Не витримав допитів у КДБ: подробиці самогубства експосла Білорусі в Німеччині

Колишній посол Білорусі в Німеччині Денис Сидоренко покінчив життя самогубством 23 червня 2024 року.
МЗС Білорусі довго зберігало мовчання і не коментувало подію аж до 26 числа. Проте про причини смерті в заяві нічого сказано не було, розповідає Район.Закордон політичний оглядач Олександр Кравченко.
Сидоренко пропрацював у посольстві в Німеччині довше, ніж передбачалося – з 2016 до 2024 року. За даними видання DW, яке поспілкувалося зі знайомими Сидоренка, дипломат міг не витримати «того, що відбувається».
Річ у тім, що в березні цього року Лукашенко відкликав Сидоренка із займаної посади. Німецькі видання припускають, що Сидоренко виступав за хороші відносини з Європейським Союзом.
Павло Латушко, експосол РБ у Польщі та Франції, голова Народного антикризового управління і колишній колега Сидоренка підтвердив відомості про тиск на останнього.
За його словами, чутки про ситуацію ходили.
«За кілька днів нам прийшли відомості про те, що Денис Сидоренко не пройшов поліграф. У МЗС із дипломатом після відрядження переривають контракт, потрібно працевлаштовуватися наново, зокрема – проходити поліграф, його з 2020 року проходять усі. Денису не вдалося пройти перший поліграф, гадаю, потім був другий – і почалися проблеми, запитання і допити в КДБ», – каже Латушко.
І далі наводить приклад:
«Ставлять запитання: «Чи вважаєте ви Олександра Лукашенка легітимно обраним президентом?» Потрібно відповісти «так», але в душі ти так не вважаєш. Ось і фальш, «неправильна» відповідь».
Запитання можуть бути різними – ідеологічними чи на тему корупції, більш поверхневими чи покликаними знищити людину, все залежить від того, яку характеристику написав «радник з безпеки» посольства, яка йде на стіл голови КДБ.
Латушко також припускає, що той Сидоренко міг вести з представниками влади Німеччини комунікацію закритого характеру. І на поліграфі він міг не відповісти на запитання «чи були у вас контакти, про які ви не інформували центр?».
За словами Латушка, МЗС вважається в КДБ «опозиційним» відомством. Експосол вважає, що 80-90% білоруських дипломатів не пройдуть поліграф, якщо буде поставлено таке завдання.
«Це неможливо для білоруського дипломата, якщо він не фанатик, а в процентному відношенні в системі МЗС їх або не було, або буквально одиниці», – вважає він.
Щобільше, Латушко заявив, що раніше таких масових перевірок на «детекторі брехні» у відомстві не було.
«Ситуація з Денисом Сидоренком – трагедія, найпотужніший удар по умовно білоруській дипломатії, тому що назвати її такою неможливо. Олійник (ексглава МЗС) її підпорядкував російській дипломатії, вона стала відгалуженням зовнішньої політики РФ», – вважає Латушко.
Залежність від Росії, повна втрата суверенітету і придушення будь-якого інакомислення давно стали буденністю для Білорусі. Очевидно, це не остання смерть серед білоруського зовнішньополітичного відомства.
Нагадаємо, режим Лукашенка підтримуваний Росією, і його майбутнє тісно пов'язане з долею Путіна. У разі падіння російського режиму Лукашенку доведеться шукати притулок за межами Білорусі, оскільки білоруси не дозволять йому залишатися при владі. Саміт миру посилає чіткий сигнал Лукашенку про необхідність зважати на міжнародну думку і наслідки своєї політики.
Читайте також: Саміт миру у Швейцарії та його наслідки для Білорусі