Україна підписала безпекову угоду з США: що вона передбачає
Президенти України та США Володимир Зеленський і Джозеф Байден підписали двосторонню угоду про безпеку на 10 років.
Це найсильніша угода між Україною та США за весь час нашої незалежності, написав у своєму телеграмі президент Зеленський, інформує Район.Закордон.
«Перше – угода містить дуже детальну юридично зобов’язувальну частину, і це – надійність підтримки нашої незалежності з боку Америки. Друге – безпекові гарантії від Сполучених Штатів засновані, зокрема, на сталості рівня безпекової та оборонної підтримки. І не лише на час цієї війни, а й на час миру після війни. А мир ми обов’язково забезпечимо. Третє – чітко зазначено, що Америка підтримує зусилля України для перемоги в цій війні. Четверте – в угоді хороші позиції щодо зброї для нашого захисту. Дуже конкретно – про системи «Петріот», дуже конкретно – про постачання Україні ескадрилей винищувачів – саме так, у множині: ескадрилей, – включно з, але не обмежуючись F-16. Ми довго працювали заради цього. П’яте – дуже важливо, що угода містить також і питання справедливої відповідальності Росії за цю війну та за намагання знищити українців. Америка підтримує і справедливу компенсацію шкоди, завданої російськими ударами, і опрацювання шляхів, щоб заморожені російські активи були використані задля захисту та відновлення України», – написав Володимир Зеленський і подякував президентові Байдену та команді, Конгресу Сполучених Штатів і кожному американському серцю, яке не зраджує свободи та підтримує українців.
Угода передбачає, що в разі нового збройного нападу на Україну або такої загрози високопосадовці двох країн зустрінуться упродовж 24 годин для консультацій. Крім того, Сполучені Штати підтвердили свою підтримку захисту Україною свого суверенітету й територіальної цілісності. Вони пообіцяли й далі надавати довгострокову матеріальну підтримку, навчання та консультування, розвідку, оборонно-промислову, інституційну та іншу допомогу для розвитку українських сил безпеки й оборони.
Також сторони визнали угоду як крок до можливого членства України в НАТО.
Радник Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван напередодні наголосив на символічній важливості цього документа.
«Якщо Володимир Путін думає, що зможе перечекати підтримку України з боку коаліції, він помиляється. Ми вважаємо, що безпека України відіграє центральну роль для безпеки Європи, а отже, і для безпеки Америки», – сказав він.
Надзвичайна та Повноважна Амбасадорка України в США Оксана Маркарова написала у своєму фейсбуці, що це «історична угода у відносинах США та України, яка підкреслює наше міцне партнерство».
«Ця угода має вирішальне значення для України, оскільки посилює нашу обороноздатність, забезпечує захист людських життів, розвиток співпраці між Україною і США та зміцнення наших держав. Угода включає кроки, що гарантують стійкий мир. Важливо, що в угоді йдеться про відповідальність Росії за війну проти України. США підтримує справедливу компенсацію за збитки, завдані російськими ударами, та роботу над тим, щоб заморожені російські активи могли бути використані для захисту та відновлення України», – зазначила Маркарова.
Нагадаємо, у серпні 2023 року Україна розпочала переговори зі США щодо двосторонньої угоди про надання безпекових гарантій. Угоду було передбачено Спільною декларацією про підтримку України, яку погодили за місяць до цього на саміті НАТО у Вільнюсі лідери «Групи семи». Зазначалося, що ці гарантії безпеки посилять прогрес України на шляху до майбутнього членства в євроатлантичній спільноті, включно з ЄС і НАТО.
У квітні 2024 президент Володимир Зеленський наголосив, що мета — зробити угоду зі США «найсильнішою» з усіх, які Україна підписала з іншими партнерами.
Загалом станом на 13 червня двосторонні угоди з Україною підписали 17 країн: Велика Британія, Німеччина, Данія, Франція, Італія, Канада, Румунія, Нідерланди, Фінляндія, Латвія, Іспанія, Бельгія, Португалія, Швеція, Ісландія, Норвегія, Японія. Сполучені Штати стали останньою серед держав «Групи семи», з якою Україна підписала двосторонню безпекову угод.
З текстом угоди можна познайомитись на сайті Офісу президента України.