об’єднаного комітету начальників штабів, потрапив у заголовки газет у неділю, заявивши, що США розширили бойову підготовку українських солдатів у Німеччині з метою повернення батальйону чисельністю близько 500 військовослужбовців на поле бою в наступні п'ять-вісім тижнів. Інші західні держави виглядають більш обережними.

Міністр оборони Німеччини Крістін Ламбрехт пішла у відставку в понеділок після того, як допустила ряд помилок у зв’язках з громадськістю та взяла на себе основний тягар критики за очевидне небажання Берліна надіслати Україні важке озброєння.

            Деякі аналітики кажуть, що канцлер Олаф Шольц має шанс переосмислити роль Німеччини як лідера в наданні летальної допомоги українським військовим.

 

 

 

  «WSJ» – «Використання енергоресурсів Росією як зброї мало зворотний ефект»

Використання російським президентом путіним енергоносіїв як зброї у фінансовій війні все більше дає зворотний ефект, загрожуючи суттєво економіці Росії, що перебуває в облозі, і обмежує її геополітичний вплив.

Західні санкції, падіння цін на російське викопне паливо та стратегічні прорахунки завдають шкоди нафтогазовій промисловості країни, тоді як війна в Україні може розтягнутися на другий рік. Зрештою, на думку аналітиків і колишніх енергетичних чиновників і керівників, ця напруга підірве статус Москви як енергетичної наддержави.

Росія сподівалася, що відключення природного газу призведе до заморожування Європи та послаблення підтримки Києва, заявили офіційні особи на континенті. Тепла погода та достатні запаси від інших виробників поки що зірвали ці зусилля. Європейські ціни на газ у понеділок впали на 15% до рівня, який востаннє спостерігався у вересні 2021 року.

Тим часом російська нафтова промисловість має проблеми з адаптацією до ембарго Європейського Союзу та обмеження цін на нафту, яке очолює США. Погроза Кремля скоротити постачання у відповідь на це не призвела до підвищення цін і не здійснилася, демонструючи слабкість Росії.

            Росія перенаправила значну частину нафти, що йшла до Європи, але таким чином вона замінила низку покупців двома великими імпортерами: Китаєм та Індією. Тамтешні нафтопереробники мають низькі ціни, частково тому, що доставлення на більшу віддаленість підвищує тарифи на неї. 

            Росія та її союзник Білорусь розпочали військово-повітряні навчання вздовж кордону з Україною, намагаючись посилити співпрацю перед тим, що, на думку українських чиновників і військових аналітиків, може бути новою спробою Москви в найближчі місяці відновити імпульс на полі бою.

 

 

 

 Канада, «TheNationalpost» – «Ні російської, ні росіян»

                  Вторгнення в Україну посилило латвійський націоналізм

                  Квебекська журналістка Поль Робітай вирушає в подорож колишнім Радянським Союзом, де вона жила з 1990 по 1996 рік. Наступного місяця вже будуть перші роковини російського вторгнення в Україну, і вона досліджує, як агресія Москви змінює життя людей в цих країнах.

                  Кафе на краю Старого міста Риги. Воно переповнене студентами, які весело балакають англійською, французькою та латиською мовами. Офіціантка приносить мені капучино і маковий пиріг.

                  Я плачу в євро, цей жест нагадує мені, що ми перебуваємо в зоні комфорту Європейського Союзу. Більшості людей таке спостереження здасться тривіальним.

                  Але не для мене, хто ступив у Латвію вперше після розпаду Радянського Союзу. І познайомтеся з Нільсом Муйжніексом, колишнім міністром кабінету міністрів Латвії та європейським директором AmnestyInternational, у теплому та затишному місці. Нільс Муйжнієкс, син біженців, які втекли з Латвії в 1940-х роках, щоб уникнути радянського правління, яке побачило десятки тисяч його земляків, яких відправили в ГУЛАГ.

                  Після війни в Україні майже кожен у Латвії відчуває себе Нільсом — усвідомлює крихкість свого способу життя. У Ризі війна здається близькою і нагальною. До російського та білоруського кордону всього кілька годин їзди на автомобілі.

 

 

Читайте також:  Російська крилата ракета розрізала житловий будинок навпіл: що пишуть у світі про російсько-українську війну

Коментар
17/09/2024 Вівторок
17.09.2024