Механізм на 50 мільярдів: як Євросоюз одночасно профінансує відбудову України та її підготовку до вступу

20 Липня 2023, 17:15
Ukraine Recovery Conference 2023 у Лондоні 2732
Ukraine Recovery Conference 2023 у Лондоні

Наприкінці червня у Єврокомісії розкрили деталі плану багаторічної підтримки України на 50 мільярдів євро. ЄК хоче створити окремий механізм із залучення коштів через гранти й кредити, інвестиції, а також технічну допомогу. Його так і назвали – «Механізм для України» (Ukraine Facility). 

За задумом ЄС, він підтримає макрофінансову стабільність, сприятиме відбудові й модернізації під час впровадження ключових реформ на шляху до вступу в ЄС, а ще – «сприятиме переходу до зеленої, цифрової та інклюзивної економіки, яка поступово наближається до стандартів ЄС».

Ця опція замінить поточну двосторонню макрофінансову допомогу, яку ЄС зазвичай надає країнам-кандидатам на вступ до ЄС. Фактично йдеться про широкий всеохопний інструмент, який частково профінансує і відновлення України, і її підготовку до вступу в ЄС. Ці заходи українська сторона пропише у плані відновлення. 

50 мільярдів євро – це тільки частина необхідного нам для відновлення, а військова допомога і підтримка біженців фінансуються окремо від Механізму.

«Підкріпити політичні амбіції України фінансовими важелями», – так у ЄС стисло прокоментували новацію. 

Українські експерти називають цей інструмент унікальним, бо у випадку належного використання він здатний показати європейцям інституційну готовність України до переговорів про членство. 

Що у Плані відновлення

Він охопить три напрямки: макростабільність, інвестиції в публічну інфраструктуру та приватні інвестиції. 

«Зміст Плану уряд підготує до кінця липня, до кінця вересня буде готовою фінальна чернетка, а завершать роботу до кінця жовтня», – розповів заступник міністра економіки Олексій Соболєв під час заходу «План ЄС на €50 млрд. Що має зробити Україна?», який організував Центр економічної стратегії.

Кабміну доведеться організувати взаємодію з бізнесом, консультації з регіонами та залучення громадського сектору. Соболєв застеріг, що вписувати у план відновлення все поспіль не варто, він має бути реалістичним, хоч 50 мільярдів євро на чотири роки не вистачить для покриття усіх цілей. 

«Маємо амбіції, що до Плану залучать кошти партнерів з G7. Але поки це лише амбіції», – пояснив заступник міністра.

Перший компонент Плану – фінансова підтримка у формі грантів та кредитів. Для її отримання уряд підготує сам план відновлення, реконструкції та модернізації країни й детально опише реформи та інвестиції, які має намір здійснити під час вступу до ЄС.

Другий компонент – спеціальна інвестиційна програма для залучення державних і приватних інвестицій. 

Третій компонент – технічна допомога та інші допоміжні заходи, зокрема залучення експертних знань щодо реформ, підтримка місцевої влади, громадянського суспільства та інші форми двосторонньої допомоги, яку зазвичай надають країнам, що готуються до вступу в ЄС.

Соболєв застерігає: це не план для всього повоєнного відновлення країни, а тільки план для досягнення макростабільності, інвестицій у відновлення, публічну інфраструктуру та пріоритетних галузей в приватному секторі.

У Мінекономіки сподіваються, що поетапне втілення плану дозволить впродовж наступних чотирьох років не лише отримати 50 мільярдів євро допомоги, а й посприяти у залученні додаткових інвестицій від партнерів на майже таку ж суму.

Забути про «план Маршалла» і згадати про реформи

Створення Механізму – один з кількох важливих для України результатів конференції Ukraine Recovery Conference 2023 у Лондоні. Це був другий після зустрічі в Лугано (2022 рік) подібний захід. Підсумовуючи конференцію у Лондоні, Forbes писав, що Україні треба забути про «план Маршалла» і згадати про реформи. 

Ключовий меседж – партнери чіткіше розуміють формат підтримки, але основна частина відбудови України має відбутися за рахунок приватних інвестицій. Для цього потрібні реформи, які б кардинально покращили бізнес-клімат у країні та створили фундамент для «українського економічного дива».

«Якщо Україна впорається, Єврокомісія скаже виборцям: вони змогли, вони надійні, з Україною можна працювати. Цього плану недостатньо, бо 38 з 50 мільярдів піде на макропідтримку. Тому треба так спланувати заходи, щоб через чотири роки стати модернішими й стійкішими. Як на мене, цей Механізм і план – чіткі політичні сигнали, що нас в Європі чекають і кажуть: «З нас гроші, з вас план і можливість щось побудувати – те, що забезпечить інтеграцію». Це перша проба і ми не маємо схибити», – розповідає Олексій Соболєв. 

Урядовець переконує, що Україна та ЄК перейшли від мрій до «втілення шансу» і вважає, що настільки підготовленою до реальних змін Україна ще не була. 

«Наприклад, 8 мільярдів на інвестиції ЄС, які наразі передбачає План відновлення, перетворяться на 20 мільярдів приватних інвестицій. Вони навряд чи прийдуть вже через рік, бо відсутні чіткі часові межі закінчення війни, але вони точно прийдуть на другий, третій і четвертий роки. Якщо до Механізму приєднаються партнери з-за меж ЄС, то Україні треба буде дуже добре працювати, аби все освоїти», – переконує Соболєв.

Читайте також:  Італія інвестує в економічне диво України: головні цифри і заяви Римської конференції з відбудови

Заступник гендиректора Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Іван Нагорняк вважає, що Механізм – політичний сигнал Єврокомісії. Там хочуть наближати нас до ЄС у міру реалізації цього плану. 

Урядовець помітив у Механізмі заходи, які уряд виконує і в контексті початку переговорів України до членства. Йдеться про політичні рекомендації для України, які ЄС надав рік тому. 

«Боротьба з корупцією, верховенство права, реформа сектору юстиції, також інтегровані в план відновлення. З лютого триває селф-скринінг українського законодавства на предмет того, як ми імплементуємо європейські норми. Йдеться про 27 тисяч документів. Скоро ми почнемо писати програму правового наближення до ЄС, тому виконання Механізму нам у цьому сприятиме», – розповів Нагорняк.

Директор Центру економічного відновлення Кирило Криволап вважає, що План відновлення більше схожий на програму МВФ, коли гроші нам надаватимуть в обмін на реформи. 

«У ньому не буде відповіді, чи потрібен зараз Музей Голодомору, але будуть опції конвертації допомоги ЄС у стале економічне зростання України», – каже Криволап.

Він звернув увагу на контроль ЄС за витрачанням коштів: перевірки відбуватимуться щонайменше 16 разів – щокварталу упродовж чотирьох років дії Механізму. 

Криволап вважає Механізм неформальним початком перемовин про вступ України в ЄС – ще до їхнього офіційного початку. 

«Під час складання плану відновлення український бізнес отримає багато відповідей на питання відкриття ринків, квот, енергетики, продуктового експорту. Партнери в Європі очікують, щоб ми ідентифікували ті ринки, які нам потрібні для того, щоб Україна економічно відбулася. Тому бізнесу важливо до цього долучитися», – переконаний Кирило Криволап.

Чи вистачить 50 мільярдів? 

Загальний обсяг коштів Фонду становитиме до 50 мільярдів євро на період з 2024 по 2027 рік, які надійдуть у вигляді грантів та кредитів.

Концепція «швидкого відновлення» не замінить повноцінну повоєнну реконструкцію України, але дозволяє мобілізувати сили на підтримку того, що необхідно прямо сьогодні.

Уряд виділив п’ять сфер: енергетика, розмінування, житло, ремонт критичної інфраструктури, підтримка малого та середнього бізнесу. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, на 2024 рік за цими напрямками необхідні 14,1 мільярда доларів, з яких у бюджеті є тільки 3 мільярди. 

Фактично йдеться про «економічний Рамштайн». Такий формат – оптимальний для України, бо дозволяє орієнтуватися не на потреби сьогоднішнього дня, а будувати довготривалі плани. 

«Уряд зможе проводити послідовнішу податкову політику, маючи наперед визначені джерела покриття дефіциту», – пояснювала у червні голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. 

Україна має підготувати План відновлення до кінця жовтня. Восени його оцінить Єврокомісія і запропонує Раді ЄС ухвалити його та встановити умови, які Україна має виконати, щоб отримати доступ до коштів в межах Механізму.

Звісно, цих грошей не вистачить, щоб відбудувати Україну. Розрахунок такий: серед першочергових потреб України – покриття дефіциту бюджету у 60 мільярдів євро та 50 мільярдів на швидку відбудову. 45% цієї суми закриє ЄС, про решту ще треба домовлятися з іншими партнерами.

Наприкінці 2022 року ЄС запропонував поділити макрофінансову допомогу Україні навпіл між Євросоюзом та іншими партнерами. Подібного до Механізму інструменту можна очікувати цьогоріч і від США. Експерти припускають, що Вашингтон виділить співставну суму, щоб підтримка України не залежала від передвиборчої кампанії 2024 року.

Читайте також:  П'ять думок після римської конференції з відбудови України

Коментар
10/12/2024 Вівторок
10.12.2024
09.12.2024