Джордж Клуні та його дружина подали до суду на російських військових
Такого судового процесу в Австрії ще не було. Амаль і Джордж Клуні хочуть вжити заходів проти путінських солдатів разом із правозахисною організацією Centre for the Enforcement of Human Rights International та її Фондом Клуні за правосуддя.
Клуні хочуть доказів того, що російські війська зґвалтували двох жінок. Одна з цих жінок зараз живе в Австрії, пише Heute.
Зокрема, йдеться про інцидент лютого 2022 року. Тоді російські військові взяли в облогу село під Києвом. Повідомляється, що Олена та Ольга (імена змінено) були викрадені зі своїх домівок уночі п’яними російськими солдатами на чолі з їхнім командиром.
Чоловіка застрелили, а її зґвалтували
Спершу солдати увірвалися до хати Олени. Коли вона запитала, чи її вб'ють, командир відповів, що їй не потрібно боятися, тому що «хлопці просто хочуть трохи повеселитися».
Така ж сцена розгорнулася в Ольжиному будинку. Її чоловік хотів перешкодити солдатам забрати його дружину. Його застрелили на місці.
Після зґвалтування обом жінкам вдалося втекти та повернутися до своїх домівок. Через кілька тижнів село було визволено українськими військами. Згідно з повідомленнями, одна з жінок залишилася в селі, а інша втекла до Австрії.
На думку організацій-позивачів, ці злочини є прикладами масових і систематичних порушень прав людини проти мирного населення на окупованих Росією територіях. Ці злочини також були широко задокументовані ООН та іншими організаціями.
Чому позов надійшов в Австрії?
Неурядова організація CEHRI вважає австрійське кримінальне право таким, яке можна застосувати до злочинів, скоєних в Україні, і вважає австрійські кримінальні органи відповідальними за розслідування та судове переслідування у цій справі. Ця юрисдикція ґрунтується на принципі універсальної справедливості, який дозволяє державам переслідувати найсерйозніші міжнародні злочини, незалежно від місця злочину та національності злочинців чи жертв.
Зараз CEHRI та CFJ закликають австрійську владу розпочати кримінальне розслідування та видати ордери на арешт підозрюваних, щоб забезпечити їх арешт, екстрадицію та судове переслідування. Ці ордери на арешт також можуть бути виконані в країнах за межами Австрії за підтримки Європолу та Інтерполу.
«Для нас велика честь представляти українців, які вижили, у цій знаковій справі – першій у своєму роді в Австрії. Тепер ми сподіваємося, що прокуратура діятиме невідкладно та розпочне розслідування проти обвинувачених», – сказала Тетяна Урданета, засновниця CEHRI.
Кримінальна справа спрямована проти безпосередніх виконавців злочинів, а також проти семи осіб середнього та вищого начальницького складу. Кажуть, що вона містить численні докази з України, а також аналіз даних із відкритих джерел.
Нагадаємо, у червні палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду (МКС) видала ордери на арешт колишнього міністра оборони РФ Сергія Шойгу і начальника генштабу РФ Валерія Герасимова.