Вижили на фронті, загинули від рук росіянина в Німеччині: судять вбивцю українських військовослужбовців

В окружному суді Мюнхена 10 лютого розпочався судовий процес над обвинуваченим у вбивстві двох українських військовослужбовців – уродженця Черкащини та вихідця з Каховки, що мав намір оселитися на Волині.
За даними слідства, 58-річний Юрій Ж. 27 квітня 2024 року біля 17:20 завдав смертельних ножових поранень двом українським військовослужбовцям. Один з них, 36-річний Володимир Козін, помер на місці. Інший, 23-літній В’ячеслав Безуглий, – у лікарні.
Підозрюваного затримали відразу після вбивства за домашньою адресою, неподалік від місця злочину – біля супермаркету, близько до центру містечка. Він був в стані алкогольного сп’яніння.
Через можливий політичний мотив вбивства розслідування вів Центральний офіс з боротьби з екстремізмом і тероризмом (ZET) прокуратури Мюнхена.
Читайте також: У Німеччині внаслідок нападу з ножем загинули двоє українців, підозрюваний – росіянин
За версією обвинувачення, підсудний був прихильником загарбницької війни Російської федерації проти України й скоїв злочин через «зачеплену національну гордість».
На суді обвинувачений виглядав спокійним, ховав обличчя від фото та відеокамер, спілкувався з судом німецькою мовою.
Відповідно до заяви підсудного, яку прочитав адвокат, Юрій Ж. визнав свою провину і відкинув політичні чи ксенофобські мотиви. Він заявив, що скоїв злочин в стані сильного алкогольного сп’яніння через побутову сварку і свою алкогольну залежність.
Він зазначив, що їхні погляди на війну з українськими військовими справді розходилися, але він «не має нічого проти людей іншого походження, зокрема й українців».
За даними мерії Мурнау, Юрій Ж. проживав у місті приблизно від 1990 років, він приїхав туди з Росії. Його неодноразово засуджували та штрафували за різними статтями: зокрема, за завдання тілесних ушкоджень, перебування без паспорта і порушення правил надання притулку, незаконне проникнення в приміщення, водіння в стані алкогольного сп’яніння, купівлю наркотичних речовин та інші. Він мав репутацію конфліктної людини.
Попри біографію «гопника» та спортивний одяг, завдяки зовнішності – довгому сивому волоссю, довгій сивій бороді й густим темним бровам – обвинувачений виглядає, як російський православний християнин.
Українські військовослужбовці проходили в Німеччині реабілітацію за програмою Kleeblatt-MedEvac. Ця програма діє в країнах Євросоюзу та забезпечує лікування українським військовослужбовцям і цивільним, які отримали травми внаслідок збройної агресії РФ проти України або мають онкологічні захворювання.
Володимир Козін та В'ячеслав Безуглий приїхали по ній до Німеччини у 2023 році через травми, отримані на війні.
Читайте також: Вбивство українців у Німеччині: військові встановили особу свого побратима
Для Володимира Козіна повномасштабна війна розпочалася зі швидкої окупації його рідного міста Каховка Херсонської області у 2022 році. Там він народився і виріс, закінчив школу, працював вантажником та різноробочим.
Володимир був єдиним чоловіком в родині. З юності був захисником для мами й чотирьох сестер. Служив в армії. Вирісши на березі Дніпра, Володимир обожнював все, що пов'язане з відкритою водою і, особливо, риболовлю. Його пам’ятають як дуже веселу і життєрадісну людину.
Виїхавши з окупованої Каховки, Володимир деякий час займався волонтерством, а потім став солдатом у Збройних Силах України. Він служив у 81 аеромобільній бригаді. Проходив навчання для українських військовослужбовців за кордоном, брав участь у боях у Донецькій та Запорізькій області.
Декілька разів чоловік отримував поранення, але щоразу повертався на службу. У нього був позивний «Кіт», тож жартував, що має щонайменше сім життів. Після останнього поранення він втратив декілька пальців на правій руці і його відправили на лікування в одну з найкращих європейських клінік з лікування травм у Мурнау.
У затишному містечку біля підніжжя Альп українському військовому подобалося. Тільки з німецькою мовою було складно, а Володимир дуже любив спілкування.
У Мурнау, у готелі для біженців він познайомився з В’ячеславом Безуглим. Буквально за декілька тижнів до вбивства тому виповнилося 23 роки.
Читайте також: Вбивство українських військових на реабілітації в Німеччині: став відомий мотив підозрюваного росіянина
Безуглий теж був хлопцем з багатодітної родини. Він народився і виріс в селі Черкаської області, приблизно за 130 кілометрів від української столиці. Після закінчення школи навчався в залізничному училищі.
У Німеччині Вʼячеслав проходив лікування та реабілітацію після тяжких поранень, які отримав під час виконання бойового завдання на Запоріжжі.
В’ячеслава Безуглого поховали в рідному селі. У нього залишились батьки, молодша сестра і двоє старших братів. Один з них теж був на війні й вже майже три роки вважається зниклим безвісти.
Володимира поховали на Волині, у селищі Локачі. Там тепер живе одна з його сестер і мама. Володимир мріяв після війни теж там оселитися, одружитися і завести дітей.
На суд над вбивцею українців в Мюнхен ніхто з рідних не приїхав.
«Хотілося б подивитися на цю людину, але брата це не поверне. Сподіваюсь, що людина, яка ось так просто змогла когось убити, ніколи вже не вийде з в'язниці», – говорить сестра Володимира Ганна Даниленко.
Нагадаємо, 27 квітня поліція німецької Баварії повідомила про смертельний інцидент перед торговим центром у місті Мурнау, внаслідок якого померли двоє громадян України. Згодом стало відомо, що підозрюваний у вбивстві – 57-річний громадянин Росії.
Згодом пресслужба Міністерства закордонних справ України повідомила, що українці, яких було вбито в Німеччині, були військовослужбовцями, що проходили медичну реабілітацію.
Анастасія БЕРЕЗА