Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію про підтримку відбудови України
У резолюції євродепутати закликають усі країни, де РФ має рахунки, вжити необхідних заходів, щоб забезпечити передання цих активів для відновлення інфраструктури України.
Про це повідомила членкиня української делегації в ПАРЄ, народна депутатка України Євгенія Кравчук, повідомляє Район.Закордон.
За резолюцію ПАРЄ проголосували 134 учасники засідання, проти – жоден.
Перед дебатами виступив спікер українського парламенту Руслан Стефанчук.
Що передбачає резолюція:
- створення міжнародного компенсаційного механізму під егідою Ради Європи для всебічного відшкодування збитків, завданих фізичним та юридичним особам, зокрема Україні внаслідок агресії РФ;
- активну співпрацю держав у якнайшвидшій передачі наявних активів Росії до створеного міжнародного механізму компенсації;
- створення міжнародного трастового фонду, куди будуть передані на зберігання всі російські державні активи;
- створення неупередженої та ефективної міжнародної комісії для розгляду позовів, поданих Україною та постраждалими суб'єктами, а також фізичними та юридичними особами, які вимагають відшкодування збитків, завданих агресією РФ.
За словами депутатки, ПАРЄ також підтримала низку важливих правок у питанні компенсацій. Зокрема:
- заклик до держав-членів Ради Європи та держав, що не є членами Ради Європи, приєднатися до Реєстру збитків, якщо вони ще не зробили цього;
- пропозицію державам-членам включити до сфери дії майбутнього міжнародного механізму компенсації наслідки, заподіяні Росією, ще до повномасштабного вторгнення – починаючи з агресії у 2014 році.
ПАРЄ також визнала, що російські політики, пропагандисти, олігархи та інші колаборанти війни накопичили значні статки завдяки своїм тісним зв'язкам з режимом диктатора Володимира Путіна.
«Для забезпечення персональної відповідальності таких осіб – їхні активи мають бути заморожені, конфісковані та спрямовані на відбудову України. Державам-членам рекомендується розробити законодавство та правові механізми для конфіскації цих активів», – додала депутатка.
Асамблея відзначила, що низка держав заморозила близько 300 мільярдів доларів російських державних активів. ПАРЄ зазначила, що ці держави повинні співпрацювати і передати їх міжнародному компенсаційному механізму.
Представниця української делегації в ПАРЄ також зазначила, що важливо, що такі кроки є абсолютно легітимними.
«Згідно з міжнародним правом, держави мають право вживати контрзаходи проти держави, яка серйозно порушила міжнародне право. Настав час для Ради Європи перейти від санкцій до контрзаходів проти російського агресора», – підкреслила депутатка.
Нагадаємо, восени 2023 року Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) прийняла резолюція, яка визнає президента Росії Володимира Путіна диктатором, а країну-агресора – диктатурою.