Припинення вогню в Україні: що відомо на даний момент про угоду в Джидді

12 Березня 2025, 14:15
Волц, Рубіо, Єрмак та Сибіга на перемовинах у Джижжі. Фото: ОП в Х 1512
Волц, Рубіо, Єрмак та Сибіга на перемовинах у Джижжі. Фото: ОП в Х

Вісім годин перемовин у Саудівській Аравії дали результат: після понад трьох років великої війни Україна номінально погодилася на пропозицію США щодо негайного припинення вогню. Але 30-денне перемир'я набуде чинності, якщо Росія підпише його умови.

Чернетку угоди написали команди на чолі з держсекретарем США Марко Рубіо та главою Офісу президента Андрієм Єрмаком. Зеленський увечері 11 березня пояснив, що план передбачатиме 30-денне повне тимчасове припинення вогню (ракетних, безпілотних і бомбових ударів у морі, повітрі та на суші).

Україна готова до цього. Тепер Сполучені Штати мають переконати Росію зробити те саме. Трамп заявив, що буде говорити з Путіним і сказав, що «Для танго потрібні двоє».

В «Історії дня» ми переповідаємо спільну заяву України та США і підсумовуємо перемовини.

США відновили військову допомогу і знову діляться розвідданими з Україною

 

Після радикального кроку, пов’язаного з припиненням постачання Києву військової техніки та розвідданих, США тепер погодилися відновити передачу своєї секретної інформації.

Уранці 12 березня цю інформацію підтвердили очільниця розвідки США і польські урядовці.

Україна поки не віддала території і не отримала гарантій безпеки

Напередодні переговорів Рубіо попередив Київ, що йому доведеться піти на поступки, в тому числі територіальні. Але, як розповіли Politico українські чиновники, під час дискусій у Джидді тема поступок територій не піднімалася. Однак не факт, що так станеться, коли стартують предметні переговори щодо остаточного врегулювання.

Трамп водночас чітко дав зрозуміти, що він не схильний гарантувати «дуже багато» щодо майбутньої безпеки України, вважаючи це завданням Європи, а не Америки. У спільній заяві про гарантії також не було бодай речення.

Заява – це не мирна угода

Напрацьований у Джидді спільний документ передбачає тимчасове перемир'я, яке можна продовжити за згодою двох сторін. Далі мають розпочатися переговори щодо умов постійного миру. США та Україна пообіцяли сформувати переговорні групи якнайшвидше.

А Путін що?

План 30-денного припинення вогню передали Кремлю. «Тепер м'яч на їхньому полі», – сказав Рубіо. До цього Росія аплодувала нападкам Трампа на Україну.

Припинення вогню не ставить перед Путіним жодних попередніх умов, окрім паузи у бойових діях. Вона дозволить здійснити обмін полоненими, звільнення утримуваних цивільних і повернення українських дітей.

Початкова відповідь Москви була без ентузіазму. Пропагандистам ТАСС речниця МЗС Захарова заявила, що не виключає контактів з представниками США в найближчі кілька днів.

Речник Путіна Дмітрій Пєсков сказав, що Москва поки не хоче забігати вперед щодо перемир’я і вивчає заяви за підсумками переговорів. Держсекретар Рубіо і радник президента США з нацбезпеки Волц найближчими днями запланували контакти з росіянами.

На Заході давно скептично ставляться до того, чи дійсно Путін зацікавлений у довгостроковому мирі, навіть якщо він погодиться на 30-денне припинення вогню.

Український публіцист Віталій Портніков у стримі за підсумком Джидди вкотре наголосив: Путін висунув головну вимогу щодо тривалої угоди: усунення так званих «первісних причин конфлікту». Йдеться про розширення НАТО, яке відбулося на початку 2000-х років. Крім того, кремлівський фюрер не погоджувався на європейських миротворців і вимагав міжнародного визнання територій, окупованих Росією.

Чи піде Путін на компроміс із цими умовами лише тому, що того хоче Трамп?

Зеленський повернеться у Білий дім

Після оголошення плану припинення вогню у вівторок Трамп сказав журналістам, що запросить Зеленського повернутися до Білого дому.

Трамп чітко дав зрозуміти, що хоче отримати доступ до українських запасів критичних мінералів, таких як літій, уран і титан. Підписання угоди 28 лютого розвалилося після сварки в Овальному кабінеті. Тому попереду у Зеленського буде ще одна поїздка.

Участь Європи

У заяві йдеться, що українці хочуть залучення до мирного процесу «європейських партнерів». У коментарях учасників нічого не йшлося, чи американська сторона погодилася на це. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і британський прем’єр-міністр Кір Стармер просто «привітали прогрес до миру на переговорах».

Що далі?

Одночасно із перемовинами в Саудівській Аравії французький президент Еммануель Макрон приймав у себе начальників штабів збройних сил 30 країн, які погодилися брати участь у так званій «Коаліції охочих» — країн, які готові надіслати війська як миротворців або надати іншу підтримку міжнародній місії для підтримки миру.

Європа у такий спосіб показати готовність діяти самостійно після дистанціювання Трампа від союзників.

Контингент задуманий як спосіб утримати Росію від порушення перемир'я в Україні, якщо цього буде досягнуто. Провідну роль у цій ініціативі відіграють Великобританія та Франція.

Британські офіційні особи минулого тижня говорили, що про свою потенційну участь у коаліції заявили близько 20 країн, але не всі готові надати війська.

Далі британський прем’єр Кір Стармер скличе саміт європейських та інших лідерів у суботу. США пози цими дискусіями, бо уряд Трампа дав зрозуміти, що американських військових в Україні не буде.

Читайте також:  Перемовини України та США в Саудівській Аравії: як реагує світ

Коментар
22/03/2025 П'ятниця
21.03.2025
20.03.2025