Пані посол Євросоюзу розпочала роботу в Україні: що відомо про Катаріну Матернову

Новопризначена пані посол Європейського союзу у Києві Катаріна Матернова 20 вересня вручила копії вірчих грамот заступнику міністра закордонних справ України Євгену Перебийносу.
Про це повідомляє Район.Закордон з посиланням на Twitter представництва ЄС в Україні.
«Через кілька годин після прибуття до Києва новопризначений посол ЄС Матернова вручила копії вірчих грамот заступнику міністра закордонних справ Перебийносу», – йдеться в повідомленні.
Як зазначається, Матернова і команда представництва ЄС працюватимуть над поглибленням міцного партнерства України та ЄС у вирішальний час.
Нагадаємо, раніше послом ЄС в Україні був естонський дипломат Матті Маасікас. Він обіймав цю посаду з 2019 року.
20 квітня цього року верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель оголосив про призначення 40 голів делегацій і одного повіреного у справах Євросоюзу. Серед іншого, також призначили посла ЄС в Україні.
Катаріна Матернова: пані посол, яка не просто знає Україну
Як повідомляє Європейська правда, рівень її робочих контактів у Києві – безпрецедентний для брюссельських посадовців. У Брюсселі є ті, хто може швидше за неї додзвонитися, наприклад, до президента Зеленського; але немає тих, хто особисто знайомий із більшою кількістю українських політиків, експертів, дипломатів та урядовців.
Річ у тім, що Матернова опікується Україною у структурах Єврокомісії безперервно з 2015 року (для системи ЄС це дуже тривалий стаж на одному напрямку).
А останніми роками вона безпосередньо брала участь у формуванні політики Євросоюзу щодо нашої держави.
Майже вісім років тому вона стала заступницею гендиректора DG NEAR – директорату Єврокомісії, що відповідальний за відносини із сусідами. Там її фокусом стали країни «Східного партнерства» (СхП), а отже, і Україна. У СхП українські питання завжди були визначальними, а у 2015 році й поготів. Тоді реформи в Україні, а також шлях, який обирав Київ за часів російської агресії на Донбасі, були предметом особливої уваги Брюсселя – а технічно багато процесів проходили саме через DG NEAR.
У часи ковіду Матернова, на додаток до цієї посади, очолила Групу підтримки України – спеціальний підрозділ Єврокомісії, аналогів якого не має жодна держава-партнер ЄС. Тож попри те, що вона і раніше була постійним гостем у Києві, в останні роки її поїздки та контакти з усіма групами впливу в Україні лише почастішали. Навіть попри пандемію.
У 2022 році український трек став ще вагомішим у роботі Матернової. Причому – знову несподіванка – не так через повномасштабну війну, як через процес, що почався паралельно з нею. Йдеться про рух України до вступу в ЄС. Річ у тім, що саме DG NEAR займався підготовкою так званого «опитувальника», а також аналізом відповідей України на нього. Заповнення цього документа було обов’язковим етапом для отримання статусу кандидата, і, за даними численних джерел видання, у Брюсселі були як ті, хто прагнув пришвидшити процес, так і ті, хто його гальмував. Матернова була серед перших. Саме ця, проукраїнська група перемогла у Брюсселі, а Україна отримала статус кандидата.
У листопаді Катаріна Матернова отримала особисто від Зеленського орден «За заслуги».
Відновлення України – в пріоритеті
Катаріна Матернова – словачка за національністю, і свою першу вищу (юридичну) освіту вона отримала у Братиславі. Після цього Матернова переїхала до США, де наприкінці 80-х отримала другу вищу освіту в Університеті Мічигану та розпочала кар’єру юриста.
Саме як юрист вона приєдналася до Світового банку, який став інституцією, що забезпечив їй кар’єрні перспективи. Вона пропрацювала п'ять років у команді СБ на початку 90 і потім ще п'ять років у 2010, вже на топовій політичній посаді, забезпечуючи зв’язок з інституціями ЄС. А ще через банківсько-юридичне минуле Матернову постійно долучали до взаємодії з ЄБРР, іншими міжнародними фінансовими інституціями.
В одному зі своїх коментарів Катаріна Матернова сказала, що одним із пріоритетів її роботи на цій посаді неодмінно стане фінансування відновлення України.
Читайте також: Європейський Союз змінює посла в Україні