У Варшаві полякам запропонували приміряти образ українських Героїв: ідея обурила громадськість
У центрі Варшави з'явилася інсталяція зі світлинами українських військовослужбовців, серед яких – колишня військова Євгенія Емеральд. Під світлиною жінки додали дату смерті, хоча вона жива.
Про таку інсталяцію у столиці Польщі повідомила одна з користувачок в інстаграмі та прикріпила до свого допису відповідне відео.
На ролику видно стенди з фотографіями українських захисників, які зображені без облич. Також вказані дати народження та смерті військових. За словами дівчини, яка поширила відео з інсталяцією у своєму інстаграмі, щасливі люди підходили до стендів та фотографувалися.
«На плакаті напис «стань героєм», наче героями можна стати тільки будучи загиблим. А люди навіть не звертають увагу, що ці плакати – це великий біль, а не просто весела патріотична тантамареска», – написала дівчина.
Користувачів соцмереж така творчість дуже обурила. Українці і поляки писали:
«Навіщо вирізали лиця героям, які віддали життя за нашу країну, могли просто згенерувати неіснуючих військових, а так це просто жах, пишуть дату народження, дату смерті, а лиця стерті…»
«Як інші люди, мають відчути себе «героями», вставивши своє обличчя в плакат, де вирізане обличчя людей, які загинули на війні.Як людям, в яких хтось з близьких людей загинув, дивитись на це все?»
«Ця інсталяція – повне дно. Так само як і ви та ваша робота. Припиніть ганьбити українців і знущатися з війни. Чекаємо на публічні вибачення».
«Ганьба!!! Таке відчуття, що це якась російська пропаганда, яка знущається з українських солдат».
Євгенія Емеральд опублікувала у своєму інстаграмі відео з інсталяцією у Варшаві і зазначила, що її поховали живцем. Вона також додала профіль польського митця, який все це організував.
Згодом Євгенія в сторіс розповіла, що цією інсталяцією у Польщі «знівелювали всіх українських воїнів, Україну в цілому та всіх українців».
Колишня військова також поділилася, що веде перемовини з авторами такої ідеї, аби стенди прибрали, а також – щоб вони попросили вибачення у сімей загиблих і українців.
Організатори інсталяції, а саме Рracownia_otwartych_kryzysow про своє творіння інсталяцію «Алея героїв» написали, що це «багатошаровий коментар щодо сучасного статусу героїзму, пам’яті про героїв і того, як ці наративи інтегруються в повсякденний візуальний і соціальний ландшафт».
До слова, Рracownia лише кілька днів тому створили сторінку в соцмережах. На сторінці лише кілька дописів і два десятки читачів.
«Експозиції загиблих солдатів в Україні є глибоким свідченням триваючого конфлікту, і цей проєкт не лише входить у їхню естетику, але й ставить її під сумнів, перетворюючи символ пам’яті на перформативний простір, де глядач може стати «героєм»... Банери з отворами замість облич на зображених силуетах відсилають до естетики пам'ятників, але їхня інтерактивна форма надає роботі амбівалентного звучання», – пояснюють свій задум автори інсталяції.
І додають, що «жест вставляння обличчя у виріз – двозначний і провокативний акт». А слоган «Стань героєм/героїнею!» натякає на легкість, із якою можна взяти на себе героїчну роль, але водночас ставить питання про автентичність такої позиції».
Згодом автори цього провокативного перфоменсу перепросили за те, що «образили почуття» і запевнили, що хотіли звернути увагу на «величезну самопожертву» в боротьбі за свободу України. Пояснили, що використали фотографії реальних людей, але обробили їх, тож організатори думали, що зображених військових не можна буде впізнати.
«Ми щиро перепрошуємо за це. Інсталяція вже була видалена з публічного простору у Варшаві й більше не буде експонована», – додали в заяві.