стрічка

Російські псевдовибори на окупованих територіях в Україні не мають юридичної сили та підривають перспективи миру, – ООН

09 Вересня 2023, 10:55
Російські псевдовибори на окупованих територіях в Україні не мають юридичної сили та підривають перспективи миру, - ООН 779
Російські псевдовибори на окупованих територіях в Україні не мають юридичної сили та підривають перспективи миру, - ООН

В ООН стурбовані повідомленнями про проведення Російською Федерацією «так званих виборів у районах України, які нині перебувають під контролем російських військових». Вибори на окупованих територіях України не мають законної сили та підривають перспективи миру. 

Про це заявив помічник Генерального секретаря Мирослав Єнча, виступаючи на засіданні Ради Безпеки ООН, повідомляється на сайті ООН.

Єнча нагадав про те, що відповідно до міжнародного гуманітарного права Російська Федерація як держава, що окупує, зобов'язана дотримуватися законів України – «за винятком випадків, коли це абсолютно неможливо».

«Спроби анексувати» області України

«Зараз ми наближаємося до роковин незаконної спроби Російської Федерації анексувати Донецьку, Луганську, Херсонську та Запорізьку області України шляхом організації незаконних так званих референдумів у цих регіонах наприкінці вересня 2022 року, – зазначив представник ООН. – Я хотів би підтвердити, що Організація Об'єднаних Націй, як і раніше, повністю віддана суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, включаючи її територіальні води».

За словами Єнчі, це чітка принципова позиція Організації Об'єднаних Націй, заснована на Статуті ООН та нормах міжнародного права. Він нагадав, що 12 жовтня 2022 року Генеральна Асамблея ООН переважною більшістю голосів засудила «організацію Російською Федерацією незаконних так званих референдумів у регіонах у межах міжнародно визнаних кордонів України та спробу незаконної анексії Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей України». Автори резолюції, яку підтримали 143 країни і лише п'ять висловилися проти, підтвердили, що ці дії РФ відповідно до міжнародного права «не мають юридичної сили і не є підставою для зміни статусу цих регіонів України».

Раніше, у березні 2014 року, в ООН визнали незаконною спробу анексії Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (Україна), продовжив помічник Генсека. У цьому контексті він процитував главу ООН, який заявив про те, що «будь-яка анексія території однієї держави іншою державою внаслідок загрози силою або її застосування є порушенням принципів Статуту та міжнародного права».

Незаконні анексії підривають перспективи світу

Мирослав Єнча нагадав також, що ще минулого року Генеральний секретар попередив, що рішення Росії "продовжити спроби незаконної анексії української території" підриває перспективи миру.

 «На жаль, через рік, на тлі інтенсивних бойових дій і неприйнятних нападів на українське громадянське населення та цивільну інфраструктуру, нещодавні незаконні спроби організувати нові так звані виборчі процеси на окупованих територіях України ще більшою мірою підривають перспективи світу», – додав помічник глави. ООН.

Він знову підтвердив позицію Генерального секретаря ООН, який переконаний, що зараз, як ніколи, потрібний справедливий і міцний мир в Україні відповідно до Статуту ООН та норм міжнародного права.

Страждання українського народу

Доповідач зазначив, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну, розпочате з порушенням Статуту ООН та міжнародного права, продовжує завдавати величезних страждань народу України – мирні жителі та громадянська інфраструктура щодня зазнають нападів.

З лютого 2022 року Управління Верховного комісара з прав людини (УВКПЛ), за його словами, підтвердило 26 717 жертв серед цивільного населення: 9 511 осіб було вбито, включаючи 549 дітей, та 17 206 отримали поранення, з них 1 166 неповнолітніх.

Єнча навів приклад ракетного удару, який припав по багатолюдному ринку в Костянтинівці в Донецькій області України. Як повідомляється, загинули 16 людей, у тому числі дитина, і десятки інших зазнали поранень. Ця трагедія сталася два дні тому.

За повідомленнями місцевої влади, того ж дня внаслідок атаки російського безпілотника на дунайський порт Ізмаїл на Одещині загинула одна людина і було пошкоджено сільськогосподарські та портові об'єкти.

Під прицілом – зернова інфраструктура

«Безжальні атаки, що продовжуються, націлені на зернову інфраструктуру України в річкових портах Чорного моря і Дунаю після того, як Росія вирішила не продовжувати Чорноморську ініціативу, можуть мати далекосяжні наслідки для глобальної продовольчої безпеки», – попередив членів Ради Безпеки виступаючий.

Він додав, що напади на цивільних осіб та цивільну інфраструктуру, включаючи об'єкти, необхідні для виробництва та розподілу продовольства, заборонені міжнародним правом.

Коментар
07/12/2023 Четвер
07.12.2023
06.12.2023