У Швейцарії стартує дводенний Саміт миру
Голова Федеральної ради Швейцарії Віола Амгерд відкриє дводенний Глобальний саміт миру, присвячений обговоренню української «формули миру».
Про це повідомляє «Європейська правда».
Глобальний саміт миру триватиме 15-16 червня на курорті Бюрґеншток у центральній Швейцарії. Як заявляють у швейцарському уряді, мета саміту – «ініціювати мирний процес, створити атмосферу довіри й окреслити ідеї для наступних кроків на шляху до такого процесу».
У мирній конференції візьмуть участь 100 делегацій, зокрема 57 глав держав та урядів з усього світу. Росію на саміт не запрошували, вона сама неодноразово його відкидала. Усім присутнім нададуть можливість висловити своє бачення справедливого та сталого миру в Україні.
Програма Саміту миру передбачає пленарні засідання та дискусії за трьома пунктами «формули миру» – ядерна безпека, продовольча безпека та гуманітарний вимір.
«Саміт також пропонує можливість уперше обговорити на найвищому рівні, як і коли Росія може бути включена в цей процес. Для Федеральної ради [Швейцарії] розробка довгострокового рішення в кінцевому підсумку вимагає участі обох сторін», – анонсували у швейцарському уряді.
Як повідомлялося, напередодні саміту у Швейцарії виправили проблемні положення підсумкового документа зустрічі, який міг мати небажані наслідки для України, – текст рішення в останні дні змінили.
Після цього кілька держав, що планували взяти участь у зустрічі, відмовилися від поїздки до Швейцарії. Список учасників оприлюднили напередодні відкриття саміту. Зокрема, на заході буде представлена Саудівська Аравія, попри попередню інформацію про її відмову.
Ідею ініційованого Україною Глобального саміту миру підтримали і світові зірки, зокрема, співачка Мадонна.
Робота над пунктами «формули миру» розпочалася у червні минулого року з установчої зустрічі у Копенгагені на рівні політичних радників. На цих консультаціях було 15 учасників, причому не лише традиційні європейські союзники, а й представники Індії, Бразилії, Південноафриканської республіки та Саудівської Аравії.
Друга пройшла в Джидді (Саудівська Аравія) у серпні, на неї приїхали щонайменше вдвічі більше учасників. Зокрема представник Китаю, який офіційно нібито нейтральний та пропонує свій «мирний план». Саме там було сформовано координаційну раду на рівні послів, акредитованих у Києві. І ця група деталізувала кожен із 10 пунктів «формули миру».
На кінець 2023 року понад 80 країн підтримали українську «формулу миру». До цього на саміті НАТО у Вільнюсі країни G7 ухвалили базову декларацію про гарантії безпеки, двосторонню роботу з яких ведуть досі.
Загалом станом на 13 червня 2024 року двосторонні угоди з Україною підписали 17 країн: Велика Британія, Німеччина, Данія, Франція, Італія, Канада, Румунія, Нідерланди, Фінляндія, Латвія, Іспанія, Бельгія, Португалія, Швеція, Ісландія, Норвегія, Японія. Сполучені Штати стали останньою серед держав «Групи семи», з якою Україна підписала двосторонню безпекову угод.