У Південній Кореї оголосили воєнний стан
Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль заявив, що у країні ввели воєнний стан. Він звинуватив опозицію в «антидержавній діяльності, що передбачає повстання».
Про це повідомляє Громадське, посилаючись на Yonhap, Korea Herald і Korea Times.
За словами президента, це зробили, щоб не дати пропівнічнокорейським силам позбавити громадян Південної Кореї «їхньої свободи та щастя» та підтримувати конституційний порядок.
«Щоб захистити ліберальну Південну Корею від загроз, які представляють комуністичні сили Північної Кореї, і ліквідувати антидержавні елементи […] Я оголошую надзвичайний воєнний стан», — сказав очільник країни.
Як пояснює Yonhap, рішення ухвалили після того, як опозиційна Демократична партія подала в парламентський бюджетний комітет скорочений проєкт бюджету та подала подання про імпічмент державному аудитору та головному прокурору.
Це вперше за останні 44 роки, коли в Південній Кореї запроваджували воєнний стан. Востаннє воєнний стан у країні діяв під час держперевороту у травні 1980 року.
Як у Південній Кореї відреагували на воєнний стан?
Після оголошення Юн Сук Йоля південнокорейське Міністерство оборони наказало провести нараду ключових командувачів і закликало до посилення пильності. А міністр закордонних справ Чо Те Юл скликав зустріч високопосадовців. Міністерство фінансів так само збирається скликати екстрену нараду.
Тим часом голова керівної партії «Сила народу» Хан Дон Хун розкритикував рішення президента, назвавши його «неправильним». Він заявив, що «зупинить це разом із народом».
Опозиційна Демократична партія назвала оголошення надзвичайного воєнного стану «неконституційним». Там хочуть скасувати його.
Що відомо станом на 17.00
Як пише видання «Українська правда», інформаційне агентство Yonhap із посиланням на військових повідомило, що діяльність парламенту і політичних партій буде заборонено, а ЗМІ перебуватимуть під контролем військового командування.
Юн не назвав конкретної загрози з боку КНДР, що має ядерну зброю, і зосередився на своїх внутрішніх політичних опонентах.
Несподіваний крок викликав шок у країні, яка на початку своєї історії мала низку авторитарних лідерів, але вд 1980-х років вважається демократичною, зазначає Reuters.
Корейська вона різко впала відносно долара США. Офіційний представник центрального банку заявив, що він готує заходи щодо стабілізації ринку в разі потреби.
Білий дім поки що не коментував рішення південнокорейського президента.
Юн заявив, що у нього не було іншого вибору, окрім як вдатися до такого заходу, щоб зберегти вільний і конституційний порядок, заявивши, що опозиційні партії стали заручниками парламентського процесу, щоб ввергнути країну в кризу.
Президент не став уточнювати, хто саме є пропівнічнокорейськими антидержавними силами. Однак у минулому він уже називав такі сили такими, що перешкоджають його програмі та підривають країну.
Юн процитував пропозицію опозиційної Демократичної партії країни, яка має більшість у парламенті, цього тижня оголосити імпічмент деяким вищим прокурорам країни, а також відхилення нею урядової бюджетної пропозиції.
У понеділок міністри Південної Кореї висловили протест проти рішення опозиційної Демпартії минулого тижня урізати понад 4 трильйони вон з урядового бюджету. Юн заявив, що ці дії підривають основне функціонування держави.
Надходять повідомлення від південнокорейських ЗМІ, що військові країни оголосили про припинення всієї парламентської діяльності.
Інформаційне агентство Yonhap повідомляє, що членам Національної асамблеї заборонили доступ до будівлі.
У соціальних мережах почали поширювати відеозаписи, які нібито показують значну присутність поліції біля будівлі парламенту в районі Йонгдинпхо в столиці Південної Кореї, Сеулі.