США переглядають зовнішню міжнародну допомогу відповідно до принципу «Америка насамперед», – заява Держдепу

Державний департамент призупинив більшість програм зовнішньої допомоги США за указом президента Дональда Трампа, зокрема тих, які адмініструє Державний департамент та USAID.
Указ ініціює перегляд усіх програм іноземної допомоги, «щоб переконатися, що вони ефективні та відповідають зовнішній політиці США згідно з політикою «Америка насамперед», йдеться на сайті американського зовнішньополітичного відомства, пише Голос Америки.
Президент Трамп зазначив, що США більше не будуть «сліпо роздавати гроші без віддачі» для американського народу. Перегляд іноземної допомоги є «моральним імперативом» для захисту американських інвестицій. Новопризначений держсекретар Марко Рубіо підкреслив, що кожен витрачений долар та програма повинні відповідати на три запитання: чи робить це Америку безпечнішою, сильнішою та процвітаючою?
Час «Америка насамперед» настав
Деякі конгресмени від опозиційної Демократичної партії заявили, що призупинення допомоги США «підриває американське лідерство та авторитет у світі». Вони наголосили, що програми зовнішньої допомоги сприяють стабільності в інших країнах, допомагаючи зупинити кризи на американському порозі. Іноземна допомога є стратегічною інвестицією в майбутнє, що важливе для глобального лідерства США.
Демократи, конгресмен Грегорі Мікс і конгресвумен Луїс Франкел, вказали, що рішення призупинити чинні програми має «безпосередній шкідливий вплив». Вони підкреслили, що Конгрес виділив ці кошти, і конституційний обов’язок полягає в їх використанні за призначенням. Блокування зовнішньої допомоги підірве довіру людей у країнах, які на неї покладаються для виживання.
Водночас, республіканець Браян Маст, очільник Комітету з міжнародних справ Палати представників, підтримав політику «Америка насамперед» і висловив готовність співпрацювати з Рубіо для викорінення програм із різноманітності та марнотратства у Держдепартаменті.
«Золотий вік політики «Америка насамперед» настав. Берімося до справи», – зазначив Маст.
Як повідомляє Reuters, у суботу керівництво USAID розіслало більш ніж 10 тисячам працівників внутрішню записку «Послання та очікування для робочої сили» з вказівками щодо п’ятничної директиви про «припинення роботи». У записці зазначено, що персоналу загрожують «дисциплінарні дії» за ігнорування наказів адміністрації.
Кен Джексон, помічник адміністратора, підкреслив, що «ми зобов’язані підтримувати президента в реалізації його бачення», і зазначив, що президент надає можливість змінити підхід до іноземної допомоги на наступні десятиліття.
Пауза у видатках зовнішньої допомоги є «повним припиненням», за винятком екстреної гуманітарної продовольчої допомоги. Спеціальні дозволи для доставки їжі в екстрених випадках під час перевірки вимагатимуть «детальної інформації та обґрунтування».
В меморандумі зазначено, що подальші дозволи потребують двох рівнів схвалення: від керівництва USAID та держсекретаря Рубіо.
Як рішення вплине на країни світу
Сполучені Штати – найбільший донор допомоги у світі, виплативши 72 мільярди доларів у 2023 фінансовому році. США надали 42% усієї гуманітарної допомоги за версією ООН у 2024 році.
Гуманітарні організації обговорюють вплив директиви на рятувальні операції в країнах світу, але поки що не можуть сказати, чи потрібно буде призупиняти конкретні послуги.
Згідно з грудневим звітом IPC, США відіграють вирішальну роль у рятуванні людей, зокрема у Судані, де 24,6 мільйона людей терміново потребують продовольчої допомоги. У 2024 році США надали Судану 45% гуманітарної допомоги, зафіксованої ООН.
Навіть якщо екстрена продовольча допомога продовжиться, не згадуються інші важливі послуги для лікування людей, що страждають від голоду. За словами Діпмали Махли з організації CARE, голод послаблює здатність організму боротися з хворобами.
USAID має численні програми в Україні, у тому числі з відбудови шкіл, медичних послуг і ремонту енергетичної системи. З початку війни США надали Україні 2,6 мільярда доларів гуманітарної допомоги, 5 мільярдів на розвиток та понад 30 мільярдів доларів прямої бюджетної підтримки.
Як повідомляють медіа, спочатку високопоставлені дипломати в Бюро з європейських і євразійських справ Державного департаменту прагнули зробити програми USAID в Україні винятком і продовжити їхню дію навіть на час зупинення інших програм, посилаючись на занепокоєння національною безпекою в Україні.
Проте анонімний працівник офісу USAID у Києві повідомив, що агентству все одно було наказано зупинити проєкти в Україні та витрати на них, а організації в Україні отримують листи щодо необхідності призупинити активності, що фінансувались коштом USAID.
Читайте також: США зупинили допомогу для українських біженців: що відомо