Ювілейний саміт НАТО у Вашингтоні: головні рішення для України
Ювілейний саміт НАТО у Вашингтоні, який відбувся з 9 по 11 липня, був присвячений 75-річчю створення Альянсу. Основна тема саміту – Україна та посилення допомоги після цинічних ударів російських загарбників.
Під час саміту країни-члени НАТО обіцяли Україні військову та іншу допомогу, а також підтвердили підтримку України в її боротьбі з російською агресією, про це йдеться в декларації Вашингтонського саміту, опублікованої на сайті НАТО, інформує Район.Закордон.
Члени НАТО назвали «незворотнім» приєднання України до Альянсу та запевнили у підтримці на шляху євроатлантичної інтеграції. Ухвалені на саміті рішення назвали «мостом» до членства України в блоці. Ніяких конкретних рамок щодо членства України в НАТО у підсумковій декларації не вказано.
Члени блоку також узгодили план допомоги Україні на 40 мільярдів євро у 2025 році. Половину цієї суми покриють США, а іншу половину – союзники. Ці кошти покриватимуть широкий спектр витрат, пов’язаних з посиленням обороноздатності України:
- Придбання сучасного озброєння та техніки для Збройних Сил України.
- Надання необхідних матеріалів, боєприпасів, палива та інших ресурсів для забезпечення боєздатності української армії.
- Забезпечення технічного обслуговування, ремонту, доставки та переміщення військової техніки.
- Навчання українських військовослужбовців, включаючи індивідуальну підготовку, навчання підрозділів та штабів, а також спільні навчання з силами НАТО.
- Фінансування операцій з надання військової підтримки Україні, включаючи розвідку, планування та координацію дій.
- Інвестиції в розвиток оборонно-промислового комплексу України та підтримка його модернізації.
- Внески до трастових фондів НАТО для України, які використовуються для надання нелетальної допомоги, такої як медичне обладнання, засоби зв’язку, розмінування тощо.
Окрім військової допомоги, НАТО продовжить надавати Україні політичну підтримку, включаючи дипломатичні зусилля та консультації. Також буде надаватися економічна та фінансова допомога для стабілізації економіки України та підтримки її відновлення. Гуманітарна допомога буде спрямована на допомогу постраждалим від війни та забезпечення їхніх базових потреб.
В Україні зʼявиться представник НАТО, який допоможе в роботі над реформами й необхідними для вступу змінами. Посланець Альянсу звітуватиме в Брюссель і новому командуванню у Вісбадені (NSATU), яке створюють, щоб координувати поставки військової техніки Україні та підготовку українських військ.
Україна отримає додаткові системи ППО: дві батареї Patriot – від Німеччини й Румунії, одну передадуть Нідерланди разом з партнерами, ще одну – США. Італія надасть систему SAMP-T. США й союзники передадуть у найближчі місяці NASAMS, HAWK, IRIS-T та Gepard.
Норвегія у цьому році відправить Україні шість винищувачів F-16. Перші F-16 від Данії та Нідерландів готують до передачі вже цього літа.
Нагадаємо, наразі Збройним силам Україні потрібно мінімум 128 винищувачів F-16, щоб створити російським окупантам ефективну конкуренцію в небі. Про це глава держави Володимир Зеленський заявив після виступу в Президентському фонді та Інституті Рональда Рейгана.