Підрив газопроводів «Північний потік»: німецькі правоохоронці розшукують українця

15 Серпня 2024, 14:55
Підрив газопроводів «Північний потік» 277
Підрив газопроводів «Північний потік»

Федеральний генеральний прокурор Німеччини Єнс Роммель видав ордер на арешт підозрюваного у справі про підірвані гілки газопроводів «Північний потік».

Ним виявися українець, якого наразі розшукують, пише Tagesschau.

За версією слідства, чоловік тривалий час перебував у Польщі. Також підозрюють ще двох українців, серед яких є жінка, проте їх імена не розголошують. 

Заступник речника уряду ФРН Вольфганг Бюхнер, якого цитує Укрінформ, прокоментував інформацію ЗМІ про те, що до підриву може бути причетний громадянин України.

«Це аж ніяк не пов'язане одне з одним. Йдеться про юридичне опрацювання кримінального вчинку. Незалежно від результатів процесу, ми продовжуватимемо підтримувати Україну в її оборонній боротьбі проти незаконної загарбницької війни Росії стільки, скільки буде потрібно», – сказав Бюхнер і не став обговорювати інформацію про ордер на арешт українця.

Заступник речника додав, що розслідування справді продовжується, справою займається прокуратура Німеччини у співпраці з кримінальною та федеральною поліцією.

Видання The Wall Street Journal написало, що операцію з підриву «Північного потоку»схвалив сам президент України Володимир Зеленський. Проте потім безуспішно намагався її скасувати.

Як зазначає видання, у травні 2022 року кілька високопоставлених українських військових і бізнесменів зібралися на зустрічі, де хтось із присутніх запропонував радикальний крок – зруйнувати «Північний потік». Нібито було досягнуто домовленості, що бізнесмени профінансують і допоможуть реалізувати проєкт, оскільки армія не мала на це коштів.

При цьому повідомляється, що президент Зеленський спочатку схвалив цей план усно, але пізніше, коли ЦРУ дізналося про це і звернулося до українського лідера з проханням припинити операцію, він наказав її зупинити.

Водночас, пише видання, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, який нібито наглядав за проведенням операції, вирішив просуватися із планом вперед. Він нібито залучив до координації атаки найкращих українських офіцерів спеціальних операцій, які мають досвід організації ризикованих таємних місій проти РФ. Видання зазначає, що одним з них був колишній полковник СБУ Роман Червінський.

Як повідомляє ЗМІ, Залужний заявив у текстовому листуванні, що йому нічого не відомо про таку операцію, а будь-які припущення про протилежне є «простою провокацією». Колишній головком також додав, що Збройні сили України не уповноважені проводити закордонні місії, і тому він не брав у них участі.

В Офісі президента заперечили причетність України до вибухів на «Північних потоках». Зокрема радник глави Офісу президента Михайло Подоляк відкинув інформацію про причетність України до підривів на газогонах «Північний потік». Про це він сказав у коментарі Reuters.

«Такий акт можна здійснити лише за наявності великих технічних і фінансових ресурсів... і хто мав це все на момент підриву? Тільки Росія», – зазначив Подоляк у своєму коментарі і додав, що Україна не отримала жодної стратегічної чи тактичної переваги від вибухів.

Нагадаємо, у вересні 2022 року на Північних потоках було зафіксовано кілька витоків газу. Під час розслідування пошкоджень газопроводів правоохоронці дійшли висновку, що нитки газопроводів постраждали внаслідок диверсії – слідчі знайшли сліди вибухових речовин.

Деякі західні ЗМІ раніше писали, що до підриву газопроводів можуть бути причетні «проукраїнське угруповання», або ж РФ. Президент Володимир Зеленський спростував причетність України до диверсії.

Коментар
11/09/2024 Середа
11.09.2024