Європа зібралася у Парижі, а США, РФ та Зеленський поїхали у Саудівську Аравію

17 Лютого 2025, 18:55
Чимало людей очікують рішення щодо закінчення війни 572
Чимало людей очікують рішення щодо закінчення війни

Ви це бачили: голова Мюнхенської безпекової конференції Крістоф Гойсген розчулився та заплакав, коли закривав захід минулої суботи. 

Він заявив журналістам, що США живуть ніби на іншій планеті: 

«Конференція стала кошмаром для ЄС, цінності США та Європи не збігаються, а переговори втрачають сенс, допоки Путін не постане перед судом за свої злочини проти України».

 

 

Так, пане Крістофе, ми в Україні вже перейшли від стадії «оф***ватор поламався» до прийняття нової реальності, в якій ми мусимо вижити та перемогти.

Подій настільки багато, що варто без гарячки соцмереж підсумувати, що відбулося після розмови Трампа з Путіним та що відбуватиметься найближчими днями.

Ер-Ріяд

Тут 18 лютого США спочатку говоритимуть із росіянами. Американці виставили на розмову з московитами у Саудівській Аравії держсекретаря Марко Рубіо, радника із національної безпеки Майка Волтца та спецпосланника на Близькому Сході Стіва Віткоффа. Путін послав до них Сергєя Лаврова та свого радника Юрія Ушакова.

«Підготувати ґрунт» для зустрічі Трампа і Путіна: так про мету зустрічі пише Bloomberg. Вона також може відбутися у Саудівській Аравії.

В Офісі президента заявляли, що Україна у цих розмовах участі не прийматиме. Увечері 16 лютого Зеленський з дружиною прилетіли у Ер-Ріяд – нібито домовлятися про інвестиції та повернення полонених. Згодом президент полетить до Туреччини. 

Читайте також:  У Саудівській Аравії пройде важлива зустріч між США та РФ: що відомо

Париж

Одночасно Франція скликала 17 лютого екстрений саміт європейських лідерів, щоб обговорити війну РФ проти України та європейську безпеку. Запрошення отримали Британія, Німеччина, Польща, Італія та Данія, керівництво Євросоюзу та генсек НАТО.

Європейські лідери шоковані і тим, як відбулася перша телефонна розмова Трампа з Путіним, і тим, як швидко почалися контакти між їхніми адміністраціями.

У Парижі хочуть з'ясувати, яку негайну допомогу можна надати Україні, яку роль може відіграти Європа у наданні гарантій безпеки Києву, а також як зміцнити колективну безпеку Європи. Обговорять і новинку: вступ України в НАТО у разі повторного нападу РФ. The Guardian писала, що ідеться про план «автоматичного набуття Україною членства в НАТО у разі явного порушення Росією режиму припинення вогню».

 

️Видання Axios, яке розкрило подробиці розмови Зеленського та Трампа, зазначило, що президент США підтримав ідею розміщення європейських миротворчих сил в Україні — це може стати однією з гарантій безпеки. Згодом агенція AP писала, що група європейських країн непублічно працює над планом відправлення військ в Україну, щоб допомогти в повоєнній безпеці.

Перед самітом у Парижі Макрон і Трамп зідзвонилися. 

Напередодні приїзду до Парижу прем'єр Британії Кір Стармер заявив, що його країна готова розгорнути війська в Україні для виконання мирної угоди. Не виключає участі у контингенті й Швеція. Проти виступили Німеччина та Польща, які наполягають на гарантіях участі США.

Читайте також: Екстрений саміт європейських лідерів у Парижі: кого не покликали обговорювати ситуацію в Україні

Зміст попередніх серій: Мюнхен та угода про метали

Зустрічі в Парижі та Ел-Ріяді – наслідок подій минулого тижня, який став одним з найемоційніших та ганебніших у міжнародних відносинах в історії 21 століття.

Спочатку Дональд Трамп набрав кремлівського диктатора і дуже приязно з ним говорив. Фактично США повернув Путіна та усю РФ з міжнародної ізоляції. Ще Трамп заявив, що повернення України до кордонів до 2014 року «малоймовірне», а її вступ у НАТО «нереалістичний».

Згодом ці самі тези повторив вже у Європі на зустрічі міністрів оборони країн НАТО новий глава Пентагону Піт Геґсет, а спецпосланець Трампа Кіт Келлог заявив, що не вважає, що Європа має брати безпосередню участь в мирних переговорах.

По тому американці приїхали й на Мюнхенську безпекову конференцію. Віцепрезидент Венс ошелешив європейців півгодинною промовою. З неї стало зрозуміло, що США готові самі домовлятися з росіянами щодо України, Європа розвивається “не так” - у ній не борються з мігрантами та відсутня свобода слова. Про агресію РФ друга людина Штатів не згадала. 

Венс хотів налякати Європу, натомість викликав відразу до США. Йому жорстко відповіли Шольц та його міністр оборони Пісторіус. Штанмайер видав промову, гідну підручників ораторства. Всі у ЄС нарешті збагнули, яка команда прийшла принаймні на чотири роки до влади у США.

Підсумки Мюнхена: у Мюнхені-2025 не сталося Мюнхена-1938; у ЄС запевнили, що Україна і Європа повинні бути частиною будь-яких переговорів про завершення війни; Еммануель Макрон зібрав екстрений саміт, про який згадано вище.

З вуст президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн та президента Чехії пролунали запевнення про пришвидшення вступу України до ЄС. ЄК незабаром презентує Білу книгу щодо майбутньої безпекової політики ЄС. Європі доведеться створити «внутрішнє коло» держав, що справді хочуть щось робити для безпеки континенту. Ближче до середини року очікуються й пропозиції змін політики розширення ЄС.

Генсек НАТО Марк Рютте підсумував: наступив момент припиняти розмови і починати працювати, бо оборонка РФ за три місяці виробляє стільки, скільки Європа за рік.

На цьому тлі тривали й переговори про українські корисні копалини. Україна не підписала угоду зі США, яку привіз до Києва міністр фінансів США. Зеленський назвав причиною відсутність зв'язку між доходом США від наших ресурсів та гарантіями безпеки, які отримає Україна. Експерти пишуть, що насправді у документі, який на швидку руку скроїли у Вашингтоні, йшлося про фактично оплату Україною своїми корисним копалинами того, що раніше адміністрація Байдена надала Україні у формі грантів, тобто безплатно. 

Тепер Трамп оцінив цю допомогу у пів трильйона доларів.

Як це все розуміти?

У Трампа не можуть і не хочуть збагнути, що для Росії переговори – не засіб домовитися і щось вирішити, а метод продовження ведення війни.

Стратегічні цілі усіх сторін зрозумілі й вони несумісні між собою:

  • Путін перерозподіляє сфери впливу в Європі – робить Україну «дружньою».

  • Україна прагне вистояти та отримати гарантії безпеки.

  • Трамп, у якого насправді було 0,0% бодай якогось плану щодо України, хоче бути красунчиком в очах виборців і зменшує витрати ресурсів США на війну, яку він не розуміє і яка триває у байдужій йому країні. Питання підтримки України і безпеки в Європі стане тепер інструментом політичних розбірок в США.

Америки в Європі меншатиме, а Китай чекає, чим все це закінчиться, аби збільшити вплив на континент. Пекін також не проти увійти в переговори.

Що далі?

Після саміту європейців в Парижі 18 лютого відбудуться перші переговори чи консультації американців та росіян.

20 лютого до Києва приїде посланець Трампа генерал Кіт Келлог.

Слід очікувати зустрічі Трампа з воєнним злочинцем Путіним.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн разом з єврокомісарами 24 лютого відвідають Україну до третьої річниці повномасштабної війни. Це буде знаком підтримки після шокової зміни політики Вашингтону.

Читайте також:  Кіт Келлог приїде в Україну 20 лютого: з ким планує зустрітися

Коментар
22/03/2025 П'ятниця
21.03.2025
20.03.2025