Вибори генсека НАТО: Рютте приготуватися, Столтенберг на вихід

19 Червня 2024, 16:15
Марк Рютте і Єнс Столтенберг. Фото - NOS 1064
Марк Рютте і Єнс Столтенберг. Фото - NOS

Марк Рютте може змінити Єнса Столтенберга на посаді генерального секретаря НАТО. 

Прем'єр-міністр Нідерландів наразі головний кандидат на цю посаду та має чималу підтримку більшості країн Альянсу. Його навіть підтримали Угорщина та Словаччина, які раніше виступали проти. Більше, про кандидата-фаворита на посаду генсека НАТО, – у матеріалі Район.Закордон.

Повноваження чинного генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга добігають кінця в жовтні 2024 року, тому в Альянсі постало питання вибору наступника.

Про наміри балотуватися на цю посаду заявляли міністр закордонних справ Латвії Кріш'яніс Каріньш, прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас, президент Румунії Клаус Йоганніс та прем'єр Нідерландів Марк Рютте, який став фаворитом серед інших кандидатів.

Хто цей Рютте?

Марк Рютте народився у протестантській сім’ї у місті Гаага. Він навчався у Лейденському університеті, який закінчив у 1992 році.

З 1988 до 1991 року очолював Молодіжну організацію свободи і демократії (молодіжне крило Народної партії за свободу і демократію). Після закінчення інституту протягом десяти років працював у харчовій компанії Unilever, у 2002 році перейшов у сферу національної політики.

Під час парламентських виборів 2002 року Рютте працював у штабі Народної партії за свободу і демократію, згодом його призначили держсекретарем із соціальних питань та зайнятості в першому уряді Балкененде.

Довідково:

Ян Петер Балкененде – нідерландський політик, лідер партії Християнсько-демократичний заклик. Прем'єр-міністр Нідерландів з 22 липня 2002 до 14 жовтня 2010 року.

Після відставки уряду недовгий час був депутатом парламенту, а потім знову був призначений на цю посаду в другому уряді Балкененде.

З 17 червня 2004 року до 27 червня 2006 року працював державним секретарем з вищої освіти, науки та культури у другому кабінеті Балкененде.

Згодом Рютте повернувся до другої палати Генеральних штатів і незабаром став лідером парламентської фракції Народна партія за свободу і демократію. 

На парламентських виборах у 2010 році він очолив список Народної партії за свободу і демократію. 

У парламенті сформували правоцентристську коаліцію між Народною партією і Християнсько-демократичним закликом, яку підтримала Партія свободи під керівництвом Герта Вілдерса.

8 жовтня 2010 Марк Рютте був призначений головою уряду і сформував свій кабінет.

Рютте є першим прем’єр-міністром Нідерландів не від Християнсько-демократичної партії і Партії праці з 1918 року. Також він перший прем’єр-міністр від Народної партії за свободу і демократію.

Марк Рютте другий зліва. Фото з відкритих джерел
Марк Рютте другий зліва. Фото з відкритих джерел

Високий політик (зріст - 193 см) має старий автомобіль, але воліє добиратися на роботу на велосипеді. Європейські ЗМІ розповідають, що держдіяч відомий своєю любов'ю до спорту: займається гірськими лижами, регулярно відвідує футбольні матчі за участю команд «АДО Ден Хааг» та «Фейєнорд». Ще одне його хобі – гра на піаніно.

У 2013 році журнал Vanity Fair вніс Марка в трійку найелегантніших лідерів держав у світі. Один із обов'язкових атрибутів його образу – окуляри. Попри високий статус у політичному істеблішменті, Рютте дуже скромний: його не помічали на гламурних вечірках, їсть він у звичайних кафе, оминає увагою дорогі гаджети.

«Сильний кандидат». Що кажуть про ймовірного генсека НАТО

18 червня, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан пообіцяв, що Будапешт підтримає кандидатуру Марка Рютте на пост генсека НАТО. Аналогічну заяву зробив і президент Словаччини Петер Пеллегріні

«Угорщина готова підтримати кандидатуру прем'єр-міністра Рютте на посаду генерального секретаря НАТО», – написав Орбан у соцмережі X.

Перед цим Орбан нагадав, що нинішній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг торік уклав угоду з Угорщиною, згідно з якою їй дозволено відмовитися від участі у проєктах із допомоги Україні, які здійснює НАТО. За словами Орбана, «прем'єр-міністр Марк Рютте підтвердив, що повністю підтримує цю угоду і продовжуватиме це робити, якщо стане наступним генеральним секретарем НАТО».

Того ж дня стало відомо, що президент Румунії Клаус Йоханніс відкликає свою кандидатуру на посаду генерального секретаря НАТО.

Слід зауважити, що Румунія висунула свого кандидата через кілька місяців після заяви Рютте. Раніше Йоганніс відкрито виступав за розширення географії для європейських вищих посад. Він назвав помилкою те, що після виборів до Європарламенту в 2019 році мало або взагалі не було призначено чиновників зі Східної та Центральної Європи. Тому кандидатуру Йоханніса скоріше розглядали як спосіб привернути до цього увагу. 

За інформацією джерел видання, Йоханніс оголосить про зняття кандидатури найближчим часом.

Журналісти уточнюють, що таке рішення румунський президент ухвалив після того, як Угорщина вирішила підтримати кандидатуру прем'єра Нідерландів Марка Рютте на пост генсека НАТО.

Таким чином голова нідерландського уряду стане єдиним кандидатом на пост генсека.

Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу (НАТО) Єнс Столтенберг позитивно оцінює вірогідний вибір членів блоку кандидатури прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте як свого наступника на посаді.

У ході бесіди з представниками ЗМІ у Вашингтоні 18 червня на спільній пресконференції з Державним секретарем США Ентоні Блінкеном Столтенберг зазначив, що оскільки сам не обирає наступника, то не буде робити заяв щодо того, хто стане новим генсеком НАТО.

Разом з тим він висловив думку, що члени блоку «близькі до завершення» у питанні наступного очільника Альянсу. На це, зокрема, вплинуло рішення угорського прем'єр-міністра Віктор Орбана щодо підтримки кандидатури Рютте.

«Після сьогоднішньої заяви прем'єр-міністра Орбана, я вважаю очевидним, що ми дуже близькі до завершення в Альянсі, коли члени Альянсу оберуть наступного Генерального секретаря», – сказав Столтенберг і додав, що це «гарна новина».

Генсек НАТО також сказав, що вважає Марка Рютте дуже сильним кандидатом. 

«Він має великий досвід прем’єр-міністра. Він близький друг і колега, і тому я твердо вірю, що дуже скоро Альянс визначиться з моїм наступником, і це буде добре для всіх нас, для НАТО, а також для мене», – зазначив Столтенберг.

Немає офіційної процедури призначення на найвищу посаду в НАТО, але всі 32 члени військового альянсу повинні погодити кандидатуру. Це означає, що кандидату можуть озвучити чималі списки бажань та претензій від держав-членів Альянсу в обмін на їх підтримку. 

Рютте швидко зумів заручитися значною підтримкою, і з самого початку він був кандидатом, якого підтримує найважливіший партнер  НАТО – Сполучені Штати. 

Однак деякі країни-члени чинили перешкоди. Наприклад, щоб здобути підтримку Туреччини, Рютте відправився у приватний візит у квітні 2023 року до президента Ердогана, щоб розвіяти низку його занепокоєнь. Ще раніше Рютте відвідав Литву. Після цього візиту він отримав підтримку балтійських країн, які раніше не робили цього відкрито. 

Рютте швидко зумів заручитися значною підтримкою, і з самого початку він був кандидатом, якого підтримує найважливіший партнер  НАТО – Сполучені Штати.

Марк Рютте і Реджеп Тайїп Ердоган. Фото - NOS
Марк Рютте і Реджеп Тайїп Ердоган. Фото - NOS

Якщо Рютте очолить Альянс, то він буде четвертим нідерландським генеральним секретарем НАТО. Перед ним були Дірк Стіккер, Йозеф Лунс і Яап де Хооп Схеффер. Де Хооп Схеффер був генеральним секретарем з 2004 по 2009 рік.

Термін повноважень Генерального секретаря становить чотири роки, після чого може відбутися повторне призначення. Термін повноважень Столтенберга продовжувався чотири рази. Він залишатиметься на посаді до 1 жовтня.

Найбільшими викликами для нового Генсека НАТО будуть війна в Україні, загроза Путіна НАТО, утримання всіх 32 держав-членів і можливе переобрання Трампа в США.

Рютте великий друг України з Європи

Уряд Рютте позицію себе як один із найнадійніших партнерів України. Під керівництвом Рютте Нідерланди взяли ініціативу щодо навчання українських пілотів на F-16 і стали першою країною за межами G7, яка надала Києву гарантії безпеки.

Харків, березень 2024. Зеленський і Рютте підписали безпекову угоду
Харків, березень 2024. Зеленський і Рютте підписали безпекову угоду

Під час візиту президента Володимира Зеленського до Нідерландів у травні 2023 року лідери домовились, що спецтрибунал щодо злочину агресії Російської Федерації має відбутися у Гаазі.

Рютте та Зеленський вважають, що жоден наявний міжнародний механізм не може здійснювати юрисдикцію над злочином агресії, скоєним в Україні.

Рютте у Києві. Лютий 2023 року
Рютте у Києві. Лютий 2023 року

Рютте у Києві. Лютий 2023 року
Рютте у Києві. Лютий 2023 року

Рютте у Києві. Лютий 2023 року
Рютте у Києві. Лютий 2023 року

У квітні 2024 року Рютте заявив, що необхідність доправлення ракет класу земля – повітря в Україну є нагальною, а також доклав нових зусиль, щоб переконати країни з великою кількістю ЗРК Patriot віддати їх українцям.

Нагадаємо, у червні стало відомо, що Нідерланди виділять 60 мільйонів євро для «розвитку потенціалу наступальних безпілотників для України». Ще раніше Нідерланди виділили понад чотири мільярди євро на допомогу Україні.

Харків, березень 2024. Зеленський і Рютте відвідали військових на лікуванні
Харків, березень 2024. Зеленський і Рютте відвідали військових на лікуванні

 

Коментар
30/04/2025 Середа
30.04.2025
29.04.2025