Перший у світі: парламент Естонії ухвалив закон про використання заморожених активів РФ на користь України
Парламент Естонії ухвалив закон, який дозволяє використовувати заморожені міжнародними санкціями російські активи для компенсації збитків, завданих Україні війною.
Створення правового регулювання використання заморожених активів є складним завданням, над яким працює низка країн-союзників та міжнародних організацій, і Естонія відіграє тут роль першопрохідця, пише естонське видання Postimees, з посиланням на голову Конституційного комітету Хендріка Йоханнеса Терраса.
«Росія є державою-агресором, і компенсація за завдані нею збитки не може бути покладена на Україну та її союзників. Росія відповідальна за завдання шкоди, і вона повинна понести цю відповідальність», — сказав голова Конституційного комітету.
За словами Терраса, можуть бути використані активи, уже заморожені в межах міжнародних санкцій, якими їхні власники не можуть користуватися чи розпоряджатися. Голова комітету додав, що вони вже понад пів року детально розглядають питання створення такої норми з різними сторонами, включно з іноземними експертами.
Ініційований естонським урядом закон створює внутрішньодержавний механізм притягнення держави-агресора до фінансової відповідальності за шкоду, заподіяну «найбільш серйозними» порушеннями міжнародного права. Зокрема, він дозволить використовувати активи фізичних та юридичних осіб, які сприяли незаконним діям Росії, заморожені у межах санкцій, як «авансовий платіж для відшкодування збитків, що їх Росія заборгувала Україні».
Напередодні другого читання Конституційний комітет вніс правку до законопроєкту, згідно з якою рішення про використання активів ухвалюватиме Міністерство закордонних справ в адміністративному порядку.
Нагадаємо, Євросоюз підготував закон, який дозволить Україні отримати прибутки від заморожених активів РФ.