Вибори до Європарламенту: результати в ключових країнах
Завершилися вибори до Європейського парламенту, які тривали з 6 по 9 червня.
Загалом найбільше місць (184) отримала група «Європейська народна партія», пише Politico.
Друге місце здобув лівоцентристський «Прогресивний альянс соціалістів і демократів» (139 місць), а третє — проєвропейська група «Оновити Європу» (Renew) з 80 місцями.
У Німеччині партія канцлера Олафа Шольца посіла третє місце після проросійської «Альтернативи для Німеччини». На першому місці опозиційний Консервативний Християнсько-демократичний союз/Християнсько-соціальний союз.
У Франції президент Макрон розпустив парламент (Національні збори). Усе через тріумфальну перемогу праворадикальної партії «Національне об'єднання» Марін Ле Пен. Партія Макрона набрала вдвічі менше голосів, через що ультраправі вимагали розпуску Національних зборів. Вибори призначені на 30 червня та 7 липня.
В Австрії ймовірним переможцем стане проросійська Партія свободи.
У Словаччині на виборах перше місце посіла словацька опозиційна партія «Прогресивна Словаччина», а партія прем’єра Роберта Фіцо на другому місці.
У Греції першість втримав рух «Нова Демократія» премʼєра Кіріакоса Міцотакіса.
В Іспанії перемагає опозиційна Народна партія.
Проукраїнська Європейська народна партія (ЄНП), яка є найбільшою групою в Європарламенті, лідирує. У новому парламенті вона може отримати 180 зі 720 місць.
В Угорщині багаторічний прем’єр-міністр Віктор Орбан здобув ще одну перемогу на виборах, але новий суперник Петер Мадяр перевернув його контроль над угорською політикою. Так, партія Орбана «Фідес» отримала 44% голосів (10 місць), що значно менше, ніж передбачалося, — це найгірший результат за два десятиліття. Водночас опозиціонер Петер Мадяр і його партія «Тиса» набрали 30% (7 місць).
В Італії партія «Брати Італії» прем’єр-міністерки Джорджі Мелоні збільшить кількість місць у Європейському парламенті більш ніж удвічі з останніх виборів — 28,6% та 24 місця. Це дасть їй нові повноваження впливати на політику в ЄС.
У Польщі «Громадянська коаліція» Дональда Туска (37,4%) та колишня панівна партія «Право і справедливість» (35,7%) здобули однакову кількість місць у Європарламенті – по 20.
Нагадаємо, громадяни всіх країн Європейського Союзу 6-9 червня обирали депутатів Європейського парламенту.
Це голосування не тільки про склад ЄП, але й про майбутні ключові фігури у Євросоюзі – голів Єврокомісії (нині Урсула фон дер Ляєн), Євроради (Шарль Мішель), Європарламенту (Роберто Меццола) та верховного представника ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки (Хосеп Боррель).
Головні інтриги цих виборів – розподіл місць між представниками проєвропейських партій і правими популістами, а також вплив виборів до ЄП на підтримку України.