Український тиждень у США: Київ розмовляє з Вашингтоном однією мовою і шукає контакти з Трампом

«Містер Путін, йдіть додому з України!», – такими словами завершили пресконференцію біля Капітолію американські конгресмени під час Українського тижня у Вашингтоні. Перед цим республіканці та демократи згадували одного з руйнівників СРСР Рональда Рейгана та його легендарну берлінську промову про «Містер Горбачов, зруйнуйте цю стіну».
Так у Вашингтоні розпочався 19-й Український тиждень, де представники української влади мають можливість поглибити контакти з адміністрацією США Дональда Трампа. У четвер, 6 лютого, відбудеться Національний молитовний сніданок, де буде дуже багато політиків з усього світу, включно з американською владною верхівкою. Там виступить президент США. А 7 лютого пройде Український молитовний сніданок.
Цими днями у столиці Сполучених Штатів перебувають не тільки очільник фракції «Слуга народу» Давид Арахамія, омбудсмен Дмитро Лубінець чи міністр освіти та науки Оксен Лісовий та десятки нардепів, але й Галина Цимбал-Ковбаса. Лучанка – менеджерка міжнародної доброчинної організації Joni and Friends, а також прессекретарка української ГО «Агапе Україна», яка служить людям з інвалідністю.
Галина з Вашингтона ексклюзивно розповіла Район.Закордон, як саме Україна намагається у буремний час світової політики залишатися у фокусі нової влади США. Вона вважає, що Український тиждень цьогоріч як ніколи корисний у цій справі.
Уже відбувся Американо-український форум науки та освіти «Наука та освіти як фактори безпеки». У фокусі уваги на ньому була STEM-наука, де США є світовим лідером. Вона охоплює природничі науки (Science), технології (Technology), технічну творчість (Engineering), мистецтво (Art) та математику (Mathematics). Говорили й про моделі підтримки ментального здоров’я, що актуально для України в умовах війни. Йшлося про підтримку студентів та молодих дослідників: стажування, гранти та обміни в американських університетах.
Пройшла відкрита дискусія двох лауреатів Нобелівської премії миру – правозахисниці Олександри Матвійчук та і колишнього виконавчого директора Всесвітньої продовольчої програми Девіда Біслі. Модерував зустріч колишній спецпредставник Трампа Курт Волкер.
На форумі «Сім’ї та демографії» говорили про збереження традиційних цінностей і подолання демографічної кризи на основі ізраїльського досвіду підтримки родин у складних умовах постійної загрози для нації.
Відбувся спецпоказ документалки «Ми буди рекрутами». Анонсували стрічку так: фільм про українських героїв, які захищають український народ зі зброєю, наданою американським народом. Після показу з глядачами зустрівся режисер Любомир Левицький та герої фільму.
Українські військові розповідали про майбутнє України й чому адміністрації Трампа варто підтримувати нашу країну. Почуте від українців та американців на дискусії подіяло на мене обнадійливо.
Відбувся й Міжнародний саміт релігійної свободи, а після того Українське прийняття й окрема пресконференція «Українського тижня» біля Капітолію.
На неї прийшли представники Конгресу з обох партій. Я слухала конгресвумен Марсі Каптур. Вона представляє штат Огайо, співзасновниця та співголова ініціативи на підтримку України «Congressional Ukraine Caucus». А ще було п’ятеро конгресменів. Виступав і конгресмен Майк Квіглі, Іллінойс, він співголова українського Кокусу.
На пресконференції були й наші військові, яким у США роблять протезування рук, 14-річний хлопчина з Маріуполя з ампутованою ногою і Ярослав Базилевич, львів’янин, який втратив дружину та трьох доньок через рашистський обстріл.
Закінчував пресконференцію молитвою Борис Гудзяк, єпископ УГКЦ та президент УКУ.
Мені сподобалося, що від присутніх республіканців та демократів відчувалася сильна підтримка України. Це важливо, у них важка робота лобіювати наші інтереси.
Попереду два молитовні сніданки, а це нові можливості для донесення української позиції та світогляду. Я планую бути на українському у п’ятницю, 7 лютого.
Чому це важливо? Серед республіканців багато християн. Українці на таких зустрічах наголошують, що у нас також християнські цінності. Один зі спікерів та організаторів – Павло Унгурян, колишній нардеп, християнин-баптист. Він намагається зібрати якомога більше адекватних людей, які промотують інтереси України.

Поки я у Вашингтоні не бачила представників московської церкви в Україні, хоч торік вони приїжджали й скаржилися, як в Україні «утискають їхні права».
Бачила анонси цікавої акції протесту. На молитовний сніданок з Трампом нібито запрошено не тільки представників протестантів з України, але й кількох з Росії.
Випадково натрапила на організаторів молитовного сніданку. Намагалася запитати, чому на ньому будуть росіяни. Один з них відповів у тому дусі, що, можливо, трапиться примирення. Але яке примирення? У Біблії написано, що диявол приходить знищити. Російські протестанти благословляють своїх солдат іти в чужу країну вбивати. То яку сторону вони підтримують, від кого вони діють?
Питання лишилося без відповіді.
Читайте також: Трамп хоче українські рідкісноземельні метали в обмін на допомогу: це було у «плані перемоги» Зеленського