Українські діти у Латвії не спішать відвідувати місцеві школи
Діти-біженці з України майже не відвідують місцеві школи, а навчаються дистанційно в українських.
Це означає, що вони «випали» із системи навчання латиської мови. У зв'язку із цим уряду пропонують запровадити обов'язкове навчання для українців у місцевих школах, повідомляє РБК-Україна з посиланням на латвійське видання.
У Латвії зареєстровані 9335 українських дітей шкільного віку. Але для 4100 із них батьки обрали варіант дистанційного навчання в українській школі.
Питання інтеграції дітей українських біженців у Латвії стоїть дуже гостро, бо значна частина не відвідують школу, що впливає на їхню соціалізацію та психоемоційну сферу, наголошує член правління руху «Хочу допомогти біженцям» Лінда Якобсоне-Гавала.
«Діти мають бути у безпечному середовищі. Але якщо батьки йдуть на роботу, а діти весь день залишаються вдома – це небезпечна ситуація для дитини та для батьків, які на роботі хвилюються за неї», – пояснила вона.
Крім вчителів, діти у школі мають доступ до логопеда, до соцпрацівника, психолога.
«У Латвії не запровадили правило, як у Литві та Естонії, що діти повинні обов'язково відвідувати місцеву школу. У нас закон про загальну освіту також передбачає, щоб дитина відвідувала школу. На одному із засідань комісії ми вирішили порушити це питання у міністерстві, щоб записали у законі, що вони зобов'язані відвідувати нашу школу», – зазначила Лінда Якобсоне-Гавала.
Також експерти наголошують на іншій проблемі – залишається відкритим питання вивчення латиської мови. Діти біженців не ходять на мовні курси, бо на них приймають дорослих після 17 років.
«Вони не навчаються в школі, як решта дітей, залишаються поза навчанням латиської мови. Міносвіти протягом року отримає реальне уявлення про те, скільки у нас таких дітей, чи проживають вони в Латвії, і що з ними робити, щоб наступного року починати їх навчати латиської мови», – сказав голова Комісії Сейму з громадянства, міграції та згуртування суспільства Гунар Кутріс.
Зазначається, що діти живуть у Латвії вже рік, тому для них буде краще, якщо вони ходитимуть до школи та занурюватимуться у мовне середовище.
Нагадаємо, у вересні стало відомо, що уряд Латвії планує збільшити фінансування органів місцевого самоврядування приблизно на 10 мільйонів євро, щоб вони надали підтримку українським біженцям.