Україна та Польща на технічному рівні обмінялися листами щодо експортних ліцензій
Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький поінформував, що між Україною і Польщею вже розпочався обмін листами на технічному рівні щодо експортних ліцензій.
Про це Тарас Висоцький сказав в ефірі телемарафону «Єдині новини».
«На технічному рівні обмін листами вже розпочався, після того, як у вересні 2023 року Єврокомісія скасувала обмеження на ввезення чотирьох культур: пшениці, ріпаку, соняшнику та кукурудзи до 5 країн, в тому числі й Польщі. Тоді Польща запровадила обмеження саме на ці культури. Разом з тим Україна ще тоді, у вересні 2023 року запропонувала альтернативний варіант і ухвалила рішення про готовність ліцензувати експорт цих 4 культур до Болгарії, Румунії, Угорщини, Словаччини та Польщі», — розповів Висоцький.
Окремо Висоцький пояснив, що ліцензування не вимагає квоти.
«Ліцензування означає, що експортер подає заявку до Мінекономіки, вона передається Мінагрополітики й Мінагрополітики отримує погодження від, наприклад, Польщі. І після погодження видається ліцензія», — сказав Висоцький і зазначив, що ліцензування без квот є «поширеним інструментом».
«Якщо ми говоримо про заміну чинного ембарго, яке на сьогодні діє з боку Польщі, на ліцензування, то це є позитивний крок до лібералізації торгівлі. Він дозволить певні обсяги після проходження відповідної процедури. Тому однозначно в порівнянні з поточною ситуацією це був би позитивний крок налаштування взаємної торгівлі між нашими країнами», — сказав урядовець.
Висоцький також додав, що стосовно ліцензування Україна має позитивний досвід з Румунією та Болгарією. За його словами, ці країни ще у вересні минулого року не запроваджували ембарго, а погодилися на процес ліцензування з Україною.
24 січня польський міністр сільського господарства Чеслав Секерський у коментарі polskieradio24.pl повідомив, що Польща розпочне технічні переговори з Україною щодо видачі експортних ліцензій для постачання українських агротоварів до Польщі, після чого мають бути вироблені варіанти рішення з обмеженнями на імпорт сільгосппродукції з України.