Taurus для Залужного: Київ відхиляє німецьке «ні», щоб отримати бетонобійні ракети

16 Серпня 2023, 18:20
Ракета великої дальності Taurus  Фото: Getty Images 129536
Ракета великої дальності Taurus Фото: Getty Images

Доки ЗСУ потрібні були далекобійні й бетонобійні ракети Taurus ще «на вчора», у Німеччині вагаються. Тому Києву доводиться пробивати бетон стереотипів та страхів німецьких політиків.

Великий злам відношення німців до РФ триває. Тому ми ще довго чутимемо такі заяви Олафа Шольца: «Як і у минулому, ми завжди будемо дуже ретельно зважувати кожне окреме рішення, щоб побачити: що можливо, що має сенс, яким може бути наш внесок».

Канцлер, який, як здавалося нам, «виправився» і включився у допомогу Києву на повну, знову гальмує і звіряє свої кроки зі США.

Чому Taurus потрібні Залужному

По-перше, вони здатні розвивати швидкість 800-900 кілометрів на годину та вражати цілі на відстані до 500 кілометрів. Це ще одні потенційні «довгі руки» головкома Залужного.

По-друге, Taurus підходять для атаки на бункери, аеродроми, мости, здатні нести 480 кілограмів вибухівки, мають бетонобійну боєголовку MEPHISTO, яка пробиває кілька метрів залізобетону, а вибух відбувається на запрограмованому поверсі. 

«Таурусом атакується не бункер, а окремі кімнати», – говорить директор New Business Europe компанії Taurus Systems Олівер Стротманн. 

Ракета Taurus подібна до Storm Shadow та SCALP-EG, якими вже користуються наші Повітряні сили.

Крилата ракета Taurus KEPD 350 під крилом Eurofighter Typhoon на ILA 2004, фото - Вікіпедія
Крилата ракета Taurus KEPD 350 під крилом Eurofighter Typhoon на ILA 2004, фото - Вікіпедія

Консенсус імені Шольца

Дискусія щодо «Таурусів» у Німеччині загострилася у серпні. За їх передачу Києву виступила низка німецьких політиків, як з коаліційних, так і з опозиційних партій, включно з соціал-демократами, яких представляє Шольц.

«Шпігель» навіть писав, що Німеччина вивчає технічні обмеження крилатих ракет Taurus перед тим, як вони будуть поставлені в Україну, а уряд «розглядає питання про постачання ракет, але офіційно рішення не ухвалив».

Уперше про Taurus для України заговорили у травні. Тоді Frankfurter Allgemeine повідомила, що президент Володимир Зеленський особисто надіслав листа канцлеру Шольцу щодо ракет. Про них просив і посол України в Німеччині Олексій Макєєв.

Більшість у Християнсько-демократичному союзі, «Вільних демократах» (Вільна демократична партія) та «зелених» підтримали цю пропозицію. Канцлер та міністр оборони Борис Пісторіус, також представник Соціал-демократичної партії Німеччини, поки у роздумах. І це попри його яскраву проукраїнськість.

Минулого тижня про згоду німецьких депутатів написав у фейсбуці нардеп Єгор Чернєв. Щоправда, чимало медіа його пост розтлумачили по-своєму. Мовляв, справу зроблено – чекайте ракет. Насправді ж поки йдеться лише про консенсус серед фракцій Бундестагу.

Чернєв пояснив, що дискусії тривали кілька місяців і українцям вдалося об’єднати партії Бундестагу, крім «Альтернативи для Німеччини», яка виступала проти передачі будь-якої зброї Україні. 

Тепер рішення за урядом ФРН, і тут треба враховувати той факт, що Німеччина – це парламентська республіка. Саме Бундестаг формує уряд та призначає канцлера. Тому Чернєв – оптиміст щодо швидкої передачі Taurus Україні.

Поки Шольц у роздумах, його і партію нещадно критикують опоненти. Ось заява голови комітету Бундестагу з оборони Марі-Агнес Штрак-Циммерман

«У нас достатньо Taurus. Значна частина їх готова до негайного використання. Вони терміново потрібні Україні, настав час дати зелене світло».

Штрак-Циммерманн порівняла суперечку щодо постачання ракет з тим, як з Берліна до Києва довго їхали танки Leopard. «Тим часом в Україні щодня гинуть люди», – нагадує німецька політикиня.

Німецька опозиція ситуацію щодо арсеналу Taurus в розпорядженні Бундесверу формулює так – армія ФРН має лише 150 готових до застосування ракет, але на складах є 450 ракет, які можна відремонтувати та передати Україні.

Інший депутат Бундестагу Йохан Вадефуль заявив, що в цьому питанні більше не може бути «театру світлофора» – так у Німеччині називають коаліцію із трьох партій: соціал-демократи СДПН, «зелені» та вільні демократи.

Експерт із оборонної політики фракції ХДС/ХСС Флоріан Хан припустив, що «ні Шольц, ні Пісторіус не здобули уроків зі своїх помилок». Це він про те, що ФРН довго обговорює надання тієї чи іншої зброї, але однаково її надає Києву, втрачаючи авторитет під час дискусій.

Українцям важко збагнути й такий аргумент частини німецьких політиків, які проти надання далекобійних ракет. Вони кажуть, як от есдек Йоханнес Арльт, що німцям «етично важко уявити, що німецька зброя битиме по Росії».

Читайте також: Механізм на 50 мільярдів: як Євросоюз одночасно профінансує відбудову України та її підготовку до вступу

Крилата ракета Taurus KEPD 350 під крилом Eurofighter Typhoon на ILA 2004, фото - Вікіпедія
Крилата ракета Taurus KEPD 350 під крилом Eurofighter Typhoon на ILA 2004, фото - Вікіпедія

Крига скресає довго

Словом, у ФРН тривають дискусії, при тому – всередині партій. Депутат ХДС-ХСС Родеріх Кізеветтер пішов війною проти впливового однопартійця – прем'єра землі Саксонія Міхаеля Кречмера. Той сказав Spiegel про сумніви і у доцільності постачання Taurus, і в наданні танків Leopard.

Кізеветтер у Твіттер ефектно відповів однопартійцю: 

«Якщо не допомогти армії України, то мільйони українців покинуть свою батьківщину, а житло стане дефіцитним і в Саксонії. Тоді ви можете з повним правом забути про своє переобрання і про ХДС Саксонії».

Про нібито можливу ескалацію війни з РФ та небезпеку ударів по Московії говорять найбільше у СДПН. Там все ще вагаються разом зі своїм канцлером. Провідний експерт соціал-демократів із зовнішньої політики Ральф Штегнер заявив в ефірі радіо Deutschlandfunk, що «головний інтерес ФРН – уникнути подальшої ескалації».

«Що більша дальність, тим більша шкода та ризик ескалації», — заявив Штегнер.

Можливо, саме на цю заяву відповів Дмитро Кулеба.

 «Що більша дальність ракет, тим швидше закінчиться війна», – сказав наш дипломат.

Але Україна поволі трансформує німецьких політиків. Щоб уявити разючі зміни у ставленні німецького політикуму до такої тонкої та чутливої донедавна теми, як надання зброї Україні, варто згадати міністра фінансів та представника ВДП Крістіана Лінднера.

Це саме той політик, який у 2017 році виступав за покращення стосунків з Путіним, за те, щоб на деякий час забути питання Криму, а на початку повномасштабної агресії висловлював українському послу Мельнику сумнів, що Україна проіснує більше трьох днів.

Доки канцлер Шольц вагається з постачанням Taurus, Лінднер приїжджає до Києва 15 серпня і називає це рішення «реалістичним та своєчасним».

«Я особисто з розумінням ставлюся до потреби [України] у крилатих ракетах. При цьому необхідно врахувати процедурні кроки. Але я хотів би, щоб ми вирішили це швидко», – це заява Лінднера, яка по-доброму шокує.

Міністр фінансів традиційно додав, що ФРН не повинна ставати учасником війни, але наголосив, що «Україна має перемогти у війні». Почуйте різницю з «Україна не повинна програти» від Шольца.

«Зміни на рівні риторики та усвідомлення в Шольца відбулися, але на рівні політичних практик, читай – рішень, вони ще непомітні», – розповів німецький політолог, директор ініціативи «Європейська стійкість» Сергій Сумленний в ефірі NV.

Він переконує, що Німеччина рухається поки в різних напрямках. Серед соціал-демократів активізувалися голоси «мамкиних пацифістів», які нагадують тези про «Путін нападе», «ні ескалації війни». І це ще треба нагадати про «Альтернативу для Німеччини», яскраво виражену проросійську партію, яка наразі має другий-третій рейтинг популярності серед виборців ФРН.

Крістіан Лінднер у Києві, 15 серпня. Фото - Твіттер Мінфіну ФРН.
Крістіан Лінднер у Києві, 15 серпня. Фото - Твіттер Мінфіну ФРН.

Рівняння на США

Отож, німецькі політики поки на етапі, коли намагаються сформулювати для себе, як саме має виглядати ситуація на полі бою в Україні та ситуація у світі загалом, аби наважитися передати далекобійні ракети Києву.

Соціал-демократів «дістали» питаннями про «довгі руки» для України й вони почали роздавати публічні натяки про готовність «за деяких умов» дати Україні ракети Taurus.

Чи не головна умова, крім гарантій незастосування по території РФ, – їхня передача має бути синхронізована зі США. Про це, наприклад, сказав речник фракції СДПН у Бундестазі з питань зовнішньої політики Нільс Шмід в інтерв’ю DW.

Додаткові умови від СДПН: німецькі військові мають переконатися, що українці самі можуть виконувати програмування на ціль, і для цього не будуть потрібні військові Бундесверу. У такому випадку німці уникнуть прямого втручання у війну.

Інший соціал-демократ, Андреас Шварц, так підтримав передачу ракет Taurus: 

«Контрнаступ буксує, Україна не має значних повітряних сил для його підтримки. Тому залишається тільки керована зброя, наприклад, крилаті ракети Taurus».

Найімовірніше, Берлін уже готує підґрунтя для постачання далекобійних ракет, але обставляє це умовами, аби синхронізувати цей крок з передачею ATACMS від США.

Така увага німців і загалом Європи до позиції США прив'язана до фактично залежності від Америки у безпековому питанні. 

«Європа поставила на аутсорсинг свою безпеку від США, а власну армію ЄС побудувати поки не може», – каже Сергій Сумленний.

Читайте також:  Зрозуміла помилка НАТО

Шольц і Байден, колаж FT
Шольц і Байден, колаж FT

Коментар
02/12/2024 Понеділок
02.12.2024
01.12.2024